facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 5/2001

SANsymphony: Řešení celopodnikového systému ukládání dat

Jiří Palkovský [ jpalkovsky (zavináč) gapp (tečka) cz ]





Více diskového prostoru, rychlejší přístup k datům, jednodušší správa diskových subsystémů, vysoká odolnost proti výpadkům, transparentní migrace databázových a souborových systémů, nulové okno pro zálohování dat a podobné atributy jsou spojovány s výstavbou informačních systémů pro "e-business". Počítačový průmysl na tyto požadavky reaguje vývojem stále výkonnějších a spolehlivějších serverů, větších a rychlejších diskových subsystémů, výkonnější a spolehlivější přenosovou infrastrukturou a programovým vybavením pro správu, zálohování a migraci dat.

Výrobci diskových polí vyvíjejí nové výkonné subsystémy nejvyšší kategorie, nazývané Enterprise Storage. Ty mají zpravidla běžné řadiče diskových polí se standardními procesory a pamětí, standardní disky a vlastní programové vybavení pro řízení a správu disků, diskových skupin, pro vytváření několika kopií dat ve stejné nebo jiné lokalitě a pro dynamické "On-Demand" přiřazování diskového prostoru jednotlivým aplikačním serverům. Právě programovým vybavením se jednotliví výrobci Enterprise Storage navzájem odlišují.

Jednotícím prvkem výstavby Enterprise Storage je standardní síťová infrastruktura označovaná jako Storage Area Network (SAN). Součástí SAN jsou Fibre Channel Host Bus Adaptery, adaptery pro připojení diskových polí a Fibre Channel (FC) přepínače.

Řada společností přišla s myšlenkou navrhnout řešení poskytující podobné funkce jako Enterprise Storage, které však bude využívat běžné komponenty výpočetních systémů (servery, operační systémy, paměti, řadiče, disky, disková pole, apod.) doplněné o programové vybavení pro realizaci požadovaných funkcí.

SANsymphony
Jedním z nejlepších produktů, který patří do výše uvedené kategorie, je programové vybavení SANsymphony od společnosti DataCore Software. SANsymphony je programové vybavení pro virtualizaci a správu diskových prostor v prostředí SAN. SANsymphony se instaluje na server s operačním systémem Windows 2000. Pro instalaci SANsymphony může být použit každý PC server se dvěma až osmi Intel procesory s velikostí paměti 0,5 - 32 GB RAM.

Windows 2000 server s instalovaným SANsymphony je definován jako tzv. Storage Domain Server (SDS). Pro výstavbu Enterprise Storage mohou být instalovány dva až 64 SDS s lineárně škálovatelnou propustností, I/O operacemi, RAM cache a diskovými kapacitami. Diskové subsystémy mohou být k SDS připojeny prostřednictvím Fibre Channel, SCSI, ATA, SSA i EIDE.

SDS podporuje aplikační servery s operačními systémy Unix (AIX, HP UX, Irix, Solaris, Tru64), Linux, Windows NT, Windows 2000, Apple a Novell.

Poskytované funkce
SDS poskytuje funkce podobné jako nabízejí Enterprise Storage, například:

· Non-stop data availability
· Lineární nárůst průchodnosti s přidáním dalšího SDS
· Lineární nárůst I/O operací s přidáním dalšího SDS
· Virtuální disky pro každý otevřený systém
· Disková kapacita přiřazovaná na základě požadavku (On-demand) pouhým kliknutím myši
· Inteligentní vysoce výkonná škálovatelná RAM cache
· Synchronous SAN Mirroring
· Asynchronous IP Mirroring
· Snapshot Copy a Snapshot View pro serverless zálohování dat
· Alternativní cesty pro aplikační servery s Windows NT, Windows 2000 a Solaris
· Podpora pro Microsoft Cluster
· Podpora pro Dual Port Disk RAID

Funkční vlastnosti SDS umožňují na jedné straně prakticky neomezené rozšiřování diskových kapacit a lineární zvyšování přenosové rychlosti a počtu I/O operací a na druhé straně integraci výkonných Enterprise Storage (např. EMC Symmetrix, HP XP, IBM Shark, apod.) pod jednotnou správu SANsymphony.

SDS je předřazen diskovým subsystémům vytvářejících Enterprise Storage. Každá I/O operace prochází SDS. Pro maximální efektivitu I/O operací je v SDS k dispozici RAM cache nastavitelná pro každý virtuální disk buď jako "write-thru" pro databázové aplikace, nebo "write-back" pro souborové systémy a pro zrcadlení virtuálních disků.

Zrcadlení disků
Diskové prostory se mohou prostřednictvím funkce "synchronous mirror" obousměrně zrcadlit mezi dvěma a více SDS servery přes FC propojení, a prostřednictvím funkce "asynchronous mirror" obousměrně zrcadlit mezi dvěma SDS servery přes IP propojení (LAN a WAN).

Vytváření virtuálních disků
Další významnou funkční vlastnost SDS je možnost přiřazování různých virtuálních disků k svým charakterem odlišným aplikacím. Pro I/O intenzivní aplikace se mohou pro vytvoření virtuálních disků instalovat do diskových polí menší disky s vysokými otáčkami a přístup k datům se může definovat přes více FC portů, pro aplikace typu souborových serverů se mohou instalovat pomalejší větší disky a přístup k datům přes jeden FC port, pro zabezpečení citlivých dat je možno instalovat například Flash disky s kapacitou až 36 GB a přístupovou dobou v mikrosekundách a se zabezpečením proti výpadku prostřednictvím baterie, pro synchronní nebo asynchronní zrcadla primárních (a nákladných) diskových prostor se instalují velkokapacitní ATA nebo "pomalé" SCSI disky k SDS s vyhrazenou velkou (třeba 4 - 16 GB) RAM cache, apod.

Celý paměťový systém tvořený jedním nebo několika SDS vystupuje navenek jako "single image" a jako takový může být spravován z jedné nebo několika SANcentral pracovních stanic.

SANsymphony umožňuje také pro výstavbu Enterprise Storage využít již existující externí i interní diskové subsystémy v současné době instalované lokálně k aplikačním serverům. Po přeinstalování těchto subsystémů k SDS lze tyto diskové prostory prostřednictvím SANsymphony "virtualizovat" a na vyžádání připojit prostřednictvím SAN k jednotlivým aplikačním systémům.

Pozn. red.: Autor článku pracuje ve firmě GAPP System, která je autorizovaným partnerem společnosti DataCore Software na území České a Slovenské republiky.

www.gapp.cz
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.