- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (20)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)
Tematické sekce


















Branžové sekce
![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Partneři webu
IT CAD 6/2007
Účinný pomocník při projektování TZB
Výkonný CAD program pit-CAD a jeho nasazení
Petr Miklica
Pro grafické zpracování projektové dokumentace TZB je v současné době na trhu celá řada výkonných CAD programů. Základní rozdělení by mohlo být na programy, které jsou postaveny na platformě AutoCADu a na ostatní, které mají své specifické grafické prostředí. Zkušenosti z posledních let vyvozují dvě základní pravidla pro výběr SW nástroje pro projektování TZB. První, že zpracování téměř všech zakázek bude navazovat na projektovou dokumentaci, která bude zpracována v prostředí AutoCADu (formáty souborů *.dwg). SW nástroj musí tedy být schopen takové soubory přečíst a věrně zobrazit. Druhé, že vytvořenou projekční dokumentaci je vhodné odevzdat ve formátu, který dokáže při pozdějším použití AutoCAD zpracovávat.
Dvě zmíněná kritéria neznamenají, že nutně musí jít o platformu AutoCADu, ale možnost návaznosti souborů na toto prostředí je nezbytnou podmínkou. V současné době nabízí kompatibilitu s formáty *.dwg stále více kvalitních CAD platforem. Nehodláme zde detailně rozebírat vlastnosti jednotlivých řešení. Chceme pouze upozornit na jednu důležitou skutečnost. Na základě svých zkušeností z oblasti CAD systémů mohu prohlásit, že dokumentace v digitální podobě se stále častěji stává základní (ne-li jedinou) dokumentací objektu pro všechny fáze od projektu přes realizaci vč. jeho využívání (v oblasti Facility Managementu). Bude tedy žádoucí, aby obsahovala nejen grafické zobrazení a pevný textový doprovod, ale i specifikaci technického řešení, výrobkovou specifikaci, nastavení uzlů rozvodných systémů, apod. Efektivnost při tvorbě projektu se výrazně zvyšuje, pokud váš projekční program umožňuje spolupráci s výpočty a to jak při vytváření dat pro výpočet, tak při úpravách zobrazení a interních dat podle výpočtového vyhodnocení.
Práce v samotném CADu však pro profesního projektanta není dostatečně efektivní. CAD je jako kreslicí nástroj velmi obecný. Větší efektivity práce dosahují ti projektanti, kteří si hned od začátku pořídí zároveň s obecným CADem i profesní nadstavbu. Důležité to je i z toho důvodu, že se projektant od počátku učí využívat nástroje profesní nadstavby, a ne pouze kreslicí nástroje CADu. Na českém a slovenském trhu existuje několik programů pro TZB velmi rozdílných parametrů jak cenových tak funkčních. Jedná se o nadstavby označované jako LT či 2D a plné verze či 3D.
Plná verze označovaná jako 3D má možnost nabídnout vysokou funkčnost a výkonný projekční nástroj. Charakteristiku jednoho takového řešení Vám v následujícím textu stručně přiblížíme. pit-CAD je jedním z nejrozšířenějších programových systémů a pokrývá celý komplex profesí TZB.
Samostatný navazující systém pit-FMDB pro správu budov neboli Facility Management umožňuje využití CAD dokumentace až do fáze provozu stavebních objektů.
pit-CAD nabízí jednotný systém projektu stavebního objektu. Umožňuje vzájemnou koordinaci práce projektanta TZB a propojuje projekt s výpočtovými nástroji.
Návaznost na CAD dokumentaci. Projektant TZB dostává podklady vytvořené v různých programech, s pestrou organizací výkresových entit. pit-CAD usnadňuje úpravu výkresu možností částečného otevření nebo načtení podle místností nebo výběrových polygonů. Systém správy hladin, který bez nutnosti řešit organizaci hladin dodaného výkresu, velmi snadno dosáhne potřebné skladby výkresových částí. Systém správy hladin, ukládá nastavení jak v úrovni výkresu tak trvale pod zvoleným označením. To znamená, že při dodávání podkladů ze stejného zdroje nemusí projektant nastavení v tak velkém rozsahu opakovat. pit má řadu rozpoznávacích funkcí (identifikace objektů typů stěn, dveří, oken, místností, aj.), které umožňují návaznost na výkresy vytvořené v konkrétních stavebních systémech (např. ADT, aj.).
Systém poznámek ve tvaru komentářů s vlastní správou, vyhledáváním a dokumentačním zápisem podporuje revizi a koordinace dokumentace.
Popisky, rámečky, legendy použitých symbolů a vedení, kótování, popisné texty, texty s indexem a celá řada dalších podpůrných funkcí velmi usnadňuje dotvořit popisnou dokumentaci výkresu dle zvyklostí uživatele.
Účinné editační funkce liniových entit, kterou při své práci projektant TZB velmi často potřebuje, jsou součástí pit-CAD. Jako příklad bychom uvedli znázornění křížení potrubí provedené jedním příkazem.
Ukázka vložení symbolů křížení s obloučkem – jedním příkazem pit
pit-CAD směřuje projektanta do vytváření modelu projektu, jeho konstruování namísto dosavadního vytváření projektové dokumentace. Aby toho byl schopen, nabízí standardní modul nástroje na tvorbu celkového modelu stavebního objektu. Volby zobrazení - roviny řezů a pohledů - odstraňují nutnost kreslení řezů jako samostatných výkresových částí. Jsou vytvořeny jako odvozené pohledy nebo automaticky vygenerované řezy.
Součástí programu pit-CAD jsou excelové programy pro zpracování kusovníků armatur, potrubí, otopných těles, zařizovacích předmětů aj.
Verze pit-CAD 2008 je vybavena rozhraním IFC. Toto rozhraní umožňuje realizovat integraci na výpočtové nástroje. Jde o obousměrné propojení, tedy jak předání dat do výpočtů tak zpětné načtení s automatickou aktualizací výkresových i popisných prvků projektu. Tato funkce vytváří z pit-CAD komplexní projekční nástroj.
V současné době stále ještě mnohdy nedostává projektant podklady v optimální podobě. Především je většinou neobdrží v prostorovém zobrazení. Nástroji základního modulu tyto nedostatky odstraníte a současně si usnadníte práci v profesním modulu.
Převedení 2D kreseb „slepáku“ do 3D a doplnění identifikací místností je prováděno funkcemi podmodulu STAVBA. Toto doplnění dispozice umožňuje profesní část projektu konstruovat v prostoru, usnadňuje výpočty, umísťování zařízení dle stavební dispozice. Např. definice stavebních otvorů pro vzduchotechnická zařízení jsou automatizována – ukážete potrubí, stěny, kterými prochází a mezeru mezi stěnou a potrubím. Program vloží příslušný otvor do stěny na správné místo a ve správné velikosti. Definice místnosti umožňuje dimenzovat potřebné průřezy odvětrání, vkládání koncových prvků, výpisy místností a další. Jelikož není na tomto místě možné popsat všechny moduly pit-CAD, představíme vám funkčnost systému alespoň na vybraných funkcích modulu Vzduchotechnika. Ostatní moduly Vytápění, Zdravotechnika a Elektroinstalace jsou řešeny obdobným způsobem.
Samotný modul Vzduchotechnika podporuje projektování v režimu funkčního schématu nebo dispozičního řešení vzduchotechnických zařízení. Jeho rozsah pokrývá celou oblast projektování a návaznosti na výpočetní programy. Pro vytváření objektů vzduchotechniky je k dispozici nabídka funkcí, které pracují podle zvoleného režimu a data přebírají podle zadání uživatele nebo z výrobkových souborů. Jsou zde velmi výkonné nástroje nejen pro vytváření objektů, ale všechny objekty vytvořené je možné editačními funkcemi dále obměňovat ve všech smysluplných atributech.
pit-příkaz Potrubí/tvarovky je schopen navazovat na libovolné nakreslené objekty. Převezme jejich vlastnosti, přednastaví rozměry, nasměrování, výšku a další.
pit-příkaz Potrubí/tvarovky umožňuje měnit režim kreslení v průběhu své funkce. Lze měnit průřezy a vkládat přechody, změnit typ potrubí, provést napojení na existující potrubí zvolenou tvarovkou. Pokud nakreslíte trasu vzduchovodu předem do stavebního výkresu, může pit-příkaz Potrubí/tvarovky automaticky sledovat předvolenou linii a „obalit“ ji potrubím zvolených vlastností.
