facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 6/2005

Migrace serverových řešení na Linux



V běžné infrastruktuře informačních systémů se setkáváme se širokou škálou hardwarových platforem a operačních systémů. Na každé takové platformě často provozujeme softwarové produkty rozdílných producentů, mnohdy i jiných verzí. