facebook LinkedIN LinkedIN - follow
PříLOHA 6/2001

Nové koncepty pro rozhodovací procesy - Řešení od MIS Group - MIS AGe






Pokud se hovoří o manažerských informačních systémech (MIS, EIS) není pochyb o tom, že by tyto systémy měli poskytovat informace pro řídící pracovníky, kteří mají pravomoc rozhodovat v daném čase, na určitém úseku a o jasně definovaných věcech.

Názory se ale rozcházejí v technických a technologických požadavcích.Tím jsou především myšleny parametry IS z hlediska rozsahu, kvality a rychlosti poskytovaných informací.

Mnoho uživatelů (manažerů) si zvyklo za manažerský informační systém považovat koncepčně ucelený soubor pravidelných reportovacích tabulek, které aktuálně poskytují poměrně široký rozsah informací ke stanovené periodě o stavu hospodaření podnikatelského subjektu. Tento názor na MIS/EIS je však dnes považován za zcela přežitý a do určité míry neproduktivní.

Rozhodovací a řídící činnosti v dnešní době je třeba, z pohledu přístupu k informacím, chápat jako kontinuální proces. To znamená, je třeba vytvořit takové technické a technologické podmínky pro získávání informací, aby v daný čas získal uživatel (manažer) informace bez jakéhokoli časového zpoždění.

Požadavky na informační technologie pro podporu rozhodovacích procesů, lze proto charakterizovat:

. Musí umožňovat provádět změny na jednotlivých aplikačních řešeních a to přímo a v reálném čase, tj. zrychlit plánovací a reportingový proces

. Musí umožnit uživatelským týmům pracovat společně v rámci jedné aplikace, tj sdílení informací ve všech útvarech

. Musí umožnit strukturovaný tok informací v rámci potřeb jednotlivých útvarů tj. efektivně využít existující IT infrastrukturu

. Musí umožnit dynamické změny ze dne na den, z útvaru do útvaru, z procesu do procesu, tj bezprostředně reagovat na probíhající hospodářské změny

. Musí umožnit integraci informací dle momentálních potřeb uživatelů, tj. využít efektivní nasazení technologií BI (Business Intelligence).

Uvedené charakteristiky se staly základem pro vývoj informačních technologií pro podporu rozhodování v mezinárodním holdingu společností MIS Group. Tato produktová řada má označení MIS Decisionware a zahrnuje systémy MIS Alea, MIS eCetera, MIS onVision a MIS DeltaMiner, které bychom vám chtěli krátce představit v následujícím článku.

MIS Alea
je nástroj pro tvorbu "spolupracujících analytických aplikací" (collaborative analytical applications). Využití MIS Alea přináší potřebnou nezávislost pro vytváření vlastních modelů a analýz bez obav ze zvládnutí technologie. K dispozici jsou standardní rozhraní pro významné ERP systémy.

Důležitým kriteriem je využití stávajících nebo i historických dat z relačních systémů a jejich rychlé začlenění do datového skladu, který pracuje se všemi dostupnými informacemi současně a umožňuje velmi rychle vytvořit operativní analytický a controllingový systém, jehož předností je rychlé získávání informací z různých zdrojů a následná analýza obrovského objemu původně různorodých dat dle momentálních požadavků. Nabídka prototypových řešení postavených na produktu MIS Alea zahrnuje oblasti:

. Controlling účetních dat
. Obchod
. Cash Flow management
. Human resources
. Plánování a rozpočtování
. Nákladový management
. Management poboček
. Holdingové konsolidace
. Marketing management
. Balanced Scorecard
. Management pohledávek
. Key Figure

MIS eCetera
je editor používaný k vytváření plánovacích a reportingových aplikací ve web prostředí, který využívá intuitivních vzorových formátů ke zveřejňování rozhodujících business informací definovaných uživateli.

Se vzorovými formáty MIS eCetery mohou pracovníci publikovat a uspořádat do zpráv vše, co zahrnují výsledky analýz specifických oblastí trhu, ale stejně tak i všechny další ovlivňující faktory, které se k nim vztahují. MIS eCetera umožňuje editování na firemních portálech, publikování koncovými uživateli, vytváření portfolia šablon konceptů atd. Může také pracovat jako samostatný portál, stejně jako může být integrována do již existujících portálů, jako např. Microsoft, Dashboard, mySAP.com a další.

MIS onVision
je business intelligence řešení, které pokrývá nároky na individuální úpravy v systému získávání informací z různých zdrojů. Uživatel definuje přesnou strukturu dat tak, jak ji právě potřebuje a jak je chce mít k dispozici. Dokáže tak eliminovat rozdíly a hranice mezi relačním a vlastním analytickým (OLAP) prostředím bez ztráty výpovědní schopnosti.

Získanou kombinaci informací pak může dále distribuovat prostřednictvím Intranetu. MIS onVision se dokáže přímo napojit na všechny významné BI systémy tak, že integruje existující datové sklady nebo další datové zdroje do "virtuálního data warehouse".

MIS DeltaMiner
je analytický nástroj, který spojuje tradiční vyhodnocovací techniky s intuitivními procesy. Jeho vyhledávací agent lokalizuje cenné informace a automaticky provádí jejich komplexní analýzu. Systém zahrnuje tyto analýzy:

. Time Series Analysis - analýza časových řad
. Automatic Navigation - identifikace nejvýznamnějšího faktoru
. PowerSearch - hitparáda, seřazení
. ABC Analysis - ABC analýza
. Portfolio Analysis - analýzy portfolia
. Complexity Analysis - analýzy komplexnosti
. Motion Analysis - analýza životního cyklu
. Cross table Analysis - analýza pomocí křížové tabulky
. Automatic Forecast engine - nástroj pro automatickou předpověď

MIS DeltaMiner umožňuje automatický MS Word-reporting. Vytvoří komplexní analytický report z množiny předem vybraných kroků analýzy včetně obsahu, indexu, obrázků, komentářů. Ten vloží do aplikace MS Word. Tento report může být vytištěn, odeslán e-mailem, publikován na Webu nebo použit pro další práci v MS Word.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.