„ENTER“ neukončí příkaz, ale naopak nabídne možnosti pokračování – jak je uvedeno v ukázce dialogového boxu.
Pokud kreslíte potrubí ve 3D, můžete nastavit kresbu prostorového potrubí drátovým modelem, kdy jsou jednotlivé obrysy tvořeny prostorovými křivkami nebo objemovým modelem. Každý objekt nakreslený v pit-CAD lze kdykoli transformovat do jiného zobrazení. Využití je velmi efektivní při práci ve 3D, které osvobozuje od nutnosti kreslení každého řezu samostatně. V tom případě je kresba potrubí objemovým modelem velmi přehledná a nevyžaduje prakticky žádné úpravy. Do bočního řezu je možné přímo provádět kótování, popisy ale i pokračovat v kreslení, neboť v tomto pohledu je lépe vidět vzájemná výšková poloha objektů.
Ukázka bočního pohledu na potrubí vytvořeném v drátovém a objemovém modelu.
Z mnoha dalších příkladů funkcí se zmíníme o knihovnách objektů koncových – distribučních prvků. Tyto prvky jsou vkládány do výkresu v několika režimech. Je možné je umístit jednotlivě na určená místa. Můžete však jedinou volbou vyřešit osazení vyústění do odvětrávané místnosti včetně interaktivní kontroly jejich počtu. Napojení distribučních prvků na hlavní potrubí je výrazně usnadněno automatickým napojením – buď jednotlivých objektů nebo celé skupiny hromadně s úpravou průřezu vzduchovodu a se zachováním konstantní rychlosti proudění.
Ukázka vyřešení napojení anemostatů na hlavní vzduchovod s automatickou změnou průřezů se zachováním rychlosti proudění.
Všechny objekty vkládané do výkresu zadáváte výběrem z knihovny výrobků nebo dle Vašeho ručního zadávání.
Každý prvek vzduchotechnického zařízení je jednoznačně identifikován příslušností k zařízení a pozičním číslem. Kontrola zabezpečuje, že všechny objekty jsou označeny. Výpisem do EXCELu získáte přehlednou tabulku všech prvků.
Od verze pit-CAD 5.2 existuje funkční vazba s programy: Cena potrubí, Tlakové ztráty a Hluk. Od verze pit-CAD 2008 spolupracuje program s výpočtovými programy Solar Computer - tlakové ztráty.
Ovládací grafický tablet „pitKlick“ pro modul Vzduchotechnika
Další výrazné zrychlení ovládání je rozšíření kontextového menu o funkce – opakování posledního profesního příkazu, vybrané obecné pit-funkce, detekce potrubních systémů a pod.
Příklad výpočtu tlakových ztrát potrubního úseku zařízení
Příklad výpočtu tlakových ztrát potrubního úseku zařízení
Největším zatížením může být nákup základního CAD prostředí (bez profesní nadstavby). Je proto třeba zvážit co nejúspornější řešení. pit-CAD využívá jako základní grafické prostředí nejrozšířenější a nejoblíbenější AutoCAD (Architecture), ve verzích 2006 až 2008. Pro uživatele, kteří nemohou nebo nechtějí tuto cenovou úroveň akceptovat, připravil pit řešení. pit-CAD pracuje v plné funkčnosti i pod Bricscad, (od verze 7.x), čímž snižuje finanční náročnost na pořízení CAD editoru o téměř 80%.
Příklad výpočtu tlakových ztrát potrubního úseku zařízení
Ing. Petr Miklica pracuje ve společnosti pit Software.


