facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Digitalizace logistiky , Logistika, řízení skladů, WMS

Digitalizace logistiky z pohledu praxe

Pavel Křížek


GeisObrovské množství technologic­kých novinek se promítá do valné většiny oborů a činností firem i jednotlivců. Ani náš obor nestojí mimo současný impozantní proud inovací. V rámci digitalizace a automatizace logistiky jde o změny jak v hardwarové oblasti, tak hlavně softwarové. V obou těchto segmentech je kladen důraz na nahrazení stereotypních a rutinních činností člověka automatem, robotem či algoritmem. A to má v současné době mnoho podob. Jedná se třeba o nahrazení ručního zpracování faktur robotickým, implementaci robotického call centra, nebo třeba zavedení pokročilých nástrojů na plánování dopravy v rámci doručování poslední míle. S pomocí umělé inteligence (AI) je zase možné analyzovat získaná data v rámci našich operací a lépe predikovat budoucí poptávku po našich službách a tak lépe řídit naše zdroje, jak lidské, tak materiální.


Další kapitolou jsou skladové technologie, které buď eliminují zbytečný pohyb našich kolegů v rámci našich distribučních center, popřípadě umožňují efektivně skladovat více zboží na menší ploše. Osobně jsem fascinovaný, jaké možnosti jsou v současné době k dispozici v rámci našeho oboru, a to jsme teprve na začátku celé změny. Myslím si, že minimálně pro naši společnost má v současné době daleko větší význam být aktivní v rámci našich softwarů, včetně zapojení AI, než snění o skladech plných robotů a plně automatizovaných skladech.

V souvislosti se změnami prostředí by se dalo předpokládat, že se budou měnit i požadavky zákazníků. Ze své zkušenosti ale mohu říct, že zákazníci jsou ve svých očekáváních pořád stejní. I nadále kladou maximální důraz na kvalitu a efektivitu služeb provázanou co nejnižšími náklady. Zcela logicky je pro ně důležitý výsledek bez ohledu na to, jak ho dosáhneme. Což vždy bylo a do budoucna i nadále zůstane výzvou pro nás, poskytovatele logistických služeb.

A my nyní máme v tomto ohledu všichni jedinečnou šanci díky technologickému pokroku udělat významnou změnu. Jestli jsme před několika lety vnímali slova jako digitalizace či Průmysl 4.0. jako součást PR a obecných proklamací, v současné době se jedná o realitu, kterou si podle mého názoru nemůžeme nikdo z nás dovolit přehlížet.

Nové technologie nám pomáhají obstát na velmi konkurenčním trhu, a to samozřejmě i pod tlakem rostoucích nákladů. Jak jsem již zmiňoval, v této fázi se v maximální míře snažíme o nahrazení rutinních lidských činností algoritmy či stroji, tak aby se naši kolegové mohli věnovat kreativnějším a pro firmu přínosnějším činnostem. Ostatně je to asi jedna z mála cest, jak si zajistit do budoucna dostatek zaměstnanců v rámci našeho oboru.

Snažíme se také postupně více rozumět nashromážděným datům v rámci našich softwarů, učíme se správně je interpretovat. Zjednodušeně řečeno, na základě minulosti chceme být schopni predikovat naši budoucnost. Nejenom jak se budou pravděpodobně vyvíjet objednávky našich zákazníků, ale kde se třeba budou generovat objednávky našich budoucích zákazníků. A hlavně si budeme moci lépe naplánovat zaměstnance, dopravce, skladové plochy a jejich technologické vybavení. Jsem pevně přesvědčen, že náš obor čeká mnoho změn, které ale ve výsledku povedou i k větší atraktivitě pro naše budoucí zaměstnance a osobně se na to těším.

Foto: Geis CZ, s. r. o.

Ing. Pavel Křížek Ing. Pavel Křížek
Autor článku je ředitelem logistiky Geis CZ. Vystudoval Technickou univerzitu v Liberci a svoji pracovní kariéru spojil už během studia s logistikou. Ve skupině Geis pracuje již od roku 2007 a v současné pozici je zodpovědný za provoz a rozvoj distribučních center v rámci kontraktní logistiky skupiny Geis.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.