facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 9/2001

říká ing. Zdeněk Staněk, General Manager společnosti Exact Software






Pan Zdeněk Staněk patří v oblasti informačních technologií k pamětníkům. Aktivně totiž působil v této oblasti už v dřevních dobách sálových počítačů, kdy se programové vybavení tvořilo doslova na koleně a data se přenášela na děrných štítcích. Z IT branže nevypadl ani po prolomení železné opony, která nás od západní Evropy dělila nejen politicky, ale do značné míry také technologicky. Jeho kariéru zásadním způsobem ovlivnil obrovský boom IT, který nastal po otevření našeho trhu moderním technologiím všech světových dodavatelů. Dnes zastává pozici generálního manažera společnosti Exact Software, která je dodavatelem podnikových aplikací. Jeho názory, myšlenky a postřehy spojené nejen s jeho začátky, ale i se současným vývojem podnikových informačních systémů a trendů v oblasti IT naleznete v následujícím rozhovoru.

Firma, v jejímž čele stojíte, nedávno oslavila první kulaté výročí působení na českém trhu. Já ale vím, že Vaše osobní zkušenosti s podnikovými informačními systémy jsou mnohem hlubší a sahají až do osmdesátých let. Začněme proto náš rozhovor jakousi rekapitulací vývoje podnikových aplikací v českých podnicích.

Ano, pamatuji si dost. Byl jsem v roce 1977 jedním z prvních absolventů oboru elektronické počítače na dnešní univerzitě v Plzni. Pamatuji si, že jsem počátkem 80. let například řídil provozní úsek závodu VAKUSu, kde jsem měl v té době přes 40 zaměstnankyň v děrovně . Počítání jejich úkolové mzdy mne dosud děsí. V roce 1984 jsme po dvouletém shánění mohli koupit a po více než 3měsíční instalaci zprovoznit EC1045 na více než 30 milionů korun. Všechny aplikace jsme si vytvářeli vlastními programátory. Na jaderné elektrárně v Temelíně jsme již v roce 1987 měli v on-line provozu řízení investiční výstavby a skladové hospodářství. Zase jsme si všechno vytvářeli sami.

Je to nesrovnatelné s tím, co se událo v oblasti informatiky po změně politického systému v roce 1989. Od počátku 90. let se na našem trhu objevila všechna významná řešení a dodavatelé a tento trend nadále pokračuje. Náš trh se zcela otevřel, a díky tomu, že neexistovala řešení z minulosti se stal trhem kde se potkávají nejpokrokovější technologie a řešení. Pro zajímavost mohu přímo ze zkušenosti uvést, že zatímco naším trhem jsme v druhé polovině devadesátých let byli tlačeni k vývoji a uvedení verze nad SQL databází, moji kolegové z poboček holdingu Exact v Německu i v Rakousku stále bez problémů nabízeli řešení DOS, které bylo jejich zákazníky stále vyhledáváno.

A jaký je Váš názor na další vývoj v tomto segmentu informatiky? Jakým směrem se podle Vás ubírají podnikové systémy?

Trh podnikových aplikací se v posledních třech letech významně stabilizoval. Významní čeští i mezinárodní dodavatelé zde již jsou, mají vybudované více či méně stabilizované týmy a mezi těmito dodavateli se rozhoduje, kdo zde bude hrát podstatnou roli i v příštích letech.

Vývoj na poli podnikových informačních systémů spěje k vyšší unifikaci. V průběhu příští dekády očekávám další koncentraci. Osobně si myslím, že podobně jako v automobilovém průmyslu se výrazně sníží počet dodavatelů. Z technologického hlediska musím zmínit jeden důležitý prvek, a tím se vytváří především dostupnost komunikační infrastruktury. Podle posledních údajů má například již 22 % podniků pevné připojení k internetu. Na prudký rozvoj v této oblasti musíme reagovat, například novými produkty a službami.

V souvislosti s výše uvedenými trendy bychom mohli zmínit i v poslední době hodně populární poskytování aplikací formou pronájmu služeb - ASP. Jaký je Váš názor na ASP? Máte na tomto poli v Exactu nějaké zkušenosti?

ASP je bezesporu živá budoucnost. Očekávám, že tímto směrem se náš bussines bude v nejbližší době ubírat. Exact má více než roční zkušenost s provozem 40 zákazníků. V Čechách se od počátku roku angažujeme ve společné aktivitě významných IT firem. Byl vytvořen portál ASP Služby.cz, na 18. září se chystá velká konference ASP Prague 2001. Bohužel tyto aktivity jsou v počáteční fázi. Ze strany podnikové sféry se ukazuje zájem, nicméně bude třeba ještě hodně úsilí, než se tato služba stane běžnou zvyklostí.

