facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Small Business Solutions I , Účetní a ekonomické systémy

Homebanking a účetní software



Význam slova „homebanking“ není obecně stanoven, někdo tím prostě myslí internetové bankovnictví (doslova „ovládání banky z domu“), my se však domluvíme, že takto budeme označovat možnost přímého propojení účetnictví s bankou. V praxi to znamená stahování bankovních výpisů ve formátu, který jsem schopen převzít do svého účetního programu a vytvoření příkazu k úhradě, který je schopno moje internetové bankovnictví načíst, poslat do banky a potřebnou platbu provést.


Za prvé si musíme vybrat takovou banku a jejich produkt (balíček), který tuto operaci vůbec umožňuje. Řada klientů si například na základě reklamy zvolila vedení účtu bez poplatků a teprve poté zjistila, že tento typ účtu je naprosto nevhodný pro podnikatelské účely a kvůli načítání elektronických výpisů a příkazů musí u této banky přejít na jiný typ balíčku (ten už je samozřejmě za poplatek), nebo takový produkt vůbec nemají.

Pokud máme internetové bankovnictví, které umí export a import účetních dat, záleží ještě na formátu. Většina bank pracuje s více formáty. Některé umožňují to, že si sami vyberete z více variant, nebo dokonce můžete používat různé formáty podle toho, který je pro vás právě v tu chvíli vhodnější. Klasickým příkladem je situace, kdy pro tuzemský příkaz (ABO) zvolíte jiný formát než pro platby do zahraničí (BEST). Jiné banky ale mají do konkrétního produktu zapracovanou pouze jednu variantu, a pokud potřebujete použít jiný formát, musíte si u nich zakoupit jiný balíček.

Podobná situace je v oblasti účetního softwaru a zdaleka neplatí, že dražší účetnictví toho umí víc. V základní nabídce některých „krabicových“ softwarů najdete kolikrát několik formátů a bank, zatímco u velkých systémů si musíte konkrétní banku dokupovat nebo vám ji nastaví až za servisní poplatek.

V čem se jednotlivé formáty liší? Po načtení bankovního výpisu do účetního softwaru probíhá většinou párování, tzn. automatické přiřazení jednotlivých plateb k dokladům zapsaným v evidenci pohledávek a závazků. Vhodný formát by tedy kromě částky měl obsahovat také variabilní symbol a pokud možno co nejpřesnější informace o plátci. Pokud tyto údaje nebudou pro nalezení příslušné faktury dostatečné, bude muset uživatel následně provést „dopárování“ ručně, podobně jako při zápisu papírového výpisu.

Problém nastává zejména u zahraničních bank, které jsou zvyklé spíše na vyšší částky a standardní strukturu odběratelů, takže párovací údaj (tedy náš variabilní symbol) je až tolik nezajímá a v některých formátech se vůbec nevyskytuje, nebo je složité ho ve struktuře vyhledávat.

Hodně našich bank používá struktury založené na formátu ABO, který vznikl už v době, kdy se data do banky ještě nosila na disketách. Jedinou nevýhodou tohoto formátu je to, že jeho prostřednictvím lze zadat pouze platby do tuzemska v českých korunách. Provádíme-li často převody peněz v cizích měnách, bude pro nás tedy vhodnější zvolit složitější formát (BEST, Gemini, MultiCash apod.). V tomto případě se taky z bankovního výpisu dozvíme víc. Důležité pro automatické sledování zaplacení je zejména údaj, v jaké měně a kolik náš partner zaplatil. Správný software pak na základě těchto informací dokáže vypočítat i kurzové rozdíly.

Autor působí ve společnosti Till Consult.

Zdeněk Španihel

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Konec papírování, digitalizujte a usnadněte si práci!

IT Systems 3/2024V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na vývoj digitalizace ve světě peněz, tedy v oblasti finančnictví a pojišťovnictví. Dozvíte se například, proč je aktuální směrnice PSD2 v inovaci online bankovnictví krokem vedle a jak by její nedostatky měla napravit připravovaná PSD3. Hodně prostoru věnujeme také digitalizaci státní správy a veřejného sektoru, která nabírá obrátky.