facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 3/2021 , ITSM (ITIL) - Řízení IT

Samotné technologie jsou v digitalizaci až na třetím místě

říká Filip Dřímalka



Filip DřímalkaFilip Dřímalka platí za mezinárodní kapacitu v oblasti digitalizace. Se svou společností Digiskills pomáhá bezpočtu středních a velkých firem proniknout do světa digitálních inovací. K tomu ještě stíhá produkovat podcast a nedávno mu o digitalizaci vyšla i kniha.


Napsal jste knihu s názevm HOT, jak uspět v digitálním světě. Co přesně znamená ono HOT a jak nám to pomůže uspět v digitálním světě?

Do knihy HOT jsem shrnul téměř všechny mé zkušenosti a přístup k digitalizaci. Samotná zkratka znamená lidé (Humans), organizace (Organisation) a technologie (Technology), přičemž pro mě je důležité si uvědomit, že samotné technologie jsou v digitalizaci až na tom třetím místě. Technologií dnes existuje nepřeberné množství, a i ty nejvyspělejší jsou dnes dostupné, takže i malá firma může využívat například umělou inteligenci. Celé je to ale o tom, jak s tou technologií dokážeme pracovat. Proto jsou stále nejdůležitější lidé, jejich kompetence a schopnosti. Na druhém místě jsou potom organizace, tím mám na mysli týmy lidí, jejich koordinace a systém práce.

Digitalizace je, jak píšete, o změně myšlení. V čem tato změna spočívá?

Společnost Apple si zaregistrovala frázi „There is an app for that“, tedy „i na to je aplikace“, což je podle mě základ digitálního myšlení. Na vše, co řešíte v práci, lze použít nějaký nástroj či funkce. Lidé by měli být zvídaví a vylepšovat svůj systém práce. Když digitalizuji svou každodenní práci, vytvářím systém, který mi pomůže zítra stejnou práci dělat jednodušeji.

Zmiňujete, že zažíváme nejnižší růst produktivity za 120 let. Každý zaměstnanec má po ruce mobil s internetem, lidé se přesouvají na home office. Nemůže být digitalizace i jednou z příčin poklesu produktivity?

Je potřeba si uvědomit, že i když je populární mluvit o technologické revoluci, tak mechanizace a automatizace v předcházejících érách znamenala výrazně větší šok. Technologie dnes dále posouvají produktivitu, zároveň ale pracujeme v prostředí, které je čím dál komplexnější. Je pravda, že jsme v práci neustále vyrušovaní. Jednou z příčin je to, že zavádíme nové technologie, ale neměníme způsob práce a spolupráce. Dopisy jsme vyměnili za emaily, emaily za zprávy v chatu. To ale neznamená, že pracujeme lépe. Aby produktivita rostla, musíme měnit systém práce.

Digitální transformace často kanibalizuje původní byznys. Jak inovátory ve firmě ochránit před korporátní kontrolou, která je zadusí? Lze vůbec u zavedené firmy vybudovat start up myšlení?

I velké firmy samozřejmě inovují. Ta inovace ale vždy podporuje zavedené jádro podnikání. Ve velké firmě už nevznikne nová, disruptivní technologie, která by šla proti jejich vlastnímu byznysu. Jinými slovy telekomunikační firma nevyvine WhatsApp. Startupy žijí z toho, že ničí tradiční byznys. Větší firmy s nimi následně spolupracují nebo je rovnou akvírují.

Jak se vymanit z kolotoče požadavků a krátkodobých cílů a najít čas na ono příslovečné broušení sekery?

I zde všechno začíná a končí u konkrétních lidí a leaderů. Leader týmu, což nemusí být vždy vysoce postavený manažer, si ten čas vždycky najde. Proto by firmy měly najímat talenty a hladové manažery, kteří mají vnitřní motivaci. Takoví lidé tlačí na to, aby se zaváděly nové technologie a vyvíjely kvalitní digitální služby. Pracuji hodně v bankovním sektoru a tam vidím, že v bankách, kde je větší drive a chuť, vznikají daleko lepší výsledky. To je úplně jiný přístup, než když se firma pouze nechá tlačit okolnostmi.

Píšete, že IT oddělení sebe vnímá jako toho, kdo digitalizaci umožňuje. Zbytek firmy ho ale často viní, že ji naopak blokuje. Jak to tedy je? IT oddělení digitalizaci umožňuje nebo blokuje?

Ona je to širší otázka role IT oddělení a role CIO v moderní společnosti. Je IT jen servisní organizace, nebo má větší ambice? Myslím si, že do budoucna bude role CIO spojená s rolí COO. Byznys nyní vnímá IT jako blok. Je to ale o tom, že spolu často neumí spolupracovat. Někdy je to o nepochopení, někdy politice, rozpočtu či ambicích. Manažeři z byznysu by měli umět prosadit rozpočet na inovace a digitalizaci a klást větší důraz na využití technologií pro zlepšení práce. Zároveň by IT mělo vytvářet prostředí, kde i lidé z jiných oddělení dokážou bez složitého programování vytvářet digitální služby.

Lidé jsou dnes zvyklí používat v práci aplikace, které znají z běžného života. Pro IT je tenhle přístup ale bezpečnostní noční můra. Lze to nějak sladit?

IT by mělo vycházet z toho, že tohle je prostě realita. Lidé si vždy najdou cestu, aby používali nástroje, které jim vyhovují. Je proto nutné týmům naslouchat a ptát se, proč používají zrovna tyto nástroje. Tým například preferuje Trello před Plannerem v Microsoft 365. To má dnes ale široké možnosti integrací. Proč nutit takový tým do Planneru, když mohou využívat Trello přímo v M365? Jakmile Planner dožene funkčností Trello, můžou na něj přejít.

Dobrý postup je definovat agendy, které jsou společné všem lidem ve společnosti a ty následně digitalizovat a učit s nimi lidi pracovat. Ostatní agendy ale může každý tým digitalizovat tak, jak jim to vyhovuje. Ona dnes podstatná část standardizace přichází s M365. Ten v budoucnu dokáže nahradit 50 % aplikací. Jeho velkou výhodou je, že customizace v nich bez programování můžou provádět jednotlivci nezávisle na IT oddělení.

Letos vystoupíte na naší konferenci ALVAO Inspiration Day. O čem budete mluvit?

Ukážu to nejlepší z mé praxe, osvědčené věci, které fungují. Vysvětlím, jak rozvíjet digitální myšlení a jak nastavit spolupráci byznysu s IT. Budu mluvit o tom, jak nastavit využití technologií, aby přinášely pozitivní dopad.

Děkuji za rozhovor, Jan Škrabánek.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.