facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 9/2004

Subnotebooky

Malé, lehké, přesto výkonné

Marek Hadra


Téměř každý, kdo dnes často cestuje, potřebuje on-line přísun aktuálních informací nebo možnost mít svou agendu neustále s sebou - neobejde se proto bez přenosného počítače. Pro manažery a obchodníky, ale i další profese je důležité, aby se jejich notebook vyznačoval vysokou mobilitou - měl by mít nízkou hmotnost, malé rozměry a umožňovat dlouhou práci na baterie. Pokud není vyžadován vysoký výkon a velký displej, jsou ideálním kandidátem pro tuto práci tzv. subnotebooky, nebo chcete-li ultralehké notebooky.


Malé a lehké
Subnotebooky jsou lehčí a také menší variantou klasických notebooků a tzv. notebooků typu "vše v jednom". Zatímco do kategorie subnotebooků se řadí přenosné počítače jejichž hmotnost bývá pod hranicí 2 kg a vzhledem k menším rozměrům blížícím se formátu A4 mají displej s úhlopříčkou maximálně do 13,3", tak klasické notebooky mají hmotnost kolem 3 kg a displeje s úhlopříčkou až 15,4". Vzhledem k předpokládanému použití subnotebooků je však velikost displeje plně dostačující, stejně tak i jeho rozlišení - 1024×768 bodů (v našem přehledu najdete i dva zástupce s netypickým rozlišením 1280×800).

I přes malé rozměry jsou po stránce výkonu subnotebooky plnohodnotné počítače zvládající práci s kancelářskými aplikacemi, firemními informačními systémy a internetem.


Většina subnotebooků je dnes vybavena mobilními (často nízkonapěťovými) procesory Intel Pentium s nízkou spotřebou energie, jejichž součástí dnes bývá i moderní technologie Intel Centrino integrující bezdrátové technologie, které dovolují přistupovat k internetu přes tzv. hotspoty (čerpací stanice, prodejny výpočetní techniky, hotely, letiště apod.). Pokud nemá notebook integrované Centrino, může být "dovybaven" technologií WiFi prostřednictvím PCI karty.

Mobilní přístup k internetu
Všechny subnotebooky výrobci bez výjimky vybavují i síťovými kartami a modemy, často také tradičními infraporty, takže možnost, že byste se nedokázali někde připojit k síti a stáhnout si nejnovější informace je málo pravděpodobná. Na cestách vám jako brána do internetu může sloužit nejen zmíněný hotspot, ale třeba i klasický mobilní telefon (připojený přes kabel, infraport nebo bluetooth) pracující s GPRS nebo HSCSD technologií. Zdá se, že hlavnímu poslání subnotebooků - vysoké mobilitě a maximální konektivitě - tak nestojí nic v cestě.

Bluetooth
V některých noteboocích bývá integrována technologie Bluetooth, nebo ji lze k notebooku přičlenit zakoupením PC karty s Bluetooth. K čemu slouží? Bluetooth je bezdrátová technologie, která umožňuje přímou komunikaci mezi různými zařízeními. Omezující podmínkou je, že zařízení by neměla být od sebe dále než zhruba deset metrů. V praxi tak může notebook přistupovat na internet přes mobilní telefon, mobilní telefon umístěný v kapse předává hovor do miniaturního sluchátka, kapesní počítač synchronizuje svá data s notebookem, digitální fotoaparát tiskne přímo na tiskárnu atd. Bluetooth tedy slouží k tomu, aby nahradilo všechny nepotřebné kabely mezi počítači. Výhodou oproti IrDA je průchodnost signálu přes zdi.


Nevýhody subnotebooků
Subnotebooky však mají i několik nevýhod a nedostatků. Hlavní konkurenční nevýhodou oproti "těžším" notebookům je jejich vysoká cena. Nejlevnější subnotebooky pořídíte za cenu kolem 45 tisíc korun včetně daně, zatímco klasický notebook koupíte za cenu i hluboko pod 30 tisíc korun. K nedostatkům subnotebooků patří i absence optických mechanik, které se do šasi těchto tenkých zařízení zkrátka nevejdou (výjimkou je např. Premio 5020N). Výrobci se tento nedostatek snaží řešit pomocí "dokovacích" stanic nebo externími mechanikami připojovanými například přes USB. K přenosu dat je možno použít USB flash disků nebo paměťových karet, jejichž ceny jsou ale stále ještě, v porovnání s CD a DVD médii, dosti vysoké. Čtečky karet se v poslední době začínají zabydlovat ve standardních výbavách notebooků mnohých výrobců.

HP Compaq Tablet PC tc1100
TC 1100 patří do skupiny tzv. deskových tabletů, tedy přístrojů s odnímatelnou nebo naopak přídavnou klávesnicí. Největší výhoda tohoto řešení spočívá ve vysoké mobilitě. Odejmeme-li klávesnici, je tablet výrazně tenčí a lehčí. Budeme-li mluvit v číslech, pak samostatný tablet bez klávesnice váží v tomto případě pouhých 1,4 kg, s klávesnicí je to o 40 dkg více.




HP Compaq tc1100 se může pochlubit opravdu vydařeným designem a promyšlenou ergonomií. Dalšími pozitivními parametry jsou malé rozměry, poměrně slušná výdrž na baterie (výdrž v testu 4 hod 10 min) a přijatelný výkon.

