facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 10/2000

WAP s odkrytými kartami

Roman Hladký, Alexander Jurman





V červnovém čísle Systemu se objevil článek přinášející základní informace o protokolu WAP (Wireless Application Protocol). Protokol WAP umožňuje umístit na displej mobilních zařízení (typicky telefonů) speciálně vytvořené Internetové aplikace. Následující článek si klade za cíl prohloubit základní informace o WAP, včetně návodu k vytvoření jednoduché WAP stránky a popisu modelu veřejné i neveřejné WAP komunikace.

Webserver stačí
Pojďme zbořit jeden z mýtů spojených s WAP. Kdykoli někomu začnu objasňovat problematiku a přínos WAP aplikací, dříve nebo později se z jeho úst ozve námitka: "To není nic pro nás, instalace toho všeho zařízení pro napojení na mobilní síť bude stát určitě fůru peněz a GSM provider to taky určitě nebude dělat za hubičku …" Uživateli sužovanému chováním monopolního a skoromonopolních telekomunikačních gigantů zkrátka připadá nepochopitelné, že by mohl využívat takovouto mocnou a užitečnou službu, aniž by musel platit víc, než doposud platí za připojení svého webserveru k Internetu.

Nicméně je tomu skutečně tak: k provozování WAP stránek není zapotřebí nic jiného, než libovolný webserver, viditelný z Internetu (později si ukážeme, že v případě tzv. in-house řešení ani toto není podmínkou). V případě WAP často nehovoříme o stránkách, nýbrž o deckách (angl. deck: balíček karet) Každý WAP deck obsahuje alespoň jednu kartu (card), která představuje základní zobrazovanou jednotku WAP aplikace. Je-li karet více, lze mezi nimi přeskakovat pomocí odkazů stejně jako v prostředí WWW.

Podstatný rozdíl mezi WWW a WAP spočívá v tom, že WAP stránky jsou vytvářeny v jazyce WML (Wireless Markup Language), zatímco WWW stránky v jazyce HTML. Kdo však ovládá HTML, neměl by mít s tvorbou WML vážnější problémy.

Můžete si to ostatně sami vyzkoušet. Vytvořte nový textový soubor (třeba v Poznámkovém bloku), vložte do něj ukázkový příklad a uložte například pod jménem main.wml. (Pozor, soubor nesmí začínat volným řádkem.) Požádejte svého webmastera, aby soubor umístil do adresářového stromu vaší webové prezentace a správně nakonfiguroval MIME Type pro příponu .wml jako text/vnd.wap.wml (to proto, aby odlišil WAP stránky od normálních WWW stránek). Nyní již stačí v mobilním telefonu (určitě jste si již pořídili telefon s WAP) zadat URL vytvořené stránky a na displeji se zaskví váš výtvor.

Cesta tam a zase zpátky
Tolik povyku pro nic, říkáte si. Vždyť je to obyčejný web. To je ovšem pravda jen do určité míry. Kdyby to bylo tak jednoduché, žádný WAP protokol by nemusel vzniknout. Jenže mobilní telefon je zařízení mnohem jednodušší a omezenější, než stolní PC. Je nutno brát v úvahu:

· omezenou velikost displeje a telefonu vůbec
· malý výpočetní výkon vestavěného procesoru
· nedostatečnou vnitřní paměť telefonu
· limitovanou životnost baterií
· různou kvalitu a odezvu přenosových sítí.

Zvětšení paměti i výpočetního výkonu je sice technicky možné, způsobilo by však takové navýšení ceny zařízení, že by se mobilní Internet stal hračkou pro pár vyvolených a nikoliv masově používanou službou. Z toho důvodu vznikl WAP protokol, přesněji řečeno rodina protokolů, pokrývající celé spektrum od protokolu pro datagramový přenos (WDP) až po značkovací jazyk WML pro vytváření WAP stránek.

Nyní máme na jedné straně WAP stránky(decky), uložené na standardním webserveru, komunikujícím pomocí HTTP a TCP/IP protokolů, na straně druhé mobilní telefon s podporou WAP, který se k něčemu jako HTTP nebo TCP/IP rozhodně nechce znát.

