facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 1-2/2004

Osobní tiskárny

Ilustrativní přehled osobních tiskáren A4

Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]


Pojem osobní tiskárna vcelku jasně naznačuje, o jaký typ zařízení se jedná a jaké je jeho nejobvyklejší uplatnění. I tiskáren, které lze ještě nazvat „osobními“, je však celá řada, liší se technologií tisku, cenou, vybavením a dalšími parametry. Na stránkách IT Systemu 11/03 jste mohli najít přehled síťových tiskáren vhodných pro nasazení v pracovních skupinách. Ani tzv. osobní tiskárnu však nemusíte používat jen u jedné pracovní stanice. Častým řešením v malých kancelářích je malá tiskárna připojená k jednomu z PC a sdílená ostatními uživateli. Osobní tiskárna je však stavěna pro relativně malé objemy tisku (od několika set po několik tisíc, maximálně desítek tisíc stran za měsíc), tomu zpravidla odpovídá kapacita zásobníků papíru i tonerových/inkoustových náplní.



Kdy se osobní tiskárna vyplatí a kdy nikoliv
Uvedené parametry a nízké pořizovací ceny předurčují tato zařízení pro nasazení v domácnostech a na malých pracovištích. Ať již tiskárna využívá jakoukoliv technologii tisku, musíme vždy počítat s vyššími náklady na vytištění jedné strany, než je tomu v případě větších kancelářských či velkoobjemových zařízení. Naopak příznivé jsou zpravidla pořizovací ceny malých tiskáren. Evidentně se tedy pořízení a využívání takového zařízení vyplatí jen tehdy, má-li sloužit pro účely tisku méně obsáhlých materiálů, nikoliv pro velkoobjemový tisk.
Malá osobní tiskárna může sloužit na pracovišti také jen jako doplnění velké síťové tiskárny. Většinu požadavků na zpracování tisku může na některých pracovištích pokrýt například velká černobílá laserová tiskárna, ojediněle je ale potřeba vytisknout barevný dokument nebo fotografii, potisknout několik obálek či rychle zhotovit jiný výtisk. Zde najde vhodné uplatnění malá laciná inkoustová tiskárna.

Nejrozšířenější technologie tisku, typy osobních tiskáren a jejich využití

Barevné inkoustové tiskárny
Pokud jde o technologii tisku, nejrozšířenější skupinu osobních tiskáren dnes představují barevné inkoustové tiskárny. Vhodné uplatnění najdou tam, kde se předpokládá spíše malý objem tisku. Většina laciných modelů pracuje s jednou černou a jednou kombinovanou tříbarevnou inkoustovou kazetou. V tomto případě musíte počítat s méně ekonomickým provozem, kdy jste při spotřebování jedné ze tří barev nuceni vyměnit celý barevný zásobník. Ušetřené peníze na zařízení tak velmi záhy vyváží vyšší provozní náklady. Zvlášť neekonomické je toto řešení tehdy, tisknete-li často dokumenty s jednou převažující barvou.
Dražší modely mají samostatně vyměnitelné inkoustové náplně, zde tento problém samozřejmě neexistuje.

Výhody:

  • velmi příznivá pořizovací cena pohybující se někdy pod 2 000 Kč
  • malé rozměry a hmotnost
  • kvalita tisku. I nejlacinější modely většinou poskytují velmi kvalitní tisk fotografií na speciálním papíře
Nevýhody:
  • drahé inkoustové náplně
  • menší kapacita zásobníků inkoustu
  • kalibrace (po výměně náplní, občas i během používání, je nutno seřídit tiskové hlavy na přesný soutisk – slouží k tomu zpravidla utilita dodaná s ovladači k tiskárně a kalibrační výtisk)
  • je nutný pravidelný tisk – při dlouhodobém odstavení tiskárny dochází k zaschnutí inkoustu a ucpání trysek.
  • inkoust se rozpíjí ve vodě

Černobílé laserové tiskárny
Další nejrozšířenější skupinou osobních tiskáren tvoří černobílé laserové tiskárny. Pokud charakter tiskových materiálů nevyžaduje reprodukci v barvách, je vhodně zvolená černobílá laserová tiskárna z dlouhodobého hlediska nejekonomičtějším řešením tisku.

Výhody:

  • kvalitní tisk textu
  • u současných modelů většinou slušná rychlost tisku
  • ve srovnání s inkoustovými tiskárnami nižší provozní náklady
  • větší objem zásobníků toneru
Nevýhody:
  • vyšší pořizovací cena zařízení
  • občas nutná výměna přenosového válce, fixační jednotky a dalšího spotřebního materiálu
  • málo vhodné pro tisk rastrové grafiky
Barevné laserové tiskárny
Ještě donedávna byly barevné laserové tiskárny tak drahé, že využívat takové zařízení „jen“ jako osobní tiskárnu by bylo značně neefektivní. Dnes jsou již na trhu i malé modely s pořizovací cenou pod 20 000 korun, které lze považovat za osobní tiskárny, přestože svými rozměry poněkud přesahují černobílé laserové a inkoustové tiskárny. I nejlevnější barevná laserová tiskárna sice snese poměrně velkou zátěž tisku, pokud je však takto využívána, stává se tisk značně neekonomický. Častější potřeba výměny válců, drahého toneru a dalšího spotřebního materiálu, který je u „malých“ modelů dražší než u velkých tiskáren, se odráží ve vysokých provozních nákladech.
Rovněž v opačném extrémním případě, kdy se předpokládá jen občasný tisk, nebo tisk ve velmi malém objemu, není barevná laserová tiskárna ekonomickou volbou, tentokrát především z důvodu vyšší pořizovací ceny zařízení.

Výhody:
  • poměrně rychlý, kvalitní tisk textu i obchodní grafiky
  • možnost tisku na různé druhy papíru při zachování kvality tisku
  • větší objem zásobníků toneru než u inkoustových tiskáren
Nevýhody:
  • vyšší pořizovací cena
  • větší rozměry a hmotnost
  • občas nutná výměna přenosového válce, fixační jednotky a dalšího spotřebního materiálu
  • ve srovnání s inkoustovou technologií méně kvalitní tisk fotografií


Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.