facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
Small Business Solutions I , Účetní a ekonomické systémy

Homebanking a účetní softwareVýznam slova „homebanking“ není obecně stanoven, někdo tím prostě myslí internetové bankovnictví (doslova „ovládání banky z domu“), my se však domluvíme, že takto budeme označovat možnost přímého propojení účetnictví s bankou. V praxi to znamená stahování bankovních výpisů ve formátu, který jsem schopen převzít do svého účetního programu a vytvoření příkazu k úhradě, který je schopno moje internetové bankovnictví načíst, poslat do banky a potřebnou platbu provést.


Za prvé si musíme vybrat takovou banku a jejich produkt (balíček), který tuto operaci vůbec umožňuje. Řada klientů si například na základě reklamy zvolila vedení účtu bez poplatků a teprve poté zjistila, že tento typ účtu je naprosto nevhodný pro podnikatelské účely a kvůli načítání elektronických výpisů a příkazů musí u této banky přejít na jiný typ balíčku (ten už je samozřejmě za poplatek), nebo takový produkt vůbec nemají.

Pokud máme internetové bankovnictví, které umí export a import účetních dat, záleží ještě na formátu. Většina bank pracuje s více formáty. Některé umožňují to, že si sami vyberete z více variant, nebo dokonce můžete používat různé formáty podle toho, který je pro vás právě v tu chvíli vhodnější. Klasickým příkladem je situace, kdy pro tuzemský příkaz (ABO) zvolíte jiný formát než pro platby do zahraničí (BEST). Jiné banky ale mají do konkrétního produktu zapracovanou pouze jednu variantu, a pokud potřebujete použít jiný formát, musíte si u nich zakoupit jiný balíček.

Podobná situace je v oblasti účetního softwaru a zdaleka neplatí, že dražší účetnictví toho umí víc. V základní nabídce některých „krabicových“ softwarů najdete kolikrát několik formátů a bank, zatímco u velkých systémů si musíte konkrétní banku dokupovat nebo vám ji nastaví až za servisní poplatek.

V čem se jednotlivé formáty liší? Po načtení bankovního výpisu do účetního softwaru probíhá většinou párování, tzn. automatické přiřazení jednotlivých plateb k dokladům zapsaným v evidenci pohledávek a závazků. Vhodný formát by tedy kromě částky měl obsahovat také variabilní symbol a pokud možno co nejpřesnější informace o plátci. Pokud tyto údaje nebudou pro nalezení příslušné faktury dostatečné, bude muset uživatel následně provést „dopárování“ ručně, podobně jako při zápisu papírového výpisu.

Problém nastává zejména u zahraničních bank, které jsou zvyklé spíše na vyšší částky a standardní strukturu odběratelů, takže párovací údaj (tedy náš variabilní symbol) je až tolik nezajímá a v některých formátech se vůbec nevyskytuje, nebo je složité ho ve struktuře vyhledávat.

Hodně našich bank používá struktury založené na formátu ABO, který vznikl už v době, kdy se data do banky ještě nosila na disketách. Jedinou nevýhodou tohoto formátu je to, že jeho prostřednictvím lze zadat pouze platby do tuzemska v českých korunách. Provádíme-li často převody peněz v cizích měnách, bude pro nás tedy vhodnější zvolit složitější formát (BEST, Gemini, MultiCash apod.). V tomto případě se taky z bankovního výpisu dozvíme víc. Důležité pro automatické sledování zaplacení je zejména údaj, v jaké měně a kolik náš partner zaplatil. Správný software pak na základě těchto informací dokáže vypočítat i kurzové rozdíly.

Autor působí ve společnosti Till Consult.

Zdeněk Španihel

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -