facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT řešení pro obchodní a distribuční firmy , Logistika, řízení skladů, WMS

Automatizace skladů

Moderní technologie v logistice



U & Sluno - ilustračníExistuje mnoho činností, které lze ve skladech automatizovat, tedy nahradit v nich pracovníky strojem či informačním systémem. Tento článek je zaměřen na jednu z těchto aktivit, a to na automatické řízení manipulační techniky.



Pro tento typ automatizace bývá sklad rozdělen na dvě části. V automaticky řízené části je veškerá manipulační technika řízena automaty, bez řidičů. Zároveň je do této zóny zakázán vstup pěších. Obvykle je takto řešena regálová skladová zóna. V klasické části je technika řízená lidmi, pohybují se zde pracovníci. Obvykle sem patří příjmové a expediční rampy, blokovací zóna, vratky, volná plocha. Doporučuje se tyto dvě části skladu vzájemně neprolínat, a to především z bezpečnostních důvodů. V praxi bývají obě části odděleny plotem či jinou bariérou a zboží mezi nimi je předáváno prostřednictvím předávacích pozic.

Pohyb skladové techniky bez obsluhy

Nejčastěji automatizovanou technikou jsou regálové zakladače a VZV. Aby se tato technika mohla bez řidiče bezpečně pohybovat, je zapotřebí splnit následující požadavky:

  • Vybavit každé vozidlo potřebnými čidly, která snímají aktuální polohu vozidla, údaje o momentálním pohybu, poloze vidlic a která také monitorují bezprostřední okolí.
  • Vybavit každé vozidlo komunikačním zařízením pro oboustrannou komunikaci se skladovým systémem (WMS).
  • Rozšířit WMS o nadstavbu, která zajistí komunikaci se všemi automatizovanými vozidly. Přijímá informace o jejich poloze a naopak vysílá vozidlům pokyny k práci. Administrátorovi systému poskytuje přehledné a aktuální informace o momentální situaci ve skladu.
  • Okótovat celý sklad a tyto detailní souřadnice zanést do WMS. Systém musí znát detailní souřadnice každé pozice a mít nadefinované všechny povolené trasy, po kterých se technika bude pohybovat.

Pro určení aktuální pozice vozidel se v praxi osvědčily dvě technologie. První z nich, takzvaná indukce, funguje na základě zabudovaného elektrického vodiče v podlaze skladu v trasách pohybu vozidel. Automatizovaná vozidla mají na spodní části zařízení, které na principu magnetické indukce sleduje tento vodič. Druhou technologií je laser. V tomto případě jsou vozidla vybavena zařízením vysílajícím laserový paprsek do všech směrů (kývající maják). Zároveň toto zařízení přijímá odražené paprsky. Po skladu, v okolí tras pohybu, jsou rozmístěna zrcátka odrážející laserové paprsky z vozidel. Řídicí jednotky vozidel jsou pak schopné z těchto odrazů spočítat aktuální polohu vozidla.

Postup výběru vhodné technologie

Volba vhodné technologie a techniky záleží na mnoha faktorech a před samotným rozhodnutím je doporučeno provést detailní analýzu možných řešení od specializované firmy. Jaké jsou nejdůležitější faktory k posouzení?

  • Je budován nový sklad, rovnou jako automatický? Nebo je automatizován již existující, „klasický“ sklad?
  • Jaký je rozsah automatického skladu? Velká část nákladů na automatizaci je fixních. Automatizace má tudíž smysl až od jisté hranice velikosti skladu a počtu prováděných operací.
  • Jaká je povaha skladovaného zboží? Automatický sklad není vhodný v případech manipulace s drobnými, částečnými baleními nebo u zboží se speciálními nároky na skladování či manipulaci.
  • Jaká je frekvence změny sortimentu a obrátkovosti? Nastavit a vyladit automatický sklad je poměrné pracné a zdlouhavé. Proto takové řešení přináší efekt především v případech, kdy se jedná o dlouhodobé a stabilní nastavení. Je tudíž nevhodné v automatizovaném skladu skladovat sortiment se značnými výkyvy ve složení či množství.

Přínosy automatizace

Zavedení automatizace vede ke snížení personálních nákladů, kdy každé automatizované vozidlo ušetří v případě třísměnného provozu minimálně čtyři pracovníky. Přináší také snížení provozních nákladů skladu, například při vytápění nebo osvětlení, které při automatizovaném provozu nemusí být tak intenzivní. Důsledkem je pak také vyšší kapacita skladu.

Technologie pro automatizaci skladů prochází poměrně rychlým vývojem a v brzké budoucnosti lze jistě očekávat opětovné zvýšení zájmu o tyto technologie. Kromě výše popsané automatizace řízení manipulační techniky existují další řešení pro procesy vychystávání, doplňování, mobilní regálové systémy atp. Jejich popis by však byl na několik dalších článků.

Petr Polák
Autor pracuje jako projektový manažer ve společnosti U & Sluno.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.