facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 3/2004

Ultralehké notebooky – podnikání na cestách

Ilustrativní přehled subnotebooků na českém trhu



Je-li vaše práce závislá na cestování a potřebujete přistupovat k firemním datům z domu nebo během pracovní cesty, neobejdete se dnes bez mobilního počítače. Ten, je-li příslušně vybaven, vám umožní být stále v dosahu e-mailu a mít okamžitý přístup k aktuálním firemním souborům.


Pro manažery a obchodníky, kteří na cestách tráví hodně času, je důležité, aby se jejich notebook vyznačoval vysokou mobilitou. Měl by mít nízkou hmotnost, malé rozměry a umožňovat dlouhou práci na baterie. Pokud není vyžadován vysoký výkon a velký displej, jsou ideálním kandidátem tzv. subnotebooky.

Subnotebooky jsou odlehčenou a často také zmenšenou variantou klasických notebooků. Do této kategorie se řadí přenosné počítače, jejichž hmotnost bývá hluboko pod hranicí 2 kg a vzhledem k menším rozměrům, blížícím se formátu A4, mají displej s úhlopříčkou maximálně do 13,1“. Vzhledem k předpokládanému použití subnotebooků je však velikost displeje plně dostačující, stejně tak i jeho rozlišení 1024×768 bodů. Po stránce výkonu se rovněž jedná o plnohodnotné počítače, zvládající práci s kancelářskými aplikacemi a firemními informačními systémy.

Většina subnotebooků je dnes vybavena mobilními procesory Intel Pentium, které se vyznačují nízkou spotřebou a umožňují pracovat delší dobu v terénu. Jejich součástí je dnes navíc technologie Intel Centrino integrující bezdrátové technologie, které dovolují přistupovat k internetu přes tzv. hotspoty. Téměř všechny subnotebooky dnes výrobci vybavují i síťovými kartami, modemy a tradičními infraporty, takže možnost, že byste se nemohli někde připojit k síti a stáhnout si nejnovější informace je malá. A to je právě hlavní poslání těchto lehkých zařízení. Vysoká přenositelnost a snadná konektivita.

K nevýhodám subnotebooků paří skutečnost, že do tak tenkých a lehkých zařízení už většinou výrobci nemohou integrovat optické mechaniky. Ty se tam zkrátka nevejdou. Řeší se to pak pomocí „dokovacích“ stanic nebo externími mechanikami připojovanými například přes USB. Další nevýhodou je vyšší pořizovací cena než u klasických notebooků. Kvůli vyšší ceně je o subnotebooky přirozeně menší zájem u zákazníků, a tak jejich nabídka na trhu za nabídkou klasických notebooků značně pokulhává. I tak jsme pro vás do přehledné tabulky připravili deset lehkých notebooků, z nichž si určitě vyberete ten pravý.

Marek Hadra



Technologie Intel Centrino
Pod označením Intel Centrino se schovává komplex vzájemně spolupracujících součástí, jejichž srdcem je procesor Pentium M (32 + 32 kB L1 cache, 1 024 kB L2 cache, Enhanced SpeedStep, SSE II). Dalšími důležitými součástmi pak jsou čipová sada řady 855 a bezdrátové připojení k síti. Nová architektura procesoru výrazně snižuje spotřebu energie a umožňuje notebookům delší práci na baterie. Intel Centrino rovněž umožňuje, aby notebooky byly tenčí a lehčí.

Bluetooth
V některých noteboocích bývá integrována technologie Bluetooth, nebo ji lze k notebooku přičlenit zakoupením PC karty s Bluetooth. K čemu to je? Bluetooth je bezdrátová technologie, která umožňuje přímou komunikaci mezi různými zařízeními. Omezující podmínkou je, že zařízení by neměla být od sebe dále než deset metrů. V praxi tak může notebook přistupovat na internet přes mobilní telefon, mobilní telefon umístěný v kapse předává hovor do miniaturního sluchátka, kapesní počítač synchronizuje svá data s notebookem, digitální fotoaparát tiskne přímo na tiskárnu atd. Bluetooth tedy slouží k tomu, aby nahradilo všechny nepotřebné kabely mezi počítači. Výhodou oproti IrDA je průchodnost signálu přes zdi.

Podle čeho vybírat mobilní počítač?
1. Notebooky vybavené technologií Intel Centrino mají vysoký výkon i při nízkých frekvencích procesoru. Notebooky disponují delší dobou provozu na baterie (cca 5–6 hodin), bezdrátovou konektivitou a nízkou hmotností (cca 2,5 kg). Naproti tomu jsou tyto notebooky dražší než obdobná zařízení bez technologie Intel Centrino. Díky své mobilitě najdou uplatnění zejména u manažerů a obchodníků, kteří často cestují.

