facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEM 12/2002

WPROOF

Řešení automatizovaného sběru dat pro lesní společnosti

Petr Franěk


Problematice automatizovaného sběru dat jsme se na stránkách IT Systemu věnovali již mnohokrát. V minulém čísle jsme se zaměřili na využití různých mobilních zařízení pro sběr a prezentaci dat při obsluze zákazníka. Dnes bychom vám rádi krátce představili řešení automatizovaného sběru dat v prostředí, kde by moderní informační technologie a mobilní terminály asi hledal málokdo - v prostředí lesní společnosti, a to přímo v terénu.


Řešení, které bychom vám chtěli představit, nese označení WPROOF a jeho dodavatelem je společnost Point.X. Jedná se o digitální koncepci sběru dat v lesních společnostech, která je postavena na tradičních metodách pořizování dokladů v lesní výrobě. Koncepce WROOF vychází z použití mobilního terminálu jako záznamníku a primárního zdroje dat pro informační systém lesní společnosti.

Mobilní terminály mohou být k informačnímu systému společnosti připojeny různými způsoby podle potřeb a způsobu využití na konkrétním pracovišti. Infrastruktura mobilního sběru dat tak může být realizována například pomocí připojení ze vzdálených míst přes GSM/GPRS síť, připojením mobilních terminálů přes modem, přes hostitelský počítač nebo pomocí rádiového spojení, které je vhodné ve skladech nebo na pracovištích expedice.

Řešení WPROOF dodává v současné době společnost Point.X pro mobilní terminály Psion Workabout a výkonnější Psion netPAD. V principu jsou obě řešení shodná, ale při využití výkonnějšího a z hlediska obsluhy komfortnějšího zařízení Psion netPAD lze řešení rozšířit o další funkce, jako např.:

. odesílání/příjem emailu přímo z mobilního terminálu,
. přístup na intranetové stránky podniku, a tedy k "web-based" aplikacím,
. využití klienta Citrix - vzdálené spouštění aplikací z podnikového serveru (mobilní uživatelé tak mohou přistupovat do ekonomického systému).

Struktura vlastní softwarové aplikace vychází z typických postupů lesní výroby a řeší zpracování Nákupního, Odvozního, Mzdového lístku a několika dalších přidružených činností, např. Pěstební činnosti.
V rámci tohoto popisu se pokusíme představit jen základní funkce klientských aplikací na obou zmiňovaných zařízeních. Popsané funkce nemusí pochopitelně splňovat požadavky všech lesních společností, a proto je klíčovou vlastností software široká parametrizace, která umožňuje přizpůsobit systém WPROOF podle konkrétní instalace.

Celá aplikace je logicky členěna podle činností prováděných při těžbě dřeva. Obsluha terminálu při pořizování dokladů postupuje krok za krokem podle systému nabídek. Každý vytvořený doklad je při komunikaci přenesen do informačního systému a stává se tak automaticky podkladem pro fakturaci, naskladnění, expedici atd. Některé z dokladů lze přímo vytisknout na připojené tiskárně. Software umožňuje vytvářet sofistikované sestavy, které lesnímu mistrovi dávají okamžitý přehled o těžbě (Vyhodnocení porostu, Přehled dle dřeviny), odpracovaných hodinách (Norma času) atd.

Klientská aplikace již má v sobě zahrnutu celou řadu kontrolních mechanismů a automatických výpočetních algoritmů běžných v lesní výrobě. Operátor (lesní mistr) se tak může soustředit pouze na správné zadání klíčových údajů a následné vyhodnocování zadaných dat. Program sám obsluhu upozorní na případné nesrovnalosti v zadaných údajích. Software je úzce svázán s číselníky informačního systému a díky synchronizaci je datová základna nabídek vždy aktuální. Podporovány jsou rovněž bohaté možnosti editace již pořízených záznamů, a to jak údajů hlavičky (údaje o porostu...) tak i jednotlivých vkládaných řádků. Software umožňuje různými způsoby nahlížet na již pořízená data a opravovat je.

Uživatelské rozhranní aplikace je navrženo s ohledem na práci ve ztížených podmínkách lesní výroby, maximálně přehledně a ergonomicky.

Vlastní tvorba nákupního (ale i všech ostatních lístků) probíhá takto:

1. Obsluha vybere porost, na kterém pracuje. Pokud porost není ještě v IS založen, umožní aplikace založit nový.
2. Zadá relevantní údaje vztahující se k danému porostu, jako např. kód těžby, kód skupiny atd.
3. Potvrdí založení nákupního lístku a vybere metodu příjmu.
4. Zadá postupně údaje o všech přejímaných kmenech (skupinách kmenů), přičemž položky, které se nemění, zůstávají nastaveny podle předchozích záznamů, některé z položek jsou přednastaveny automaticky (číslo kusu...) a na pole, která je potřeba opakovaně zadávat, je nastaven kurzor.
5. Pro každý záznam dojde před jeho uložením k validaci zadaných údajů, výpočtu množství podle tabulek hmotnatostí, zadané dřeviny a parametrů kmene(ů).
6. Po zadání všech kmenů obsluha vytiskne Nákupní lístek a vrátí se zpět do hlavní nabídky.

Příště z praxe
Na to, jak řešení WPROOF funguje v praxi v podmínkách české, resp. moravské lesní společnosti, se podíváme příště. O své zkušenosti se s vámi podělí pan Robert Bakuba, ředitel odboru informační soustavy společnosti CE Wood. Ta vznikla spojením několika lesních závodů a sdružuje lesní výroby prakticky po celé Moravě. S výhodami využití moderních technologií pro automatizovaný sběr dat mají v CE Wood dlouhodobé zkušenosti. Implementace nového ERP systému (Navision) v průběhu restrukturalizace společnosti si vynutila změny i v oblasti sběru dat. Starší používané technologie sběru dat už nevyhovovaly požadavkům na propojení s ERP systémem a ke slovu tehdy přišla aplikace WPROOF a nové mobilní terminály. O tom však podrobněji až v příštím čísle.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Webinář: „6 pohledů na bezpečné IT nemocnic“

webinarZaregistrujte se na online webinář, určený nejen IT managerům nemocnic. Dozvíte se v něm vše o zabezpečení uživatelských identit, vícefaktorovém přihlášení či ochraně infrastruktury a cloudů. Akce se koná v úterý 25. května, od 10:00 do 11:30 hod.

Helios
- inzerce -