facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEM 7-8/2002

Mobilní informační systémy v praxi

Řešení pro sběr, zpracování a přenos dat ve skladu náhradních dílů Škoda Auto Ml. Boleslav


Na celém světě je v současnosti v provozu více než 3,2 milionů automobilů značky Škoda, vždyť 80 % své produkce dodává Škoda Auto na zahraniční trhy. Dobré jméno značky je určováno také kvalitou poprodejních služeb, a proto investicí ve výši zhruba 65 mil. DM bylo v Mladé Boleslavi založeno největší logistické centrum pro automobilové náhradní díly (SPC) v České republice. Toto centrum zásobuje značkovými díly a příslušenstvím nejen 320 obchodníků s automobily značky Škoda v České a Slovenské republice, ale také 88 dovozců automobilů Škoda na celém světě. Jelikož náhradní díly je třeba mít rychle a plynule k dispozici, bylo nutné uspořádat procesy skladování a přípravy zboží k odběru tak, aby se řídily pomocí vhodné techniky sběru dat a datové komunikace průběžně, transparentně a aktuálně z časového hlediska.
 


Expedice jednotlivých sortimentních položek k odběru
pomocí ručního terminálu Psion Teklogix 7030

Řešení
Celá oblast SPC se 40 000 m2 halových a 10 000 m2 venkovních skladových ploch je pokryta 18 rádiovými anténami typu Wireless Gateway a ústřední síťová řídicí jednotka od firmy Psion Teklogix komunikuje přes síť ethernet se subsystémem sběru dat MOB. Denní objem dodávek, jenž v současnosti činí 1600 m3, se na devíti autorampách pro příjem zboží identifikuje mobilními radiovými terminály pomocí čárového kódu a je přebírán do skladových zásob. Systém řízení skladu vytváří na tomto základě transportní příkazy pro vysokozdvižné vozíky. Na těchto vozících jsou pevně instalované terminály s rádiovým přenosem dat, které řidiči indikují zakázky určené k vyzvednutí a cílová skladiště. Skenování zboží při příjmu a evidence identifikačních údajů místa při přímo uskladňovaném zboží zaručují, že správné zboží bude na správném místě stanoveném centrálním modulem pro řízení skladování podnikového softwaru SAP R/3. Při příjmu do zóny vysokoregálového skladu dochází k uložení na předávacích místech označených čárovým kódem. Odtud zboží převezmou speciální regálové zakladače, a zároveň jsou automaticky generovány transportní a umísťovací specifikace. Pro odběr zboží obdrží řidiči vysokozdvižných vozíků příkazy pomocí rádiového přenosu dat na své terminály.
 
Vedle čísla a označení sortimentní položky se zobrazí také skladové místo a množství, jež má být odebráno. Na místě se snímá skladové místo a čárový kód zboží a zároveň se ihned kontroluje jejich správnost. Počet odebraných jednotek se potvrdí na klávesnici. Poté se zobrazí následující místo odběru. Zboží se shromažďuje v zakázkové zóně. Odtud se výrobky přebírají, skenují ručním terminálem pro rádiový přenos dat Psion Teklogix a po potvrzení množství se uloží do boxu určeného pro zákazníka a rovněž označeného čárovým kódem.
 


Vozíkový terminál Psion Teklogix 8060 s požadavkem na vyzvednutí
a s uvedením cílového místa pro řidiče vysokozdvižného vozíku

Všechna mobilní pracoviště na příjmu zboží, ve skladu, v místech pro vystavování zboží k odběru a v expedici jsou s řídicí úrovní trvale spojena v režimu on-line. Jako rozhraní funguje mobilní subsystém pro sběr dat MOB-to R/3, jenž vyvinul generální dodavatel firma Witron. Subsystém rozšiřuje funkčnost modulů SAP R/3 a podporuje veškeré obchodní procesy, relevantní z hlediska skladového hospodářství s manuálním vyřizováním v prostředí SAP R/3. Tím lze mimo jiné zpracovat zakázky ze SAP bez potřeby tištěných papírových formulářů, identifikovat chyby v aktuálním čase, korigovat množství, přednostně vyřizovat spěšné zakázky a optimálně využívat prostory.

Budoucnost

Rozsah skladových a materiálových toků SPC by bylo možno asi ztěží zvládat jinak než nasazením moderní techniky pro identifikaci a rádiový přenos dat. Schopnost anticipace, řízení a sledování všech zakázek a zboží umožňují, aby zákazníci byli spolehlivě zásobováni náhradními díly. K tomu přistupuje řada dalších optimalizačních opatření. Například se již uvažuje o řešení, jak by se dalo prostřednictvím časového sledování vyřizování zakázek při přípravě zboží k odběru a expedici generovat časové okénko pro odvážející nákladní automobily a tím optimalizovat jejich pohyb v podnikovém areálu a jeho okolí.
 

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -