facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 10/2022

Krásný a skvěle vybavený pracovní monitor pro náročné

Testovali jsme 4K monitor Dell P2723QE

-lg-


Dell P2723QEMonitor Dell P2723QE, který jsme měli možnost několik týdnů testovat v naší redakci, je určen pro uživatele, kteří chtějí od svého pracovního monitoru vysokou kvalitu obrazu, flexibilní možnosti připojení, bohatou výbavu s řadou chytrých funkcí a v neposlední řadě velmi elegantní design. A za to všechno jsou ochotni zaplatit adek­vátní cenu. Monitor Dell P2723QE totiž rozhodně není levný. Pojďme se tedy společně podívat, co Dell P2723QE nabízí.


Základním atributem každého monitoru je kvalita zobrazení, a proto výčet vlastností modelu P2723QE začněme zde. Testovaný monitor o úhlopříčce 27" nabízí UHD rozlišení 3840 × 1440, které je známější pod označením 4K. Díky takto vysokému rozlišení nabízí monitor velmi ostrý obraz a je vhodný nejen pro kancelářskou práci, ale dobře poslouží i pro multimédia, úpravu fotografií a práci s grafikou. Pokud tedy práce s grafikou nevyžaduje vyšší barevnou přesnost a širší barevný prostor než 99 % sRBG, čehož obvykle dosahují pouze specializované grafické monitory. Monitor Dell P2723QE je oproti nim více všestranný, je navržen pro kancelářské, ale i domácí použití, čemuž odpovídají i další parametry, jako je doba odezvy 5 ms, max. frekvence 60 Hz, kontrastní poměr je 1 000:1 a jas 350 cd/m2.

Del P2723QE

K obrazu ještě dodejme, že použitý displej je typu IPS, pro který jsou typické široké pozorovací úhly (178° horizontálně i vertikálně) a velmi dobré podání barev. Drobnou výhradu tak mám pouze k antiref­lex­ní úpravě displeje, která je funkční, ale mohla by být ještě důkladnější a povrch displeje matnější, a lépe tak bránit nežádoucím odleskům okolního světla, které mohou být při práci velmi obtěžující.

Přestože je monitor Dell P2723QE opravdu všestranný, doporučil bych ho především uživatelům moderních notebooků, které umožňují dokování prostřednictvím konektoru USB-C. Právě v takovém případě vynikne schopnost testovaného monitoru posloužit jako dokovací stanice, ke které lze připojit klávesnici, myš, počítačovou síť a případně i další periferie. To vše pak lze jednoduše připojit k notebooku jediným kabelem, který zvládne přenášet obraz i data a přitom ještě nabíjet notebook výkonem až 90 W. Mimochodem, potřebný kabel je přibalený.

Dell P2723QE

Kromě USB-C rozhraní nabízí monitor i klasické připojení přes konek­to­ry HDMI a DP, ale pokud možnost dokování a připojení přes USB-C nevyužijete alespoň příležitostně, budete za tuto výbavu připlácet zbytečně. Monitor s velmi podobnými parametry bez dokování je totiž v nabídce Dellu asi o třetinu levnější. Dobře si proto rozmyslete, zdali dokování využijete. Někoho by také mohlo překvapit, že tento monitor nemá vestavěné reproduktory. U profesionálního monitoru je to pochopitelné, ale někomu by mohly chybět.

Důležitou předností testovaného monitoru je jeho elegantní a přitom funkční design, který umožňuje pohodlné nastavení monitoru podle individuálních potřeb uživatele a jeho pracoviště. Výhodou je mini­ma­lis­tic­ky řešená kompaktní základna, která šetří prostor na stole, stejně jako možnost vést kabely úhledně skrz stojan, aby nepře­ká­že­ly. Velmi úzké rámečky po stranách displeje zase usnadňují práci na více obrazovkách vedle sebe. A díky možnostem naklopení, vertikální rotaci a výškovému nastavení lze monitor nastavit do optimální pracovní polohy. Nechybí ani technologie, které omezují vyzařování škodlivého modrého světla a blikání obrazu, takže Dell P2723QE zajistí maximální pohodlí při dlouhodobém užívání. Šikovně řešené je i ovládání monitoru pomocí malého joysticku na zadní straně monitoru u pravého dolního rohu z pohledu uživatele, který intuitivně padne do ruky.

Dell P2723QEDell P2723QE

Kromě nastavení parametrů zobrazení samotného monitoru lze pomocí softwaru nástroj Dell Display Manager nastavit také způsob zobrazení (rozvržení) jednotlivých aplikací a oken. Dell Display Manager umožňuje uspořádat aplikace do dlaždic, využívat předna­sta­ve­ná rozvržení nebo nastavit klávesové zkratky pro různé způso­by zobrazení. Nástroj automatického obnovení je přitom schopný si pamatovat, kde jste přestali, takže vaše oblíbené rozvržení aplikací se po zapnutí samo nastaví tak, jak jste je opustili. Skvělé, že?

Pozn: Přesné označení testovaného monitoru je Dell P2723QEf, ale častěji ho najdete pod označením P2723QE s upřesněním (210-BDFZ). Je to důležité, protože na trhu je i model Dell P2723QE (210-BCXK), který je vizuálně stejný, ale s lepšími parametry za výrazně vyšší cenu.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Data-Informace-Inovace

IT Systems 9/2023Aktuální vydání IT Systems se prakticky skládá ze dvou časopisů, protože jeho součástí je druhé letošní číslo magazínu CAD. Jde o titul specializovaný na problematiku IT řešení pro celý životní cyklus produktů od návrhu a konstrukce, přes digitalizaci výroby až po zákaznický servis. Jeho hlavním tématem je význam optimalizace v předvýrobních etapách a vytvoření digitálního vlákna pro efektivní sdílení dat napříč firmou.