2. Klasické notebooky jsou vybavené mobilními procesory, které oproti počítačům s technologií Intel Centrino zajišťují horší mobilitu (výdrž baterií cca 3 h, hmotnost cca 3 kg), ale naproti tomu jsou levnější (řádově o tisíce až desetitisíce korun). Určeny jsou pro manžery, obchodníky, ale i náročnější domácí uživatele, kteří se bez počítače neobejdou ani při cestování.

3. Notebooky kategorie DeskNote (nebo také DeskBook) jsou cenově zajímavou a výkonově srovnatelnou náhradou stolních počítačů.
Používají komponenty stolních PC (např. procesory) a většinou neobsahují interní baterie. Jsou samozřejmě levnější, než klasické notebooky, ale na druhou stranu nejsou vhodné pro cestování. Využití najdou u lidí, kteří si nosí práci domů, kde mají možnost se připojit opět k elektrické síti.

4. Subnotebooky (nebo také ultralehké notebooky) se vyznačují maximální přenositelností, tj. malými rozměry, nízkou hmotností (hluboko pod 2 kg) a nízkou spotřebou energie. Většinou jsou dnes vybaveny technologií Intel Centrino. Mívají často nižší výkon a menší displej než klasické notebooky, ale pro práci s kancelářskými aplikacemi či internetem více než dostatečný. Využití najdou zejména u manažerů a obchodníků, kteří hodně cestují.

5. Kapesní počítače (PDA) představují zvláštní skupinu mobilních zařízení. Vyznačují se okamžitou dostupností informací, snadnou ovladatelností, bezproblémovou synchronizací dat, dlouhou dobou provozu (až desítky hodin), nízkou hmotností (desítky až stovky gramů), malými rozměry, odolností a nízkou cenou. Jsou vhodné jako doplňkové zařízení k notebooku či klasickému PC. Ideální zařízení pro ty, kteří často cestují a přitom nepotřebují výkon klasického PC.

6. Tablet PC je notebook, který umí rozpoznat písmo psané na jeho displej (neporadí si ale zatím s češtinou) a současně může mít i klávesnici. Zatím bohužel velice vysoká cena brání jeho rozšíření, a stává se tak více hračkou v rukou počítačových nadšenců než efektivním obchodním nástrojem. Po více než roce od jeho uvedení na trh výrobci zaznamenávají spíše pokles prodeje.


SONY VAIO PCG-Z1RMP
Krkolomné označení Vaio PCG-Z1RMP patří manažerskému notebooku Sony, jehož charakteristickými vlastnostmi jsou kromě netradičního designu malé rozměry a hmotnost (dané použitou technologií Intel Centrino), bezdrátová konektivita a slušný výkon. Notebook váží 2,1 kg, nelze jej tedy považovat za „ultralehký“, nicméně rozhodně patří mezi modely s velmi dobrou mobilitou.

Nápadnou odlišností od většiny notebooků je u tohoto modelu zešikmená pracovní plocha s klávesnicí. Ta současně s mimořádně malou tloušťkou začínající u přední hrany asi na 1,5 cm umožňuje pohodlnější opření ruky při práci. Klávesnice má velké klávesy s nízkým zdvihem, ale poněkud tužším chodem a vyšší hlučností při psaní. Rozvržení většiny kláves je standardní, nezvyklé je ale sloučení navigačních kláves PageUp, PageDown, Home s End s kurzorovými klávesami (šipkami). Zmíněné funkce jsou aktivní po stisknutí klávesy Fn. Toto méně pohodlné ovládání výrobce částečně zmírnil přidáním druhého tlačítka Fn vedle kurzorové šipky, takže se lze snad po zácviku naučit tyto frekventované funkce automaticky používat. Nicméně se jedná o nestandardní a uživatelsky málo přívětivé řešení. Kurzorové klávesy nejsou nijak odděleny od zbytku klávesnice, což také nepřispívá k pohodlné práci. V provedení klávesnice je patrná snaha výrobce o originální design, ovšem na úkor ergonomie. Po obou stranách klávesnice je totiž ještě asi 13 mm volného místa využitého jen pro elegantní vytvarování boků počítače. Alternativou myši je touchpad, který sice elegantně splývá s šasi, ale chybí mu scrollovací tlačítko.

Notebook disponuje kvalitním 14,1" displejem s přehnaně vysokým rozlišením 1400×1050 bodů, které vyžaduje velmi dobrý zrak uživatele. Velikost písma a ikon se v takovém rozlišení zmenší natolik, že by do standardního příslušenství notebooku měla patřit i lupa. Manažerské Vaio bohužel není v tomto ohledu ojedinělým výstřelkem konstruktérů, protože notebooků s nesmyslně vysokým rozlišením na relativně malém displeji se v poslední době objevilo více.

