- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
PDM systém i Man


V minulých číslech jste měli možnost seznámit se s obecnými vlastnosti PDM systémů (Product Data Management) - tedy systémů, které spravují data o výrobku a které jsou velmi často nasazovány v prostředí středních a větších CAD pracovišť. Následující článek pojednává detailněji o PDM systému i Man od firmy UGS, a navazuje na již publikovaný článek "Role systému PDM v podniku" (IT System 7-8/2000, IT CAD 2/2001). Budeme tedy hovořit o tom, jak docílit konzistence dat v prostředí vzniku výrobku a urychlit tak jeho vstup na trh, o tom, jak spravovat a konfigurovat kusovníky, o organizaci podnikových procesů a změnových řízeních atd. Dále se podíváme jakým směrem se vývoj PDM systému i-Man ubírá zejména v poslední době.
Collaborative Product Lifecycle Management
Nejdříve trochu "filosofie". V nedávné době se v nezávislých kruzích zabývajících se analýzou PDM systémů objevila zkratka c PLM, která představuje pojem Collaborative Product Lifecycle Management.
Myslíme, že není podstatné, která ze zkratek je vhodnější (obě v principu odkazují na stejný balík problémů a systémů, které je řeší), zajímavější bude objasnit, co nový pojem c PLM vyjadřuje.
Je zde jednak dnes již téměř protěžované slovo "collaborative". To označuje systém umožňující spolupráci týmů v tzv. extended Enterprise - podnik plus jeho dodavatelé a odběratelé - nebo dokonce v celé síti navzájem konkurujících podniků (multi Enterprise).
Druhá část PLM, označující "product lifecycle management", se snaží vyjádřit, že systém zachycuje data o výrobku od prvotních etap vzniku výrobku, přes design výrobku, jeho výrobu, změny ve výrobních etapách, vznik různých variant, až po např. jeho recyklaci. Ukazuje se totiž, že čím dříve se podaří zachytit takto vznikající data, tím se ušetří mnoho problémů souvisejících s např. výrobou atd., těmto problémům se naopak předchází.
Tyto dvě části nového pojmu c PLM také nejlépe vyjadřují současné směrovaní firmy UGS. Vedle klasických CAD systémů Unigraphics a SolidEdge a PDM systému i Man, nyní portfolio firmy UGS obsahuje také produkty firmy EAI (Engineering Animation, Inc.), která byla včleněna do UGS na podzim r.2000. Tyto produkty zahrnují:
. ProductVision, umožňující on-line prohlížení sestav
. e Vis pro spolupráci distribuovaných týmů (technologie použita v asociaci Covisint)
. e-Factory pro plánování výrobních linek
. vis-Jack pro ergonomické analýzy, atd.
|
Tyto produkty, které byly dříve nezávislé, jsou dnes méně nebo více integrovány do systému Unigraphics a i Man, čímž se PDM řešení od firmy UGS stává i zároveň c PLM řešením. Pojďme si popsat, jak toto řešení funguje a čeho s ním lze dosáhnout.
i Man Portal
Systém i Man má za sebou již relativně dlouhou historii. Vznikl na začátku devadesátých let a od doby svého vzniku prodělal nespočet změn a inovací. Poslední, na první pohled nápadná změna, je rozhraní i Man Portal určený pro přístup do systému. Je to modulární aplikace napsaná v jazyce Java, což umožňuje jednoduché rozšiřování systému. Tím je také možné do i Manu zahrnovat již existující "legacy" data a aplikace, které jsou v podniku stále používané. i Man Portal se snaží být jednoduchým rozhraním, které řeší "složité" věci.
Mezi základní moduly systému i Man patří Vaulting, Product Structure Management, Workflow, Change Management, Enterprise spolupráce atd. Těmto modulům odpovídají jedna nebo více aplikací v prostředí i Man Portal. Pojďme si nyní tyto moduly přiblížit.
Vaulting
Vaulting je centrální úložiště dat, do kterého mají přístup všichni uživatelé. Již tento, na první pohled, standardní nástroj odstraní řadu nedorozumění vyplývajících z redundance dat ukládaných na běžné "file-servery". U jednotlivých dat jsou sledovány verze a revize (verze čekající na odsouhlasení) dat.
Samozřejmě je zde centrálně definovaná (a měnitelná) správa přístupových práv k jednotlivým datům na Vaultu. Tato přístupová práva mohou vycházet z ostatních modulů, které určují, kdy je možno ještě data měnit, kdy jsou již zafixovaná atd. Každý uživatel po přihlášení do systému vidí svůj pracovní prostor - aplikace Navigator - ve kterém jsou umístěny odkazy na pracovní objekty. Pomocí aplikace Find lze hledat v databázi i objekty jiných uživatelů a pracovních skupin a na svůj pracovní prostor potom umístit odkaz na nalezené objekty. Tento princip práce s odkazy (namísto práce se samotnými objekty) zaručuje potřebnou konzistenci dat.
Product Strukture Management
Modul Product Structure Management (PSM) se zabývá otázkou, jak spravovat sestavy skládajících z mnoha podsestav a dílů. Jedním z problémů, které PSM řeší, je otázka, která revize dílu bude v sestavě použita. Je zde možné stanovit pravidla, na základě kterých bude vybrána např. posledně odsouhlasená revize, pracovní revize atd. Pravidla mohou být také závislá na době, kdy je sestava použita (a tak je možno v určitém termínu místo jednoho dílu v sestavě použít díl alternativní). Jiným problémem jsou variantní konfigurace téhož výrobku - tedy situace, kdy se jeden výrobek vyskytuje ve více variantách lišících se např. pouze vzhledem, orientací, atd. Modul PSM umožňuje udržovat pouze jeden strukturovaný kusovník a v něm znovu za použití různých pravidel stanovovat, která součást bude použita v které variantě. Tento modul se řadí mezi nejkomplexnější v celém systému i Man a s úspěchem byl použit ve většině PDM instalacích.
|
Workflow & Change Management
Workflow je modul spravující podnikové procesy. Tento modul (podobně jako ostatní) je v i Manu plně customizovatelný. To znamená, že při zavádění PDM systému se nadefinují procesy, které se budou dále v podniku uplatňovat. Administrátoři mají k dispozici aplikaci Process Designer, kde spojí již předdefinované "kostičky" (úkoly) tak, aby vyjadřovaly daný proces. Klasickým příkladem takového procesu je release produktu - proces, který si klade za cíl odsouhlasit revizi nějakého dílu . V Process Designeru lze samozřejmě namodelovat i jiné procesy (na míru daného podniku). Jednotlivé procesy jsou potom spouštěny a sledovány v aplikacích Process Viewer a inBox.
Ve verzi 7 k těmto aplikacím přibyl ještě balík aplikací zabývající se změnovým řízením (Change Management). Každá změna je v i Manu vedena jako samostatný objekt, který má svoje revize. Ke změně jsou připojeny všechny související objekty. V PSM lze podle provedených změn sledovat genealogii použití daného dílu nebo sestavy (který objekt/y sledovaný díl nahradil, a prostřednictvím které změny).
Global i Man
Global i Man představuje řešení, jak použít systému i Man v podnicích, které jsou distribuované tak, že nemohou být spojeny lokální sítí. V tomto případě je potřeba zajistit sdílení objektů mezi jednotlivými lokacemi prostřednictvím omezených přenosových rychlostí na globální síti. Řešení Global i Man používá speciální server nazvaný Object Directory Services. ODS server spravuje záznamy o objektech (např. revize sestavy+přilehlé informace) v celkové Global i Man síti. Na ODS se neukládají samotné objekty, ale pouze ukazatele na tyto objekty, které říkají, kde je možné konkrétní objekt nalézt. Objekty se potom sdílejí prostřednictvím systému master a read-only replik. Lokální síť, ve které mají uživatelé zájem na rychlém přístupu k aktuální verzi objektu, vlastní master repliku. Ostatní sítě mohou tento objekt vlastnit jen jako read-only repliku. Read only repliky je možno synchronizovat (podle rozvrhu v daném podniku) tak, aby odpovídala master objektu, a přitom byla také rychle k dispozici. Výsledkem tohoto principu je rychlý přístup k aktuální nebo posledně synchronizované verzi sdíleného objektu pro všechny uživatele.
Integrace s jinými systémy
Stav dnešních informačních systémů je možno popsat následujícím způsobem. Existuje mnoho velmi specializovaných nástrojů, které se ale velmi těžko používají dohromady. Jakoby každá speciální funkce daného systému znemožnila jednoduchou komunikaci (např. výměnu dat) s jiným systémem.
Typické řešení v podniku spočívá v komunikujících systémech CAD a PDM. Většina dnešních CAD systémů je schopna pracovat i samostatně (tedy bez PDM) a s jejich vzrůstající složitostí jsou i data v něm vyprodukovaná strukturně složitější. Z toho plyne, že každé opravdové spojení (integrace) CAD a PDM systémů představuje vždy určitým způsobem problém. Firma UGS od doby vzniku PDM systému i Man kladla hlavní důraz na velmi těsnou integraci s CAD systémem Unigraphics. Prakticky v každé nové verzi obou systémů docházelo k nějakým vylepšením a protože se oba systémy vyvíjely paralelně, bylo možné udržet velmi těsnou spolupráci.
Od verze 6 se i Man otevřel i pro jiné CAD systémy. Výsledkem těchto aktivit jsou fungující integrace se systémy SolidEdge, Pro Engineer, CATIA a AutoCAD.
Každá z těchto integrací je více nebo méně hluboká v těchto bodech:
. Automatický/manuální check-in/out objektů
. Synchronizaci atributů
. Robustní import a export
. Práce s velkými sestavami
|
Podobný typ integrace nastává s produktem Product Vision, který dokáže "inteligentně" prohlížet sestavy (rozstřely dílů, scénáře, pohyb atd.) dokonce i složené z komponent pocházejících z různých CAD systémů. Product Vision buď funguje jako samostatná aplikace mezi kterou a i Manem probíhá integrace podobně jako s Unigraphicsem, a nebo malá část Product Vision je zakomponována přímo do javovského rozhraní i Man Portal. Výhodou produktu Product Vision je to, že pracuje s tzv. "light weight" formátem 3D dat. To znamená, že on-line prohlížení aktuálních verzí dat může nastávat i "na dálku" bez použití systému Global i Man.
Mezi další dnes již klasické integrace patří integrace se ERP systémy jako je např. SAP (certifikonáno SAP), Baan, atd.
Výhled do budoucna
Celkově lze říci, že integrace s jinými systémy je v popředí zájmu současného vývoje systému i Man. Nejnovější informací z dílny UGS je to, že se chystá integrace systémů e Vis a i Man. Systém e Vis je webovské prostředí (původně vyvinuté firmou EAI) pro výměnu informací a dat. Jak bylo zmíněno, největší uplatnění nalezlo toto prostředí v asociaci firem Covisint. V prostředí e Vis lze organizovat projekty, do těchto projektů zvát ostatní uživatele, do projektů ukládat data související s vývojem nových produktů (nejenom dokumentaci ale i 3D modely, popř. jejich "light weight" varianty). V neposlední řadě jsou zde k dispozici i diskuse.
Přínos systému e Vis spočívá v zachycení ranných stádií životního cyklu výrobku, kdy se formují představy o tom, jak bude výrobek vypadat, k čemu bude sloužit, jak bude probíhat prodej atd. Dále se e Vis uplatňuje hlavně v dynamických obdobích vzniku výrobku, kdy je potřeba řešit technické detaily konstrukce výrobku.
Výše zmíněná integrace, která by dokázala skloubit dynamičnost e Visu a robustnost i Manu, může přinést větší pokrytí životního cyklu výrobku a zároveň ještě více otevřít i Man pro spolupráci distribuovaných týmů v extended Enterprise.
Pozn.: Autor článku, Mgr.Michal Špimr, pracuje jako PDM Consultant ve společnosti UGS Praha.
>
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Formulář pro přidání akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |