facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Microsoft Awards

Datový sklad Moravskoslezského kraje



Pracovníci na všech úrovních veřejné správy, kraje nevyjímaje, se denně dostávají do situací, ve kterých komunikují s občany, komerční sférou a dalšími orgány veřejné správy, přičemž musí v těchto procesech přijímat závažná rozhodnutí. Projekt Datový sklad Moravskoslezského kraje měl za cíl vytvořit pro tvorbu kvalifikovaných rozhodnutí informační oporu. Díky úspěchu projektu jsou dnes pomocí nástrojů Business Intelligence shromažďována, verifikována, čištěna, konsolidována, a především prezentována pracovníkům Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a veřejnosti data z různých datových zdrojů v intuitivním prostředí podporujícím sdílení vytvořených výstupů.


Výchozí stav

V současnosti provozovaný ekonomický informační systém Moravskoslezského kraje slouží především k automatizaci provozních a operativních
činností. Používáním tohoto systému vzniká velké množství dat, která mohou být zdrojem velmi cenných informací. Problémy nastávají, pokud se mají vzniklá data pomocí stejných systémů následně zpracovat tak, aby je bylo možné použít pro rozhodování či analýzy – porovnat efektivitu hospodaření srovnatelných účetních jednotek za sledované období, předpovědět vývoj nákladů, posoudit trend v příjmech s eliminací sezonních výkyvů, seskupit externí subjekty do segmentů se společnou charakteristikou atp. Podobné rezervy byly v oblasti statistických dat, která byla v případě potřeby získávána přímo z webových stránek jejich poskytovatelů pracovníky Krajského úřadu. To umožňovalo vytvářet ad-hoc analýzy na základě konkrétních požadavků. Ve valné většině případů ovšem bylo nutné při opakované analýze provádět akvizici potřebných dat znovu. Takový přístup je velice neefektivní.

Cíle řešení

Základním cílem projektu proto bylo vytvoření jednotného datového skladu Moravskoslezského kraje, jehož architektura umožní postupné rozšiřování. Datový sklad měl sloužit k integraci různorodých dat z různých informačních systémů krajského úřadu i z externích zdrojů dat na jedno místo a umožnit tak komplexní analýzu těchto údajů.

Technické řešení

Data z interních i externích datových zdrojů jsou dnes periodicky přenášena do speciálního datového úložiště – do datového skladu. Proces přenosu dat zajišťují ETL procesy, které data dle potřeby kontrolují, čistí a transformují. Datový sklad obsahuje dvě oddělené části. První z nich (nultá vrstva) slouží primárně jako úložiště operačních dat a je v podstatě kopií primárních dat se zajištěním jejich kontroly a čištění. Naproti tomu první vrstva datového skladu již obsahuje data transformovaná a uložená do datového modelu, který je navržen s ohledem na rychlost a efektivitu požadované analýzy. Tato vrstva řešení slouží jako zdroj dat pro nasazené nástroje z rodiny Business Intelligence – parametrizovaných sestav a multidimenzionální OLAP analýzy. Oba tyto nástroje jsou koncovým uživatelům zpřístupněny přes webový portál, sestavy jsou také rozesílány uživatelům dle předem definovaných scénářů. Řešení je realizováno nasazením dvou serverů, přičemž každý plní jinou úlohu:

  • Aplikační server – je aplikačním serverem pro interní klientskou vrstvu řešení postavenou na technologii Microsoft SharePoint.
  • Databázový, analytický a reportovací server – slouží jako primární relační úložiště datového skladu. Zároveň zajišťuje veškeré ETL procesy včetně plnění databází vyšších pater řešení, spuštění procesování multidimenzionálních datových kostek atd. Zároveň server slouží jako hlavní analytický server. Na něm jsou provozovány analytické a reportovací služby.

Dosažené přínosy

Hlavními přínosy realizovaného řešení datového skladu jsou:

  • Podpora kvalifikovaného rozhodování na všech úrovních organizace, která vychází z vyšší míry využití a integrace interních a externích datových zdrojů, vyšší kvality dat, snadné dostupnosti dat
  • a intuitivního ovládání v prostředí MS Internet Explorer a MS Excel.
  • Zvýšení podílu času stráveného vlastní analýzou nad časem nutným k akvizici dat potřebných pro analýzu.
  • Možnosti sdílení a distribuce vytvořených analytických výstupů.
  • Identifikace nedostatků v metodice pořizování a samotném sběru primárních dat.
  •  Vytvoření otevřeného systému připraveného na další rozvoj.

Přínosy pro budoucnost

Úspěšné dokončení tohoto projektu položilo základy pro využití řešení v rámci dalších projektů. V tuto chvíli společnost Asseco Czech Republic zajišťuje realizaci projektu „Datové tržiště pro oblast školství“. V rámci tohoto projektu je využívána formulářová technologie zajišťující sběr dat z dotazníkových šetření školských zařízení. Další datová tržiště budou s největší pravděpodobností následovat. Kromě toho bylo řešení datových skladů využito v projektu „Systém řízení projektů EU“. Veškeré požadované výstupy z modulu Finančního monitoringu využívají infrastrukturu stávajícího datového skladu. Datový sklad byl tak obohacen o další datové tržiště, čímž došlo ke zlepšení návratnosti investic KÚ do IT.

Za projekt Datový sklad Moravskoslezského kraje získala společnost Asseco Czech Republic, a.s., ocenění Microsoft Technology Awards
2008 Winner v kategorii Nejlepší Business Intelligence řešení.

asseco

Asseco Czech Republic, a.s.
Podvinný mlýn 2178/6, 190 00 Praha 9
kontaktní osoba:
Václav Bahník, konzultant BI
vaclav.bahnik@asseco.cz

 

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.