Dvě zmíněná kritéria neznamenají, že nutně musí jít o platformu AutoCADu, ale možnost návaznosti souborů na toto prostředí je nezbytnou podmínkou. V současné době nabízí kompatibilitu s formáty *.dwg stále více kvalitních CAD platforem. Nehodláme zde detailně rozebírat vlastnosti jednotlivých řešení. Chceme pouze upozornit na jednu důležitou skutečnost. Na základě svých zkušeností z oblasti CAD systémů mohu prohlásit, že dokumentace v digitální podobě se stále častěji stává základní (ne-li jedinou) dokumentací objektu pro všechny fáze od projektu přes realizaci vč. jeho využívání (v oblasti Facility Managementu). Bude tedy žádoucí, aby obsahovala nejen grafické zobrazení a pevný textový doprovod, ale i specifikaci technického řešení, výrobkovou specifikaci, nastavení uzlů rozvodných systémů, apod. Efektivnost při tvorbě projektu se výrazně zvyšuje, pokud váš projekční program umožňuje spolupráci s výpočty a to jak při vytváření dat pro výpočet, tak při úpravách zobrazení a interních dat podle výpočtového vyhodnocení.
Práce v samotném CADu však pro profesního projektanta není dostatečně efektivní. CAD je jako kreslicí nástroj velmi obecný. Větší efektivity práce dosahují ti projektanti, kteří si hned od začátku pořídí zároveň s obecným CADem i profesní nadstavbu. Důležité to je i z toho důvodu, že se projektant od počátku učí využívat nástroje profesní nadstavby, a ne pouze kreslicí nástroje CADu. Na českém a slovenském trhu existuje několik programů pro TZB velmi rozdílných parametrů jak cenových tak funkčních. Jedná se o nadstavby označované jako LT či 2D a plné verze či 3D.
Plná verze označovaná jako 3D má možnost nabídnout vysokou funkčnost a výkonný projekční nástroj. Charakteristiku jednoho takového řešení Vám v následujícím textu stručně přiblížíme. pit-CAD je jedním z nejrozšířenějších programových systémů a pokrývá celý komplex profesí TZB.
pit-CAD obsahuje moduly:
- Vytápění
- Vzduchotechnika
- Zdravotechnika
- Elektroinstalace
pit-CAD nabízí jednotný systém projektu stavebního objektu. Umožňuje vzájemnou koordinaci práce projektanta TZB a propojuje projekt s výpočtovými nástroji.
Charakteristika funkčnosti systému pit-CAD
pit-CAD má modulární stavbu. Zákazník si kupuje pouze moduly, které potřebuje. Při dodávce každé kombinace modulů je dodáván základní modul MENU, který upravuje prostředí obecného CAD editoru o velmi užitečné nástroje. Co Vám především nabídne?Návaznost na CAD dokumentaci. Projektant TZB dostává podklady vytvořené v různých programech, s pestrou organizací výkresových entit. pit-CAD usnadňuje úpravu výkresu možností částečného otevření nebo načtení podle místností nebo výběrových polygonů. Systém správy hladin, který bez nutnosti řešit organizaci hladin dodaného výkresu, velmi snadno dosáhne potřebné skladby výkresových částí. Systém správy hladin, ukládá nastavení jak v úrovni výkresu tak trvale pod zvoleným označením. To znamená, že při dodávání podkladů ze stejného zdroje nemusí projektant nastavení v tak velkém rozsahu opakovat. pit má řadu rozpoznávacích funkcí (identifikace objektů typů stěn, dveří, oken, místností, aj.), které umožňují návaznost na výkresy vytvořené v konkrétních stavebních systémech (např. ADT, aj.).
Systém poznámek ve tvaru komentářů s vlastní správou, vyhledáváním a dokumentačním zápisem podporuje revizi a koordinace dokumentace.
Popisky, rámečky, legendy použitých symbolů a vedení, kótování, popisné texty, texty s indexem a celá řada dalších podpůrných funkcí velmi usnadňuje dotvořit popisnou dokumentaci výkresu dle zvyklostí uživatele.
Účinné editační funkce liniových entit, kterou při své práci projektant TZB velmi často potřebuje, jsou součástí pit-CAD. Jako příklad bychom uvedli znázornění křížení potrubí provedené jedním příkazem.

Ukázka vložení symbolů křížení s obloučkem – jedním příkazem pit
pit-CAD směřuje projektanta do vytváření modelu projektu, jeho konstruování namísto dosavadního vytváření projektové dokumentace. Aby toho byl schopen, nabízí standardní modul nástroje na tvorbu celkového modelu stavebního objektu. Volby zobrazení - roviny řezů a pohledů - odstraňují nutnost kreslení řezů jako samostatných výkresových částí. Jsou vytvořeny jako odvozené pohledy nebo automaticky vygenerované řezy.
Součástí programu pit-CAD jsou excelové programy pro zpracování kusovníků armatur, potrubí, otopných těles, zařizovacích předmětů aj.
Verze pit-CAD 2008 je vybavena rozhraním IFC. Toto rozhraní umožňuje realizovat integraci na výpočtové nástroje. Jde o obousměrné propojení, tedy jak předání dat do výpočtů tak zpětné načtení s automatickou aktualizací výkresových i popisných prvků projektu. Tato funkce vytváří z pit-CAD komplexní projekční nástroj.
V současné době stále ještě mnohdy nedostává projektant podklady v optimální podobě. Především je většinou neobdrží v prostorovém zobrazení. Nástroji základního modulu tyto nedostatky odstraníte a současně si usnadníte práci v profesním modulu.
Převedení 2D kreseb „slepáku“ do 3D a doplnění identifikací místností je prováděno funkcemi podmodulu STAVBA. Toto doplnění dispozice umožňuje profesní část projektu konstruovat v prostoru, usnadňuje výpočty, umísťování zařízení dle stavební dispozice. Např. definice stavebních otvorů pro vzduchotechnická zařízení jsou automatizována – ukážete potrubí, stěny, kterými prochází a mezeru mezi stěnou a potrubím. Program vloží příslušný otvor do stěny na správné místo a ve správné velikosti. Definice místnosti umožňuje dimenzovat potřebné průřezy odvětrání, vkládání koncových prvků, výpisy místností a další. Jelikož není na tomto místě možné popsat všechny moduly pit-CAD, představíme vám funkčnost systému alespoň na vybraných funkcích modulu Vzduchotechnika. Ostatní moduly Vytápění, Zdravotechnika a Elektroinstalace jsou řešeny obdobným způsobem.
Samotný modul Vzduchotechnika podporuje projektování v režimu funkčního schématu nebo dispozičního řešení vzduchotechnických zařízení. Jeho rozsah pokrývá celou oblast projektování a návaznosti na výpočetní programy. Pro vytváření objektů vzduchotechniky je k dispozici nabídka funkcí, které pracují podle zvoleného režimu a data přebírají podle zadání uživatele nebo z výrobkových souborů. Jsou zde velmi výkonné nástroje nejen pro vytváření objektů, ale všechny objekty vytvořené je možné editačními funkcemi dále obměňovat ve všech smysluplných atributech.
Několik typických příkazů
pit-příkaz Potrubí/tvarovky umožňuje konstrukci vlastních vzduchovodů, rovných kusů a všech dostupných tvarovek. Objekty jsou vytvářeny v zobrazení 2D, 3D nebo 2D/3D. Vzduchovody čtyřhranné, kruhové nebo flex se zadávají automaticky dle výrobních rozměrů, a-typy potom ručním vstupem. Změny tvarů, formy, směru a polohy, se děje příkazem Vkládání příslušných tvarovek. Umístění objektů je usnadněno úchopovými volbami, které zohledňují stavební prvky nebo nakreslené objekty vzduchotechniky. Jak funkce samotná tak vytvořené objekty mají svou inteligenci – nesou informace nejen o rozměrech, ale i výškové poloze, výrobkové specifikaci, technickém nastavení, průtoku, rychlosti proudění, zařízení, pozici apod. Všechny tyto atributy jsou využity v dokumentačních popisech – poziční značky, kóty potrubních tahů. Jsou k dispozici speciální „Infoboxy“, které jsou asociativně propojeny s popisovaným objektem, tzn. mění se současně se změnami v objektu (i vnitřními).
pit-příkaz Potrubí/tvarovky je schopen navazovat na libovolné nakreslené objekty. Převezme jejich vlastnosti, přednastaví rozměry, nasměrování, výšku a další.
pit-příkaz Potrubí/tvarovky umožňuje měnit režim kreslení v průběhu své funkce. Lze měnit průřezy a vkládat přechody, změnit typ potrubí, provést napojení na existující potrubí zvolenou tvarovkou. Pokud nakreslíte trasu vzduchovodu předem do stavebního výkresu, může pit-příkaz Potrubí/tvarovky automaticky sledovat předvolenou linii a „obalit“ ji potrubím zvolených vlastností.

„ENTER“ neukončí příkaz, ale naopak nabídne možnosti pokračování – jak je uvedeno v ukázce dialogového boxu.
Pokud kreslíte potrubí ve 3D, můžete nastavit kresbu prostorového potrubí drátovým modelem, kdy jsou jednotlivé obrysy tvořeny prostorovými křivkami nebo objemovým modelem. Každý objekt nakreslený v pit-CAD lze kdykoli transformovat do jiného zobrazení. Využití je velmi efektivní při práci ve 3D, které osvobozuje od nutnosti kreslení každého řezu samostatně. V tom případě je kresba potrubí objemovým modelem velmi přehledná a nevyžaduje prakticky žádné úpravy. Do bočního řezu je možné přímo provádět kótování, popisy ale i pokračovat v kreslení, neboť v tomto pohledu je lépe vidět vzájemná výšková poloha objektů.

Ukázka bočního pohledu na potrubí vytvořeném v drátovém a objemovém modelu.
Z mnoha dalších příkladů funkcí se zmíníme o knihovnách objektů koncových – distribučních prvků. Tyto prvky jsou vkládány do výkresu v několika režimech. Je možné je umístit jednotlivě na určená místa. Můžete však jedinou volbou vyřešit osazení vyústění do odvětrávané místnosti včetně interaktivní kontroly jejich počtu. Napojení distribučních prvků na hlavní potrubí je výrazně usnadněno automatickým napojením – buď jednotlivých objektů nebo celé skupiny hromadně s úpravou průřezu vzduchovodu a se zachováním konstantní rychlosti proudění.

Ukázka vyřešení napojení anemostatů na hlavní vzduchovod s automatickou změnou průřezů se zachováním rychlosti proudění.
Všechny objekty vkládané do výkresu zadáváte výběrem z knihovny výrobků nebo dle Vašeho ručního zadávání.
Každý prvek vzduchotechnického zařízení je jednoznačně identifikován příslušností k zařízení a pozičním číslem. Kontrola zabezpečuje, že všechny objekty jsou označeny. Výpisem do EXCELu získáte přehlednou tabulku všech prvků.
Od verze pit-CAD 5.2 existuje funkční vazba s programy: Cena potrubí, Tlakové ztráty a Hluk. Od verze pit-CAD 2008 spolupracuje program s výpočtovými programy Solar Computer - tlakové ztráty.
Požadavky na ovládání
Důležitým kritériem při výběru programového vybavení bývá jeho cena. Málokdo si však na začátku uvědomuje, že daleko větší investicí bývá čas, který je potřeba vynaložit k dostatečnému zvládnutí programu pro jeho každodenní efektivní využívání. Programový systém pit-CAD má k dispozici několik ovládacích variant. Záleží jedině na uživateli, která mu bude více vyhovovat. Kromě klasických možností přes nabídku v menu a klávesové zkratky má pit k dispozici tzv. „pitKLICK“. Jednoduchým kliknutím na požadovaný prvek vyvoláte jeho kreslení nebo editaci. Po dobu provádění jakéhokoliv příkazu, tablet z obrazovky zmizí.
Ovládací grafický tablet „pitKlick“ pro modul Vzduchotechnika
Další výrazné zrychlení ovládání je rozšíření kontextového menu o funkce – opakování posledního profesního příkazu, vybrané obecné pit-funkce, detekce potrubních systémů a pod.
