facebook LinkedIN LinkedIN - follow
PříLOHA 9/2001

TPV nebo PDM?

Informační systémy pro řízení počátečních fází životního cyklu výrobku

Jiří Löffelmann





Pokud se budeme řídit striktní definicí CAD (Computer Aided Design) systémů a ERP (Enterprise Resource Planning) systémů, kde CAD systémy jsou určeny především k podpoře vlastního návrhu výrobku a ERP systémy k plánování a řízení podnikových zdrojů, zjistíme, že tyto frekventované pojmy mezi sebou ponechávají poměrně velký prostor pro další softwarové produkty. V následujícím textu jsou naznačeny některé možnosti, jak tuto mezeru vyplnit.

Je obecně známo že až 80 % nákladů lze ovlivnit právě při návrhu výrobku nebo produktu. Jak ale racionálně regulovat náklady ve fázi vývoje, když konstruktéři a kreativní pracovníci na návrhářských pracovištích myslí obvykle ve zcela jiných dimenzích, než jsou nezáživné controllingové reporty. Mezi způsoby, jak ovlivnit náklady již v počátečních fázích životního cyklu výrobku, patří využití systémů pro podporu technické přípravy výroby (TPV) a PDM (Product Data Management) systémů.

Systémy pro oblast technické přípravy výroby
Systémy pro podporu TPV se obvykle implementují ve výrobních podnicích. Základními přínosy, které se od nich očekávají jsou:

Systematizace a ochrana znalostí
Vytvoření komplexní báze znalostí o všech v podniku již navržených a používaných výrobcích je obvykle prvním úkolem systémů pro podporu TPV. Tyto znalosti (výkresy, technologické postupy, normy aj.) byly v minulosti často roztroušeny v pořadačích, šuplících a na rýsovacích prknech konstrukčních kanceláří a nezřídka odcházely do důchodu společně se svými autory. Jejich uložení do strukturovaných databází je prvním krokem pro ochranu intelektuálního know-how podniku a jeho další využití.

Efektivní vyhledávání
Dalším momentem po uložení informací je samozřejmě efektivní a uživatelsky příjemné vyhledávání v již uložených informacích. Pro tento účel se s úspěchem využívá koncept GROUP TECHNOLOGY, který umožňuje rychlé vyhledávání určité součástky postupem od její obecné klasifikace ke zcela konkrétní. Pro tento účel se aplikují tzv. klasifikační mapy s hierarchickým uspořádáním.

Opakovanost návrhu
Snad nejsilnějším principem, které tyto systémy přímo vnucují svým uživatelům, je "nevymýšlet to, co již bylo jednou vymyšleno", nebo chcete-li z druhého konce "v maximální míře využít to, co již vymysleli jiní". Použití již navržených součástí nebo jejich efektivní modifikace, unifikace materiálů, předdefinované technologické postupy s prověřenými normativy a jejich opakované použití jsou právě tou metodou, která šetří náklady i čas pro uvedení nového výrobku na trh.

PDM systémy
PDM systémy se uplatňují v poněkud širším spektru organizací. Mimo výrobní podniky jsou to zejména projektové organizace, ale například i státní správa a řada dalších. Jejich úkolem je:

Správa dokumentů
Primárním úkolem PDM je správa dokumentů, které se jakýmkoliv způsobem vztahují k organizaci, jejím procesům a výrobkům. Je zřejmé, že tyto dokumenty mohou mít zcela odlišnou strukturu - textové soubory, tabulky, výkresy, grafické formáty, popřípadě maily, webovské logy atd. I přes tuto nesourodost je nutné tyto dokumenty efektivně organizovat bez ztráty schopnosti rychlého vyhledávání a dalších podpůrných funkcí.

Životní cyklus výrobku
Další podstatnou funkcí, kterou PDM systémy nabízejí, je zachycení postupného vývoje výrobku s uchováním celé jeho historie. Standardní funkcí PDM systémů je konfigurátor výrobků, který umožňuje vytvářet a uchovávat úplné informace i o jednotlivých modifikacích výrobku. Uvedené principy jsou rovněž základem pro systémy řízení jakosti, jakým je například ISO 9001. Z tohoto důvodu jsou PDM systémy často využívány jako základ na němž je systém řízení jakosti vystavěn.

Zachycení změn
V souvislosti se zachycením kompletní historie výrobku jsou velmi důležité informace o všech změnových řízeních. PDM systémy poskytují veškeré informace o tom kdy, kde a jak k příslušné změně došlo. S tím souvisí možnost sdílení dokumentů, správa jejich jednotlivých verzí a následná bezpečná archivace.

Závěr
Systémy pro podporu TPV výroby i PDM systémy mají obvykle zabudované interface pro CAD a ERP právě proto, že leží na jejich rozhraní. Pro obě dvě popsané kategorie existuje široká škála použití v oblastech, kde je cílem dosažení úspory času a nákladů při vývoji výrobku.

Systémy pro podporu TPV lze nasadit i v prozatím informatikou příliš nedotčených podnicích. Již po krátké době lze kvantifikovat jejich přínos spočívající v převedení znalostí o výrobcích do informačního systému, jejich utřídění a klasifikaci.

Nasazení PDM systému je naproti tomu dlouhodobější proces, který by měl probíhat u subjektů s vysokou mírou organizovanosti, definovanými procesy a rozvinutou firemní kulturou. Nejsou-li tyto podmínky splněny, je vhodnější provést nejprve například procesní reinženýrink, a teprve poté PDM systém nasadit.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.