Společnost HP u tohoto produktu vsadila na mobilní nízkonapěťové Pentium M s frekvencí 1 GHz, do standardní výbavy přidala 512 MB paměti RAM, kterou lze rozšířit až na 2 GB, a na ukládání dat vyčlenila 40 GB pevný disk. Zajímavostí může být, že HP nepoužila integrovanou Intel grafiku, kterou najdete u většiny konkurenčních tablet PC, ale osadila desku čipem Nvidia GeForce 4 Go 420 s 32 MB pamětí. Tc 1100 sice nevyužívá klasického centrinového konceptu, ale i tak má integrovanou WiFi technologii (PC karta standardu 802.11 b). Ke skvělé konektivitě navíc napomáhá integrovaná technologie Bluetooth, tradiční infračervený port a samozřejmě nezbytný modem a síťová karta. Pochvalu si zaslouží displej, který nabízí dobrý kontrast a široké pozorovací úhly. Vadit by někomu snad mohla jen jeho velikost. 10,4 palců není v dnešní době nic moc, na druhou stranu to umožnilo výrobci minimalizovat celkové rozměry přístroje.

Ovládání tabletu dotykovým perem bylo velice snadné a rychle se na ně dá zvyknout. Kromě pera lze k ovládání tabletu použít klasických tlačítek a kolečka (rolování a potvrzování volby), která najdete na boční hraně nebo dotykových tlačítek (změna orientace obrazovky, vyvolání menu s hlavními nastaveními) nad displejem. K tabletu lze velice snadno připojit externí klávesnici, kterou jen zastrčíte pomocí záslepek do konektoru v hraně tabletu. Klávesnice je dostatečně prostorná, píše se na ní relativně dobře a jako polohovací zařízení přibírá trackpoint.

Použitý operační systém Windows XP Tablet PC Edition, který nemá českou lokalizaci, bohužel sráží šance tohoto zařízení na nějaké širší rozšíření v ČR na minimum, a to i přes jeho potenciální možnosti. Operační systém lokalizovaný do češtiny a více aplikací umožňujících využít výhod převodu ručně psaného textu do elektronické podoby k následnému zpracování, to jsou hlavní kritéria pro případné masovější nasazení v českých firmách nebo státních úřadech. Součástí dodávky je i kožené pouzdro a celá řada užitečného software, a tak si lze opět jen postesknout nad poměrně vysokou cenou, která odradí nejednoho příznivce těchto zařízení.


Sony Vaio VGN-S1XP
Netradiční a špičkový design je to, co na první pohled zaujme každého, kdo se poprvé setká s řadou notebooků Vaio od společnosti Sony. V létě navíc Sony uvedla na trh notebook Vaio S1XP, který se může pochlubit nízkou hmotností (1,9 kg) a na segment lehkých notebooků také slušnou výbavou.




Notebook Sony Vaio VGN-S1XP je určen především pro náročné uživatele z řad manažerů a obchodních cestujících, kteří ocení vysokou mobilitu, ale také slušnou konektivitu. Počítač je postaven na technologii Intel Centrino a standardně využívá 512MB paměťový modul DDR SDRAM 333 MHz. Nové Vaio je vybaveno procesorem Pentium M Dothan 1,7 GHz, který je oproti předchozí generaci výkonnější, a umožňuje tak rychlejší práci s některými aplikacemi. O práci s grafikou se stará současná špička ATI Mobility Radeon 9700 s 64MB pamětí. Skutečnou lahůdkou jsou možnosti připojení k internetu či firemní síti. Notebook nabízí jak klasické drátové spojení pomocí modemu či síťové karty, tak i bezdrátové spojení prostřednictvím integrovaných technologií Bluetooth a WiFi. Škoda jen, že chybí stále často používaný infračervený port. Někomu by se mohlo zastesknout i po chybějícím paralelním portu. Naštěstí ve výbavě nechybí dva USB porty a jeden FireWire port, takže připojit tiskárnu, videokameru či digitální fotoaparát nebude problém. Notebook sice nabízí integrovanou čtečku paměťových karet, bohužel ale Sony vsadil jen na svůj vlastní formát Memory Stick. Majitele zařízení pracujících s kartami jiných, většinou mnohem více rozšířenějších formátů by je od koupě notebooku mohlo zbytečně odradit. Proč platit za čtečku, kterou stejně nevyužiji? Milovníky multimédií určitě potěší integrovaná DVD vypalovačka, což u lehkých notebooků nebývá bohužel vždy pravidlem, právě naopak.

Notebooku vévodí širokoúhlý 13,3" displej s rozlišením 1280×800 bodů, který zaslouží pochvalu. Panel je vybaven speciální vestavěnou lampou, která podsvěcuje displej se speciálním potahem, jenž redukuje odlesky světla dopadajícího na povrch, avšak intenzitu světla vycházejícího z vlastního displeje nikterak nesnižuje. Na první pohled sice vypadá netradičně leskle, ale po zapnutí na to po chvíli zapomenete a budete se těšit z mimořádně vysokého kontrastu, jasných barev a širokých pozorovacích úhlů. Řekl bych, že toto Vaio mělo nejlepší displej, který jsem zatím u notebooku viděl. Zajímavě je řešeno otevírání notebooku, kdy nenajdete na hraně víka žádnou zarážku a otvírání je tak snadnější. Nelíbilo se mi však rozložení hmotnosti mezi displejem (víkem) a hlavním šasi. Displej je buď příliš těžký, nebo spodní část notebooku naopak příliš lehká, což může při práci na kolenou vést ke snadnému překlopení a pádu.

Klávesnice je překvapivě prostorná a píše se na ni velmi dobře, a to i přesto, že chybí samostatné klávesy Home, End, PgUp a PgDn, které jsou přístupné až přes klávesu Fn. Sony Vaio VGN-S1XP má bohatou softwarovou výbavu (seznam najdete v tabulce přehledu subnotebooků), ale bohužel i velmi vysokou cenu, která tento jinak designově povedený a dobře vybavený subnotebook hendikepuje.


Přehled subnotebooků k dispozici zde
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.