Organizace výkresových entit
Práce na projektu pomocí počítače vyžaduje zcela jiný pracovní postup než při ručním kreslení. Na počátku se nevytváří dokumentace, ale model projektovaného řešení. Dokumentace je pak odvozována definicí zobrazení. Aby zobrazení mohlo být dostatečně variabilní, je nutné model navrhnout v odpovídající struktuře hladin. Nadstavba by měla uživatele „přinutit“ používat standardní způsob užívání jmen hladin, bloků, výkresů, aby mu tím do budoucna ušetřila práci. V projekčních týmech je to nezbytnost, která umožní řešit koordinaci projektů od stavební části přes všechny profese. Je tedy velmi výhodné najít řešení s jednotným systémem pro všechna řemesla. pit-programy nabízí systém správy hladin, který sjednocuje názvy a umožňuje vysokou variabilitu viditelností a tisků. Názvy hladin jsou do značné míry ovlivnitelné uživatelem, aniž by ztratily svou příslušnost k jednotlivým kategoriím a skupinám.
Příklad výpočtu tlakových ztrát potrubního úseku zařízení
Vazba na výpočty
Každá profese TZB využívá své specifické výpočtové programy, proto je nutné fungující provázání s vyhodnocovacími výpočty a výrobkovými specifikacemi. pit-CAD umožňuje v průběhu práce vyhodnocování kreslených dispozic, které plně odpovídá dnešním nárokům. Samotný pit obsahuje kusovníkové programy v Excelu a výkonnou vazbu na výpočetní programy vzduchotechniky, případně otopných systémů a potrubních sítí.
Příklad výpočtu tlakových ztrát potrubního úseku zařízení
Cenová dostupnost
Investice do SW programů představuje vždy zatížení a je nutno je důkladně zvažovat. Někdy menší náklady na počátku mohou znamenat pozdější větší výdaje. Proto je potřeba zvažovat cenu SW s výhledem do budoucna. Je důležité posoudit, jaké vývojové možnosti zakoupené řešení má, zda existují přestupy na vyšší verze a za jakých podmínek. Tento problém se týká hlavně nadstaveb pro LT řešení, která, pokud nemají své pokračování v plném CAD prostředí, jsou vývojově objektivně omezena.Největším zatížením může být nákup základního CAD prostředí (bez profesní nadstavby). Je proto třeba zvážit co nejúspornější řešení. pit-CAD využívá jako základní grafické prostředí nejrozšířenější a nejoblíbenější AutoCAD (Architecture), ve verzích 2006 až 2008. Pro uživatele, kteří nemohou nebo nechtějí tuto cenovou úroveň akceptovat, připravil pit řešení. pit-CAD pracuje v plné funkčnosti i pod Bricscad, (od verze 7.x), čímž snižuje finanční náročnost na pořízení CAD editoru o téměř 80%.

Příklad výpočtu tlakových ztrát potrubního úseku zařízení
Závěr
V tomto článku jsme se vám snažili nastínit, co od řešení pit můžete očekávat. Autory programu pit-CAD pro TZB je firma pit-cup z Heidelbergu, české verze vyvíjí a dodává firma pit Software, s.r.o. Řešení pit patří v Německu mezi velmi rozšířené a úspěšné. Svědčí o tom mimo jiné i to, že stavební úřady všech spolkových zemí SRN přijaly programy pit jako základní platformu pro svou práci spolu s výpočtovými programy Solar Computer (firma dodala státní správě 600 instalací). V ČR a SR se řešení pit prodává od roku 1995. Řešení je rovněž rozšířeno v Rakousku, Švýcarsku, existují verze pro Polsko, Turecko, přirozeně existuje i verze anglická. Součástí úvah při pořizování SW programů by určitě mělo být i neustálé přibližování se standardům a zvyklostem, které nás po našem vstupu do EU provázejí. Řešení pit zcela určitě s předstihem i toto kritérium naplňuje.Ing. Petr Miklica pracuje ve společnosti pit Software.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.
Časopis IT Systems / Odborná příloha
Archiv časopisu IT Systems
Oborové a tematické přílohy
Kalendář akcí
Formulář pro přidání akce
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
IT Systems podporuje
27.5. | Kontajnery v praxi 2025 - Bratislava |
27.5. | Elektronické dokumenty a dlouhodobé uchovávání: Jak... |
3.6. | Cybernity 2025 |
19.6. | ITeuro Solution Day 2025 |
23.9. | PragVue 2025 |
Formulář pro přidání akce
Další vybrané akce