Tlumočníkem mezi oběma stranami je WAP brána, aplikace propojující svět Internetu se světem mobilních sítí. WAP brána plní celou řadu úloh, především překlad protokolů TCP/IP na WAP protokoly, kontrolu syntaxe WAP stránek a jejich následnou komprimaci pro snížení přenosových nároků směrem k mobilnímu telefonu. WAP brána může rovněž fungovat jako proxy cache, ukládající často požadované WAP stránky. Některé WAP brány umožňují i hosting WAP aplikací.

Veřejná WAP brána
Standardním řešením je využití veřejné WAP brány. Veřejnou WAP bránu je povinen poskytnout každý operátor, součástí jehož portfolia služeb je WAP, tzn. v ČR EuroTel (WAP brána firmy NOKIA) a RadioMobil (WAP brána americké firmy Phone.com). WAP brána je instalována na počítači umístěném v interní počítačové síti poskytovatele a vybaveném IP adresou. IP adresu WAP brány je třeba nastavit v telefonu.

Zadáte-li na svém telefonu pokyn k připojení k libovolné WAP službě, dojde nejprve k vytvoření spojení telefonu s Internetem (pomocí vestavěného modemu, obdobným způsobem, jako když se z domova připojujete vytáčenou linkou). Jakmile je spojení vytvořeno, požádá telefon bránu o WAP obsah, umístěný na určité internetové adrese (URL). Brána požadavek převezme, přeloží jej do standardních protokolů Internetu, získá ze serveru příslušný obsah, zkontroluje jej po syntaktické stránce, zkomprimuje a pošle zpět do telefonu, který se již postará o jeho zobrazení.

Co je doma ...
Řešení s veřejnou bránou nemusí vždy vyhovovat vašim bezpečnostním požadavkům. Chcete-li pomocí WAP např. umožnit svým obchodním cestujícím přístup do firemního informačního systému, sotva se vám bude líbit, aby se Internetem a přes veřejné WAP brány potulovaly vaše vnitrofiremní údaje. V takovýchto případech se nabízí tzv. in-house řešení s vlastní WAP branou, zajišťující spojení s webservery, na kterých jsou umístěny vaše WAP aplikace. Úvodní modemové spojení se pak nerealizuje na přípojný bod operátora, nýbrž na modem, umístěný ve vaší firmě.

Spojení je poté ustaveno shodně jako při variantě s veřejnou bránou. Připojení WAP telefonu přímo do firemní sítě eliminuje potenciální bezpečnostní rizika komunikace po Internetu.

Za bezpečnost je však nutno zaplatit. Platíte nejen ve formě počátečních investic do hardware (počítače, modemy) a nákupu WAP brány, nýbrž i za samotné používání WAP; cena za spojení s firemním modemem (často umístěným na pevné telefonní síti) je totiž vždy vyšší, než (dotovaná) cena za veřejný WAP přístup.

Pokud vás model s vlastní WAP bránou zaujal, v rámečku naleznete údaje o některých dodavatelích WAP bran pro firemní použití.

WAP brány

Kannel
WAP a SMS brána pro Linux. Zdrojové kódy volně k dispozici.

RealGewi
Komerční WAP brána ve stádiu beta testování. Po tuto dobu je volně ke stažení zdarma, avšak s omezenou dobou fungování.

NOKIA WAP Server
WAP brána kombinovaná se serverem pro umisťování WAP aplikací v Java. Volně ke stažení 30 denní testovací verze.

WAPLite
Standardní WAP brána nabízená ve třech výkonnostních verzích od vývojářské WAPLite až po ISP WAP Server.

Závěrem
Cílem článku bylo mj. zbavit čtenáře zbytečných obav a falešných mýtů o WAP, postihnout a vysvětlit základní rozdíly mezi WAP a WWW, i představit základní dva modely WAP komunikace: řešení s veřejnou a neveřejnou WAP branou. Doufám, že na základě tohoto článku čtenář získal lepší představu o tom, jaké jsou možnosti (i omezení) technologie, která mj. skýtá nemalý potenciál pro zefektivnění podnikových procesů.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.