facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEMS 3/2005

Trh databázových systémůV nejbližších dvou letech se očekává růst trhu o 10 až 25 % díky zvyšujícímu se počtu databázových aplikací a také díky uplatnění nových technologií, mezi něž patří XML, webové služby a řešení pro správu obsahu. Společnosti požadují především spolehlivost, automatizaci, bezpečnost, škálovatelnost a podporu složitých operačních prostředí.


V roce 2005 pokračuje růst trhu databázových systémů v souladu s rostoucí složitostí systémů, jejich počtem a růstem portfolia aplikací. Roste také potřeba integrace dat a správa různých typů dat, a to nejen relačních. Mezi další faktory, které ovlivňují trh, lze zařadit kvalitu, bezpečnost a snadnou, případně automatizovanou administraci. Inovace databázových systémů je zaměřena na bezpečnost, automatickou administraci, výkon a dostupnost. Mimo komerčních databázových serverů se uplatňují i databázové servery "open source" (především na trhu low-end aplikací). Ceny se pozvolna zvyšují, ale konkurenční prostředí spolu s nabídkou nekomerčních databázových systémů je stabilizuje.
Změny na trhu databázových systémů a související trendy vývoje jsou dány především:
· tlakem na snižování nákladů,
· rostoucími nároky na bezpečnost dat,
· růstem objemu dat,
· potřebami datové a aplikační integrace,
· požadavky na správu libovolných typů dat.
Aktuální trendy
Klíčovým faktorem je cena
Špičkové databázové servery nabízejí srovnatelné funkce a rozdíly se projeví až v kritických nebo specializovaných implementacích. S rostoucí konkurencí na trhu komerčních databází a cenovým tlakem open source se jako klíčový faktor pro výběr vhodné databáze jeví cena licence a TCO, a to zvláště na trhu SMB. Bezpečnost, spolehlivost, robustnost, dostupnost Aspekt bezpečnosti dat, přístupu k datům, spolehlivosti a dalších souvisejících vlastností nabývá na důležitosti, a tomu také odpovídá směr vývoje databázových systémů. Nabízeny jsou systémy s funkcemi, které pokrývají požadavky zákazníků zejména na bezpečnost a spolehlivost.

Objem dat
Objem dat uložených v databázích se rok od roku zvyšuje. Odhaduje se, že za každé dva až tři roky se objem zdvojnásobuje. Počet společností s terabytovými databázemi se celosvětově odhaduje na jeden a půl tisíce. Všichni dodavatelé špičkových databází reagovali s předstihem a nabízejí již dnes systémy schopné pracovat s daty o objemu desítek terabytů. Pokročilé databázové servery jsou schopné zpracovávat prakticky neomezené objemy dat.

Dostupnost
Zvyšují se požadavky na dostupnost dat a s tím související podpora architektur pro vysokou dostupnost. Výkonné systémy a databázové systémy pro vysokou dostupnost nabízejí podporu konfigurací s více uzly v architekturách cluster pro pokrytí požadavků na vysokou dostupnost.

Podpora XML
Společnosti pokračují v zavádění aplikací založených na XML. Vzrůstají tím požadavky na databázové servery podporující nativní ukládání XML dat a jejich vyhledávání. Slabinou aplikací XML je výkon. "Top" databáze jsou proto optimalizované pro správu a vyhledávání XML z hlediska výkonu.

Požadavky na automatickou administraci
Náklady na TCO, dostupnost a spolehlivost souvisí s kvalitou administrace, a to tím více, čím složitější je IT systém. Do popředí proto vystupuje automatická administrace databáze, automatické ladění (self-tuning) a automatická optimalizace konfigurace serveru. Výsledkem je zjednodušená správa a nižší náklady na administraci.

Autor článku, Pavel Procházka, pracuje jako IT specialista ve firmě IBM.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -