facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 9/2018 , Logistika

Snadné programování jako klíčový faktor adopce automatizačních technologií

Jesper Sonne Thimsen


Mobile Industrial RobotsSoučasná nepředvídatelnost zákaznické poptávky generuje potřebu výrobních společností zvýšit pružnost výroby a vnitropodnikové přepravy a zrychlit reakci na změny. Zejména v případě interní logistiky je velmi náročné a nákladné měnit zavedené materiálové toky a přepravní trasy. Co kdyby ale existovaly mobilní roboty, které lze naprogramovat během několika málo hodin a v případě potřeby přenastavit na nový úkol během pár minut? Právě tak přitom fungují roboty s označením AMR.


Jednou z největších výhod autonomních mobilních robotů (AMR) je, jak rychle, snadno a s minimálními náklady mohou být nasazeny do provozu. Jakmile zákazník vybalí stroj z krabice, dokáže s využitím chytrého telefonu, tabletu či počítače s připojením k Wi-FI nastavit základní trasy za méně než hodinu. Mapování okolního prostředí je možné provést buď nahráním předpřipraveného CAD souboru, nebo nechat AMR robota, ať si s využitím svých senzorů „osahá“ okolí a vytvoří vlastní mapu.

Jednoduchost a flexibilita

Jediné, co musí operátor po zapnutí robota udělat, je připojit ho přes Wi-Fi síť k PC, tabletu či telefonu. Robot si s pomocí laserového systému naskenuje výrobní prostředí a vytvoří interní mapu, kterou bude využívat k navigaci. Uživatel poté na vytvořené mapě, na základě které se robot orientuje v prostoru, může naplánovat nejrůznější trasy a činnosti. S využitím intuitivního rozhraní dokáže rychle vytvořit i komplexnější úkoly skládající se ze série úkonů, jako například: „Jeď do skladu“, „Vyčkej 30 sekund“, „Pokud někdo naloží materiál, odjeď do výdejny“, „Pokud se materiál nenaloží, odjeď na vyčkávací pozici“ atd.

Intuitivní uživatelské rozhraní AMR robotů umožňuje zaměstnancům nastavit robota a vytvořit přepravní trasy bez velkých zkušeností s programováním. Pracovníci navíc dokáží bez problémů vytvořit zóny se zákazem vjezdu, zóny se zvukovou signalizací, poslat robota nahoru či dolů z nakládací rampy či naprogramovat, aby byl schopen aktivovat dveřní systémy či výtah. Jednoduchost jde pak ruku v ruce s požadovanou flexibilitou – robota lze snadno a obvykle během několika minut aktualizovat, změnit mapu přenastaveného výrobního prostředí, upravit sekvenci úkolů apod.

Integrace s ERP

Techničtější uživatelé mohou pracovat s rozhraním REST API, které dovoluje využít výhod standardních protokolů k integraci robota s existujícím ERP systémem. Mobilnímu robotu to umožňuje pracovat v rámci plně automatizovaného výrobního prostředí. ERP systém zde řídí robota podle potřeby. Stejným způsobem dokáže ERP systém řídit celou flotilu robotů s využitím speciálního fleet softwaru, který obsáhne až 100 robotů, a prioritně přidělovat úkoly s ohledem na lokalitu a aktuální dostupnost.

Další dimenze flexibility přichází s „open-source“ přístupem AMR robotů k nasazení do konkrétního provozu. Dává podnikům možnost přizpůsobit mobilního robota s využitím top modulů, tedy jakési nástavby, pro téměř jakékoliv využití. AMR roboty byly vyvinuty jako mobilní platforma dovolující snadno připevnit moduly typu regálů, skladovacích zásobníků, pásových nakladačů, kolaborativních robotických ramen, zdviží či tažných zařízení pro připojení vozíků s těžším nákladem. Zcela ve shodě s filozofií AMR dokáže běžný personál i tyto moduly připevnit rychle a snadno bez přítomnosti specialistů.

AMR nebo AGV?

Hlavním rozdílem mezi autonomními mobilními roboty (AMR) a automaticky naváděnými vozidly (AGV) je schopnost bezpečně se vyhnout lidem či překážkám. AGV musejí sledovat fixní trasování (magnetické pásky či vodiče pevné spojené s podlahou) a nemohu se odchýlit od trasy. Pokud se objeví překážka, AGV zastaví a čeká, než je odstraněna. Roboty AMR využívají senzory a software, který funguje podobně jako auto navigace při plánování objížděk. Robot díky tomu dokáže najít optimální cestu okolo lidí či překážek a poté se vrátit na původní trasu. Společnost MiR, která je lídrem vývoje robotů AMR, se může pochlubit jejich nasazením u významných výrobních firem jako je např. Kamstrup, Honeywell, Flex a další.

Jesper Sonne Thimsen Jesper Sonne Thimsen
Autor článku působí ve společnosti Mobile Industrial Robots (MiR).
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -