facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 4/2001

Systém automatizovaného sběru dat (ASD) ve společnosti DELEN Hradec Králové

-red-





Delen Hradec Králové je významným českým výrobcem pánských košil. Spojuje v sobě cenovou efektivnost východočeského regionu, tradici ve výrobě košil, technologickou vyspělost a stabilitu výrobního programu. Hlavním obchodním teritoriem společnosti Delen je Švýcarsko. Firma QUORT SYSTEM zabezpečuje řízení a plánování konfekční výroby pro společnost DELEN od roku 1998. Řešení je založeno na sběru dat pomocí etiket s čárovým kódem na průmyslových terminálech Captor. Etikety jsou docházkové, pro výrobní dávku, seznam operací a etikety s pevným počtem kusů pro hlášení na expedici. Vazby na okolí zahrnují propojení s obchodně-finančním systémem HELIOS a vazbu přes Internet na mateřský podnik ve Švýcarsku. Technické zabezpečení projektu provedla společnost Bonet Hradec Králové na serveru Compaq a tiskárnách Datamax pro tisk etiket s čárovým kódem.

ASD v technické přípravě výroby
Kompletní sada programů pro sestavení kusovníků, technologických postupů, kalkulací a mzdových listů výrobku. Pro výrobu textilní konfekce jsou důležité pojmy dezén, barva a číslování velikostí. Veškeré data jsou těmito kategoriemi propojena a násobena. QUORT tuto problematiku řeší systémem variant.

Vnitřně pracují jako samostatné výrobky s technickými položkami pro uložení parametrů, se samostatnou strukturu kusovníků pro uchování změn vůči základnímu výrobku. Navenek se varianty jeví jako jednorozměrné nebo vícerozměrné tabulky dezénů, barev a velikostí vázané k výrobku.

Vytváření barevných a dezénových variant je možné v TPV nebo přímo na objednávce. K výrobkům náleží operace a dílce. Operace jsou uloženy v databázi standardních operací, podřízených operací, alternativních operací a vzorců. Dílce mají obecné kódování a v základní databázi jsou uloženi typoví představitelé výrobkových a střihových skupin. Dílce a varianty jsou také nositeli technických položek, které slouží při tvorbě norem spotřeby času a materiálů jako parametry pro konkrétní barvu, dezén a velikost. Spojením dílců, operací z katalogu a nastavení technických parametrů dojde k automatickému sestavení sazeb a normočasů pro danou variantu výrobku. Tato data jsou uložena ve stromovém kusovníku, v horní úrovni je tvořen dílci a operacemi a na nižší úrovni materiály. Všechny uvedené komponenty zajišťují provázanost nejrůznějších vlastností dílců, výrobků, skupin technologií a pracovišť do komplexu snadno ovladatelných norem spotřeby práce. Uvedené postupy jsou využívány i přímo ve výrobě, na výrobním příkaze, při doladění výrobní dokumentace podle všech specifik objednávky.

ASD v plánování výroby
Došlé objednávky vstupují klávesnicí počítače nebo načtením dat elektronické pošty. Při vstupu jsou položky spojeny s modelem z databáze TPV a odeslány do výrobního příkazu se všemi specifiky dané objednávky. Plány jsou tvořeny z výrobních příkazů ve dvou fázích, nejprve jako globální měsíční plány, lze je tvořit také z objednávek nebo modelů v TPV. Ve druhé fázi je vytvářen přesný týdenní plán. Základním plánovacím výstupem je odhad potřebných kapacit. Je vypočten algoritmem, který poskytuje požadované a dostupné kapacity pracovníků a typových pracovišť. Dalším výstupem jsou potřeby jednotlivých typových operací, materiálů a dílců. Dostupné kapacity jsou omezeny kalendáři, směnností, předdefinovanou využitelností pracovišť a směnovým fondem pracovní doby. Plánovací výstupy slouží spolu s výstupy statistiky k operativnímu zařazování výroby. Podstatou tohoto procesu je sladění kapacitního plánu a vývoje poměru plánované spotřeby normočasu (dané normativem) a skutečné spotřeby výrobního času.

ASD v řízení výroby
Základní databází řízení výroby je výrobní příkaz, ke kterému je vázána databáze výrobních dávek.

Databáze výrobních dávek vstupuje klávesnicí, při kontrole svazků dodávané přípravy nebo na střihárně. Data dávky jsou vázána k jednotlivým variantám výrobku a k jednotlivým dílcům. Obsahují číslo svazku v rámci výrobního příkazu a absolutní číslo výrobní dávky, které je také obsahem čárového kódu na etiketě (průvodce) dávky. Čárový kód je v dílenském řízení výroby hlavním nosičem informací, kromě dávek je používán i pro mimořádné hlášení kódu jednotlivých operací, pro zadávání počtu kusů u zvláštních pracovišť ležících mimo dávkový systém a také u docházkových karet pro registraci přítomnosti. Vlastní sběr informací probíhá na průmyslových terminálech CAPTOR vybavených snímači čárového kódu. Každé pracoviště má přípojku k terminálové síti řízení výroby a terminály jsou využívány jako mobilní pomůcka svěřená konkrétnímu pracovníkovi. V databázích pracovišť jsou uloženy kódy obvykle zpracovávaných operací. Tím je minimalizován vstup dat, většina pracovišť registruje výrobní dávku pouhým protažením etikety ve snímači a potřebné operace jsou nalezeny jako průnik operací pracoviště a operací daného dílce ve výrobním příkaze. Snímaná data automaticky plní statistiky, mzdové listy a odvádění v dezénech, barvách a velikostech. Veškeré statistiky, kalkulace výrobních příkazů a výpočty pracují s počty výrobků a dílců, které vstupují do výroby při tvorbě výrobních dávek, tato skutečnost je velmi důležitá u výroby z dodávané přípravy.

Data se měsíčně převádí do programů pro expediční sklad, účetnictví a finálního zpracování mezd.

Přínos systému automatizovaného sběru dat
Systém QUORT zachytil prudký nárůst počtu a variantnosti zakázek a pomohl udržet v rozumných mezích rozpracovanost a organizační náročnost. Díky tomu dokáže Delen s minimem obslužného personálu realizovat svůj hlavní cíl, tj. rychle a kvalitně vyrábět a přitom vyhovět zákazníkům ve všech maličkostech. Dokonalá evidence skutečných výrobních a nevýrobních časů umožňuje udržet vztahy mezi zaměstnanci a vedením společnosti na vysoké úrovni a přispívá k zachování vysokého tempa výroby. Dalším důležitým prvkem řízení výroby v Delenu je snadná dostupnost informací o provedeném díle, především jde o adresnost výkonu operace na dílci a výrobku. To umožňuje vyrábět prakticky beze zmetků. Vedle toho mají pracovníci kvalitní služby spojené se sledováním a vyhodnocením přerušení výroby, zásahů servisních techniků a evidencí a finančním ohodnocení všech výrobních a nevýrobních časů. Technická příprava a řízení výroby spolu s plánovacími funkcemi poskytují Delenu sadu nástrojů, které mu dávají v prostředí konfekčního průmyslu velké konkurenční výhody.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.