Loni na Invexu jste uváděli nový produkt e-Synergy. Blíží se další ročník Invexu, a proto se nabízí klasické zvolání "…do roka a do dne, hyn sa ukáže…". Jak se e-Synergy za uplynulý rok na trhu dařilo? Jaké jsou na něj ohlasy?

Naší nové aplikaci se od loňského roku mimořádně dařilo. Loňský Invex byl představením, kde jsme si dali za cíl zmapovat zájem a možnosti. Nyní jsme ve fázi, kdy jsme připravili kvalifikovaný tým z řad pracovníků Exactu i našich partnerů pro prodej a zvláště kvalitní implementaci. Máme úspěšně ukončené implementace u prvních zákazníků a jsme připraveni pokračovat.
K zájmu o e-Synergy nelze říci nic jiného, než že je mimořádně pozitivní. Příkladem může být dohoda s pražskou VŠE o zařazení tohoto našeho produktu do výuky v podzimním semestru.

Obecně se v poslední době hovoří o nedostatku kvalifikovaných lidí v oblasti IT. Řešíte podobné problémy? Jak se s nimi potýkáte?

Nemáme výrazné problémy. Mám okolo sebe zkušený, stabilizovaný tým spolupracovníků, se kterými pracuji řadu let.

Na stole mám právě teď rozpracovaný článek na téma: Musí vrcholový manažer podniku rozumět informačním technologiím? Jak byste na tuto otázku odpověděl Vy?

Je otázkou, co se chápe pod pojmem rozumět informačním technologiím. Osobně si myslím, že nemusí rozumět informačním technologiím, pokud si uvědomí a ve své praxi prosazuji, že IT je dnes a stále více bude akcelerační prvek pro další rozvoj společností a nezbytnost pro denní chod společnosti. Nemusí rozumět IT pokud je schopen zeefektivňovat procesy vlastní firmy. Samozřejmě efektivnější procesy jsou a stále více budou založeny na vyšším využívání informatiky.

Jednodušeji, nejvyšší přínosy přináší informační technologie ve firmách, kde management je schopen definovat úzká místa v organizaci. Tam je radost pracovat. Tam jsme schopni v krátkém čase pomoci a toto společné úsilí přináší významné efekty. Z poslední doby může být takovým příkladem společnost FIDE Brtnice.

Podle jakých základních kritérií si (podle Vašich zkušeností) zákazníci vybírají svůj podnikový informační systém? Podléhají módním vlnám? Spoléhají se na vlastní intuici, nebo nekompromisně vyžadují reference…? Mění se nějak jejich požadavky v poslední době?

Minimálně stejně tak, jak se na trhu stabilizovali dodavatelé, přistupují k výběru i zákazníci. Základní kriteria jsou cena a přínosy, serióznost a stabilita dodavatele, dlouhodobá perspektiva a schopnost dodavatele reagovat na všechny požadavky zákazníků ve všech oblastech tj. kvalita implementačního týmu, kvalitní support (hot-line) a rozvoj aplikace. V této oblasti je důležitým prvkem i reakce na nové technologické trendy např. v oblasti internetu.

Po velkém boomu nové ekonomiky a strmém vzestupu téměř čehokoli s příponou .com následoval stejně strmý pád téměř čehokoli s příponou .com. Dnes tady máme novou ekonomiku na druhou a nová marketingová hesla. Software všech kategorií je uváděn s nic neříkajícím tvrzením, že právě on "umožňuje rychle automatizovat všechny procesy, snížit náklady, zvýšit přesnost, efektivitu a rychlost, rozšířit trh, zlepšit zákaznické vztahy…" atd. Nejsou už zákazníci podobnou rétorikou znechuceni? Prodávají se podnikové aplikace opravdu stejně jako zubní pasta?

Toto je velmi široká otázka. Osobně si myslím, že Exact nikdy neprodával jen SW a nikdy bych toto nechtěl připustit. Vždy jsme se snažili prodávat řešení. Souhlasím s Vámi, že pojmy typu nová ekonomika jsou marketingová hesla, která z mého pohledu nemají reálný obsah. Nové technologie mohou akcelerovat ekonomiku, jejich využitím lze zeefektivnit procesy. Nicméně ekonomika je pouze jen jedna, prochází různými stádii, neustále se vyvíjí a na tyto změny je nutné seriozně reagovat. O to se se svými spolupracovníky snažím. O úspěšnosti těchto snah hovoří naše výsledky i výsledky našich zákazníků. Přijmout tézi, že se podniková řešení prodávají jako zubní pasta bych pokládal za hrubé podcenění inteligence našich zákazníků i inteligence mé i svých kolegů.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.