facebook LinkedIN LinkedIN - follow
PříLOHA 5/2001

Nespoutaná mobilita

Vaclav Vinkl [ vaclav_vinkl (zavináč) dell (tečka) com ]





Také se cítíte spoutáni? Většina z nás je i právě teď neoddělitelně spojena kabeláží s pevnou lokální sítí, s internetem či s jiným rozhraním umožňujícím nám vzájemně komunikovat. V nedávné době bylo prakticky nemožné se těchto pout zbavit. Možnosti bezdrátové komunikace byly buď příliš pomalé, a nebo příliš drahé. Dnes je situace jiná. Technologie pro bezdrátovou komunikaci byly standardizovány a ceny dostatečně rychlých technologií výrazně klesly.

V současné době se nejčastěji hovoří o standardech Bluetooth a IEEE 802.11b. Obě technologie jsou především určeny pro propojení mobilní výpočetní techniky s pevnou sítí, nebo mezi sebou bez použití kabelů. Bluetooth je optimalizován pro "Personal Area Network" (PAN). Tato technologie je vhodná především pro vzájemné propojení dvou zařízení, pro jejich synchronizaci, pro menší přenosy dat či pro přenos hlasu. Jedná se o technologie s nízkými výrobními náklady a nízkou spotřebou energie vhodnou i pro integraci do různých malých mobilních zařízení jako jsou handheldy, mobilní telefony, digitální fotoaparáty či do externích periferií, tiskáren, klávesnic, myší nebo bezdrátových sluchátek.

Technologie Bluetooth využívá frekvence 2,4 GHz a poskytuje prostupnost až 1 Mbps. V otevřeném prostředí umožňuje komunikaci do vzdálenosti až 10 m, v praktickém provozu v uzavřených místnostech však počítejte maximálně s 5 metry. Velkou výhodou zde je, že není nutná přímá viditelnost. Svými parametry se tato technologie jeví jako ideální nástupce infračerveného rozhranní (IrDa). Prostřednictvím přístupových bodů může být též využita jako brána do sítí LAN (Local Area Network) či WAN (Wide Area Network). K přístupovým bodům je možno se teoreticky přihlásit ze vzdálenosti okolo 100 metrů, v praxi použitelná vzdálenost je okolo 30 metrů. Ale zde je již vhodnější použít technologii IEEE 802.11b.

Standard IEEE 802.11b je určen především pro přístup k lokálním sítím typu Ethernet. Často se pro tento typ bezdrátových sítí používá označení WLAN. Maximální prostupnost až 11 Mbps je plně dostatečná pro naprostou většinu aplikací používaných mobilními pracovníky a dosah až 500 metrů v otevřeném prostředí umožňuje pokrýt i rozsáhlé areály. V uzavřených prostorách opět počítejme s výrazně kratší dostupností - maximálně okolo 100 metrů. I zde se využívá frekvence 2,4 GHz. Velký důraz při vývoji této technologie byl kladen na bezpečnost přenosu dat. Díky vysoké bezpečnosti a kryptování již na úrovni hardware je míra bezpečnosti srovnatelná s bezpečností klasické kabelové sítě.

Přístupové stanice
Pro přístup k lokálním sítím se využívají přístupové stanice (Access Point). Přístupové stanice umožňují předávání mobilního klienta mezi sebou (Roaming), takže je použitím více přístupových stanic možné vytvořit rozsáhlé sítě. Vždy, když se klient přihlašuje ke konkrétnímu přístupovému bodu či přechází k jinému, tak si automaticky vybírá jednu z přístupových stanic v kategorii stanic s nejsilnějším signálem.

Díky technologii "Load balancing" si zde vybírá nejméně zatíženou přístupovou stanici. Dvou přístupových stanic je možné použít i pro vzájemné propojení dvou vzdálených segmentů pevné sítě (Wireless Repeater), které by jinak mohlo být obtížné propojit standardní kabeláží. Ve většině případů je však přístupová stanice využívána jako "bezdrátový hub" umožňující přístup klientů k pevné lokální síti.

Na klientské straně jsou využívány WLAN adaptéry. U notebooků jsou zatím nejrozšířenější variantou PCMCIA karty. Novějším a především z pohledu uživatele příjemnějším řešením je integrace těchto adaptérů do těla notebooku prostřednictvím technologie Mini PCI. V případě potřeby bezdrátového zasíťování klasické desktopové stanice jsou nejčastěji používány PCMCIA adaptéry, do kterých je potom umístěna stejná PC karta jako do notebooku. Vždy se jedná o kombinaci přijímače a vysílače.

Můžete je využít i samostatně bez přístupové stanice pro vzájemnou komunikaci či pro sítě typu Peer-to-Peer.

Většina přístupových stanic je tvořena ze základny a jedné či dvou PC karet. K jednomu přístupovému bodu může teoreticky přistupovat více než 50 uživatelů, díky škálovatelnosti přístupových bodů je možné vybudovat síť až pro několik tisíc bezdrátových klientů. Pro praktické využití se však doporučuje maximálně 20 klientů přistupujících k jedné stanici. Při budování bezdrátové sítě je velmi důležitá i volba umístění přístupových stanic. Ideální je takové umístění, aby přímou viditelností pokrývali co největší část využívaných prostor. Z běžně používaných materiálů ve stavebnictví jsou největšími zdroji rušení kovy, beton, okenní sklo se solární fólií, zrcadla, voda a nebo třeba mikrovlnná trouba.

Z pohledu uživatele
Z hlediska uživatele je velmi důležitý i výběr konkrétního produktu, a to především z hlediska maximální kompatibility s průmyslovým standardem. Pokud chcete mít jistotu, že produkt který chcete používat je opravdu kompatibilní se standardem IEEE 802.11b, navštivte stránky WECA - Wireless Ethernet Compatibility Alliance (www.wirelessethernet.org). Na stránkách této nezávislé organizace dohlížející nad standardem 802.11b můžete nalézt všechny certifikované produkty. Tyto produkty potom mohou používat logo "Wi-Fi" (Wireless Fidelity). Cenová hladina certifikovaných produktů by se měla pohybovat okolo 6 tisíc bez DPH za klientský adaptér a okolo 30 tisíc za přístupovou stanici.

Závěr
Přestože většina průmyslových aplikací vyžaduje přístup k lokální síti, tak pro velkou část pracovníků je nezbytné trávit více než polovinu své pracovní doby mimo svoje pracoviště. Především pro tyto pracovníky je bezdrátový přístup k síti vysvobozením. Skvělým řešením je WLAN tam, kde je klasickou síť obtížné vybudovat ať již z hlediska technologického, či legislativního. Pro historické budovy a pro dočasná pracoviště může být vybudování bezdrátové sítě také výrazně levnější než vybudování klasické kabeláže.

Již dnes je možné se ve světě se sítěmi WLAN setkat v nejedné vysokoškolské posluchárně, školní učebně, konferenčních místnostech, letištích, hotelech či nemocnicích. Díky výraznému poklesu cen se v blízké době dá očekávat širší rozšíření těchto technologií i u nás.

Dell Computer spol. s r.o.
Product manager
www.dell.cz
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.