PříLOHA 7-8/2001

Stručně o zálohování a archivaci dat






Za posledních 10 let došlo v našem životě k výrazným změnám, nejen na poli politickém, ale i technologickém. Velká část osobních, firemních či zájmových údajů je shromažďována v elektronické podobě a jejich případná ztráta může mít až fatální následky. Cena uložených dat je dána cenou jejich nového pořízení. V případě osobních či zájmových údajů je ztráta velmi nepříjemná, ale přesto často nahraditelná. Jiná situace je u firemních dat, kdy ztráta může vést až k likvidaci firmy, neboť mohou být ztraceny nejen kontakty na partnery, ale i účetní data. Naprosto nepřípustná ztráta dat je v oblasti bankovní, důchodového a zdravotního systému a v dalších životně důležitých oblastech. V každém případě včasné zálohování/archivace uživatelských dat je bezesporu nejlevnější způsob jak předcházet především finančním ztrátám.

Zálohování nebo archivace?
Zálohování slouží ke krátkodobému ukládání aktuálních dat za účelem jejich obnovení při výpadku systému, jejich porušení či zničení. Provádí se jak na magnetická, tak i na optická média, s možností jejich přepisu.

Archivace dat znamená trvalé uložení, bez možnosti dalších změn. Pro archivní účely jsou používána obdobná média jako pro zálohování, ale v mnoha případech pouze média typu WORM (Write Once Read Many), které nelze přepisovat. Základním požadavkem na archivační média je dlouhodobá trvanlivost.

Jak zálohování, tak i archivaci dat lze provádět na stejných zařízeních, pouze v případě, kdy je nutné, aby uložená data nebylo možné změnit je použito médií WORM.

Výběr zařízení pro zálohování/archivaci je závislý na objemu dat. Pro malé objemy (<1 GB) jsou dostačující CD-R(W), magnetooptické, nebo páskové mechaniky. Pro větší a velké (1 - 100 GB) pouze páskové mechaniky, pro velmi velké (tera byty) robotizované páskové knihovny.

Podle typu zálohovacího zařízení jsou data ukládána různým způsobem. V případě optických disků jsou data přímo přístupná, u pásek jsou uložena sekvenčně, často v komprimované podobě. Přístup k sekvenčním datům na páskách je vždy delší než u přímého přístupu, neboť požadované soubory je nutné vyhledat tj. převinout pásku. Na druhou stranu, kapacita některých druhů pásek mnohonásobně překračuje kapacitu optických disků.

U optických disků se udává životnost 15 až 20 let, u některých druhů CD-R až 200 let. Životnost pásek v závislosti na druhu je až 30 let.

Technologie páskových mechanik
V současné době se u páskových mechanik používají dva způsoby zápisu dat:

1) lineární technologie
2) technologie rotačních hlav

Lineární technologie je charakteristická pevnou zapisovací hlavou, stopy jsou uloženy rovnoběžně s hranou pásky od začátku. Po dosažení konce se pohyb posuvu pásky obrátí a zapisuje se opačným směrem. V závislosti na druhu zapisovací mechaniky mohou být na pásce zapsány až stovky stop. Tato technologie se používá u počítačových pásek typů QIC, Travan, SLR, DLT, Super DLT, LTO, ADR a dalších.
Technologie rotačních hlav používá nakloněnou rotující hlavu, stopy jsou uloženy šikmo k hraně pásky. Stopy jsou nahrávány pouze jedním směrem:od začátku do konce pásky. Tato technologie se používá u počítačových datových pásek typu DDS (4mm a 8 mm), Mamoth a AIT.

Kapacita stávajících typů pásek (komprimace 2:1):

Super DLT...100 GB
LTO........... 200 GB
Mamoth....... 40 GB
Mamoth2... 120 GB
AIT ............100 GB

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Spolehlivá kontrola kvality bez vysokých nákladů

Main_KV_first_image___k___vodu-PR.jpgPokud pracujete ve výrobním provozu nebo řídíte inženýrské operace, jistě znáte typické současné výzvy: přísnější tolerance, kratší dodací lhůty a stále složitější díly. Jenže kontrola jakosti už tomuto tempu mnohdy nestačí. Ruční nástroje, zastaralé 3D skenery a pracovní postupy závislé na zkušených operátorech brzdí produktivitu a rozvoj v průmyslu.