facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Speciál Small Business Solutions , Účetní a ekonomické systémy

Ekonomický systém Pohoda

Novinky ve verzi 2008

Ing. Lukáš Grásgruber


Ekonomický systém PohodaEkonomický systém Pohoda je komplexní účetní, ekonomický a informační systém pro malé až střední firmy z řad fyzických i právnických osob. Systém Pohoda je oborově neutrální a je vhodný nejen pro živnostníky, podnikatele a společnosti, které se zabývají obchodem a poskytováním služeb, ale i pro svobodná povolání a podvojně účtující příspěvkové a nevýdělečné organizace. Obsahuje všechny základní agendy, tj. Pokladna, Banka, Fakturace, Sklad, Majetek, Mzdy a Účetnictví nebo Daňová evidence. Z modulů, které nejsou u této kategorie programů samozřejmostí, je obsažen například modul Kniha jízd a modul Analýza, který umožňuje výpočet množství nadefinovaných ekonomických ukazatelů (likvidita, rentabilita atd.) s tím, že uživatel má možnost podle potřeby zadávat další ukazatele.


Aktuální verze programu, označená letopočtem 2008, nepřináší převratné změny ve funkcích a vzhledu, ale kromě legislativní aktualizace obsahuje řadu drobných vylepšení ve prospěch uživatelů. Zřejmě nejvýraznější novinkou aktuální verze je nadstavbový modul Kasa Online.

Pohoda Kasa Online

Nadstavba Kasa Online slouží pro rychlý přímý prodej skladových zásob v maloobchodní prodejně. Jde o nadstavbu k určitým variantám programu Pohoda, která rozšiřuje jejich funkčnost o přímý online maloobchodní prodej. Nadstavba Kasa Online tedy pracuje přímo s daty programu Pohoda a všechny operace se online projeví do systému bez potřeby synchronizace dat. Pro uživatele, kteří nevyžadují online napojení, je k dispozici i nadále samostatný modul Pohoda Kasa, který umožňuje malobchodní prodej i na pracovištích bez licence programu Pohoda.
Uživatelé variant programu Pohoda, které obsahují sklady, mají k dispozici zdarma variantu Kasa Online Mini. Tato varianta odpovídá svými funkcemi plné verzi produktu Kasa Online s určitými omezeními:

  • práce pouze s prvním skladem v seznamu,
  • skladové zásoby lze prodávat pouze v základní prodejní ceně,
  • do prodejky není možné přidat procentuální slevu k celému dokladu,
  • forma úhrady je vždy hotově,
  • práce pouze s prvními tisíci skladovými kartami a adresami v seznamu.

Samostatná prodejní místa lze tedy nyní řešit více způsoby a uživatel se může rozhodnout pro optimální variantu dle požadovaných funkcí nebo ceny řešení.

Pohoda 2008

Další novinky

Z dalších významnějších novinek verze 2008 bych zmínil například lepší výběr dokladů dle činností a novou tiskovou sestavu (Peněžní deník dle dílčích ZD) pro nejmenší firmy, které vedou daňovou evidenci. Užitečnou drobností je, že při přepnutí na účtování v následujícím období bez datové uzávěrky je nyní umožněno automatické zaúčtování odpisů majetku pro následující období. Pro firmy, které vedou účetnictví, byla doplněna možnost nastavení vlastní předkontace pro zaúčtování bezhotovostních mezd. Tato předkontace slouží k výběru účtu, který bude použit při likvidaci závazku za doplatek mzdy.
Do agendy Personalistika na záložku Daně a pojistné byl doplněn nový typ Platit doplatky do minima zdravotního pojištění. V agendě Příjemky a Výdejky je nyní umožněna tvorba šablon a doplněna byla tisková sestava Protokol o likvidaci zásob. Do agendy Přijaté objednávky byla přidána možnost aktualizace cen skladových položek prostřednictvím povelu Záznam/Aktualizovat ceny. Samozřejmostí jsou legislativní úpravy týkající se daňové reformy v oblasti personalistika a mzdy a způsobu evidence majetku.

Verze

Pohoda je k dispozici v mnoha verzích a její nabídka je tak přizpůsobena různým požadavkům a typům podnikatelských subjektů. K vyzkoušení programu je určena bezplatná verze Start, tuto verzi ale mohou nejmenší subjekty využít i k vlastnímu vedení účetnictví nebo daňové evidence. Tato bezplatná verze obsahuje všechny moduly a po registraci umožňuje vložit maximálně pět set záznamů do účetního deníků (nebo dvě stě záznamů do peněžního deníku v daňové evidenci), v ostatních modulech lze vložit maximálně sto záznamů.
Verze Pohoda Mini, Lite a Standard jsou určeny pro vedení daňové evidence (verze Standard včetně skladového hospodářství a mezd pro malé organizace). Pro větší subjekty jsou určeny verze Profi a Premium. Především pro účetní firmy je určena verze Komplet, která umožňuje zpracování účetnictví i daňové evidence pro neomezený počet firem (pro zakázkové vedení účetnictví) a obsahuje všechny moduly včetně modulu Mzdy a Sklad. Speciální variantou je Pohoda Jazz, což je řešení pro firmy, které samostatně nevedou účetnictví. Pohoda Jazz proto neobsahuje účetní, daňové, majetkové a mzdové agendy. Pro firmy s větším databázovým zatížením je určena verze Pohoda SQL, která využívá technologii klient/server a pracuje v databázovém prostředí MS SQL Server.
Kromě výše uvedených je k dispozici mnoho dalších variant včetně síťových verzí a každý zákazník si tak může snadno vybrat potřebnou konfiguraci programu. Mezi doplňky prodávané k programu patří například editor tiskových sestav, program pro zpracování výkazů Intrastat nebo už zmíněný software Kasa určený pro maloobchodní prodej.

Ekonomický systém Pohoda 2008

Závěr

Pohoda je vhodným řešením pro firmy, kte-ré hledají spolehlivý a jednoduchý nástroj pro zpracování ekonomické agendy. Množství verzí i doplňků umožňuje přizpůsobení programu individuálním požadavkům i růstu firmy. Program obsahuje velmi podrobnou a dobře srozumitelnou nápovědu, jak k jednotlivým funkcím, tak přímo k jednotlivým polím dokladů. Kvalitní a snadno nastavitelné filtry umožňují také rychlé vyhledání potřebných informací.
Na základě dlouhodobějších zkušeností s programem Pohoda musím pochválit také stabilitu programu a minimální chybovost.

Další informace hledejte na www.pohoda.cz.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.