facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2021 , Logistika

Jak vytěžit maximum z investice do mobilní robotiky

Shermine Gotfredsen


Chronický nedostatek pracovníků a enormní růst poptávky v segmentu on-line prodeje kladou vysoké nároky na skladová, logistická a výrobní zařízení. Aby podniky v oblasti přepravy zboží zvládly požadavky na rostoucí objem a produktivitu, musejí vytěžit ze svých existujících investic do automatizace maximum. Například zvýšením nosnosti mobilních robotů či posílením flexibility v oblasti manipulace s nákladem lze dosáhnout vyšší produktivity a překonání aktuální personální nouze, bez potřeby výrazné investice do dalších technologií.


Výrobní a logistické organizace dnes hledají možnosti, jak zefektivnit své aplikace pro přepravu větších a těžších nákladů, a tím významně snížit finanční náklady a urychlit návratnost investice. Správné rozhodnutí firmy ale musejí provést již na začátku investice do automatizace tak, aby jim do budoucna stačilo snadné rozšíření kapacity za minimální úsilí a nákladů, namísto dokupování dalších a dalších nákladných technologií.

Pokud jde o volbu mobilních robotů a jejich příslušenství, doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost následujícím čtyřem aspektům:

1. Celková investice do robotického příslušenství

V rámci kalkulace investice je potřeba vzít v úvahu nejen samotného mobilního robota, ale také jeho příslušenství jako např. podjezdové systémy, válečkové dopravníky, zdviže, paletové nástavby či integrační software tvořící kompletní řešení logistické automatizace. Při výběru je třeba zjistit, jak snadno a flexibilně celý systém programovat. Zda bude potřeba na každou změnu volat specializovaného technika nebo je možné proškolit vlastní zaměstnance k potřebným úpravám. Bude možné robota a příslušenství rychle přenastavit na změny ve výrobním či logistickém prostředí? Jak snadné a nákladné bude připravit systém na vyšší kapacitu nebo na nové budoucí aplikace?

Správný výběr mobilního robotického příslušenství umožňuje zvýšit flexibilitu AMR robota a díky standardizaci také minimalizovat čas a náklady na zprovozňování budoucích aplikací a potřebu externích servisních zásahů.

2. Dopad na zaměstnance

Pokud se organizace rozhodne automatizovat fyzicky náročné či nebezpečné úkoly v rámci svého provozu, je užitečné spočítat si, kolik ušetří na výdajích souvisejících s úrazy, nemocemi z povolání a absencí pracovníků. Které úkoly jsou zdrojem vysokého rizika pro pracovníky a lze je automatizovat s pomocí robotické aplikace? Automatizace logistiky ale není jen prostředkem k eliminaci pracovních úrazů a zdravotních absencí, vytváří dále pracovní místa s užitečnější náplní a vyšší spokojeností personál.

Nasazením mobilních robotů s nástavbou paletové zdviže lze například automatizovat nejen přepravu z místa A do místa B, ale také manuální procesy nakládky a vykládky, které často bývají zdrojem pracovních úrazů.

3. Hodnota produktivity

Spíše než nedostatek zakázek trápí organizace nedostupnost pracovní síly. Problém není jen v jejím nedostatku, ale také v neochotě zaměstnanců provádět nudné, monotónní či fyzické náročné úkoly. Vinou nízké produktivity je hlavně velké množství manuálních činností, které jsou součástí každodenního provozu. Je dobré podívat se kolik pracovníků bude zapotřebí k realizaci zakázky. Je výsledkem manuálně prováděných úkolů stejná, konzistentní kvalita produktu či služby? Zejména v logistice jsou nyní velké rezervy v produktivitě, které vyžadují větší zapojení automatizace.

Mobilní robot s adekvátním příslušenstvím dokáže nahradit nedostupnou pracovní sílu v logistice a kupříkladu dodávat výrobní materiál na linky 24 hodin denně, a to s konzistentně vysokou přesností a zcela bezpečným způsobem.

4. Potřeba dodatečných úprav

Některé organizace automatizující s pomocí autonomních robotů si upravují či vytvářejí vlastní příslušenství, které umožňuje přizpůsobit systém specifickým úkolům. Také podniky ze střední Evropy jsou známé vysokou kreativitou při tvorbě speciálních prvků. Problém však nastává, když je třeba změnit výrobní či logistické procesy, které neumožňují využívat takovéto jednoúčelové příslušenství k novým úkolům. Problémem je také chybějící softwarová kompatibilita, která nedovoluje využít maximální schopnosti mobilního robota.

Moderní standardizované příslušenství je schopné pokrýt takřka všechny specifické potřeby dané aplikace a s dostupnými produkty uspokojit potřeby organizace. Díky minimální potřebě úprav a schopnosti rychlého přeprogramování na novou aplikaci šetří čas, finance i lidské zdroje na vývoj a výrobu vlastních doplňků.

Podtrženo, sečteno

Investice do konkrétního řešení automatizace vnitropodnikové logistiky je rozhodnutím na dlouhá léta dopředu. Volba vlastního robota je pouze prvním krokem a teprve s využitím správného robotického příslušenství lze efektivně automatizovat konkrétní logistické aplikace. Výhodou standardizovaného příslušenství je jeho všestrannost umožňující vytěžit z této investic maximum a urychlit její návratnost.

Shermine Gotfredsen Shermine Gotfredsen
Autorka článku je ředitelkou globálního obchodu ve společnosti ROEQ.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.