Kladně u tohoto notebooku hodnotím umístění dvou USB portů po levé straně klávesnice, kde jsou snadno přístupny pro připojení často používaných zařízení, jako USB flashdisky, fotoaparáty apod. V témž místě najdete také mikrofonní vstup a výstup na sluchátka a především konektor vysokorychlostního rozhraní FireWire, sloužícího pro přenos velkých objemů dat, například z digitální videokamery.

Netradiční výbavou je vestavěná čtečka paměťových karet MemoryStick (jak jinak u Sony). I přes malé rozměry notebooku se do něj výrobci podařilo integrovat optickou mechaniku, populární „combo“ DVD/CD-RW.

Mezi rozhraními byste marně hledali standardní sériový a paralelní port stejně jako PS/2 konektor pro připojení standardní klávesnice a/nebo myši. Není zde ani infračervený port.

Naopak na notebooku najdete mechanický přepínač pro aktivaci/deaktivaci bezdrátové komunikace a nechybí standardní PCMCIA slot.

Součástí dodávky je bohatá softwarová výbava zahrnující programy pro práci s videem a fotografiemi i další aplikace (Adobe Premiere 6.0 LE, Adobe Photoshop Elements, MS Works 7.0. a další). K dispozici jsou užitečné aplikace přímo od Sony, včetně „recovery“ disku pro obnovení systému a elektronické dokumentace.

Základní technické parametry:
Procesor: Intel Centrino, Pentium M 1,5 GHz
Displej: TFT LCD 14,1“, SXGA+ (1400×1050)
Optická mechanika: combo DVD/CD-RW
Rozhraní: 2× USB 2.0, 1× PCMCIA, 1× IEEE 1394 (FireWire), 1× VGA konektor, LAN, modem, audio, dokovací konektor, MagicGate Memory Stick slot
Technologie bezdrátového připojení: Wireless LAN 802.11b, Bluetooth
Baterie: Li-Ion (udávaná doba provozu na baterie max. 4 h 30 min)
Hmotnost: 2,1 kg
Záruka: 2 roky

Hodnocení
Výkon: * * * *
Výdrž baterie: * * * *
Vybavení: * * *
Provedení: * * * *
Cena: ** * *

Na testování zapůjčila firma Sony.

Sony Vaio PCG-Z1RMP


Václav Buk

Novinka: Acer TravelMate 370
Novinkou Aceru v oblasti ultralehkých notebooků je model TravelMate 370 s tloušťkou 24 mm a hmotností 1,7 kg. Vybaven je procesorem Intel Pentium M 1,4 GHz, pamětí 512 MB, pevným diskem s kapacitou 60 GB a displejem o velikosti 12,1“ s rozlišením 1024×768 bodů.
Počítače řady TravelMate 370 jsou vybaveny veškerými komunikačními funkcemi a rozhraními – od síťové karty 10/100 pro připojení k pevné síti přes rozhraní 802.11b pro připojení k bezdrátové síti po integrovaný faxmodem 56K ITU V.92. Vstupní/výstupní rozhraní zahrnují čtečku paměťových karet typu „3 v 1“ (podporuje karty SD, MMC a MemoryStick), rozhraní FireWire, VGA, IR rozhraní a dva porty USB 2.0.
Doporučená cena modelu TravelMate 371Tmi je 54 990 Kč / 72 490 Sk (bez DPH).

Acer TravelMate 370

Nejlehčí a nejtenčí notebook od IBM
IBM představil zcela přepracovanou verzi „ultrapřenosného“ notebooku ThinkPad X40, který je s hmotností pouze 1,23 kg nejlehčím a nejtenčím notebookem, jaký kdy firma IBM vyrobila.
ThinkPad X40 je o 20 % menší a o 25 % (400 g) lehčí než jeho předchůdce. ThinkPad X31. Počítač vyniká také dlouhou výdrží na baterie. Vybrané modely s volitelnou osmičlánkovou baterií vydrží až 7,5 hodin provozu. Mobilní uživatelé mohou navíc použít některou z volitelných baterií, s nimiž notebook umožňuje celodenní práci. S volitelnou baterií nabízí X40 až 10hodinovou výdrž při celkové hmotnosti 1,8 kg.
Notebook je vybaven bezdrátovými technologiemi Intel 802.11b, IBM 11b/g, IBM 11a/b/g a Bluetooth. Kromě toho jsou všechny modely počítače X40 standardně vybaveny modemem, adaptérem gigabitového ethernetu a IR portem.

ThinkPad X40

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.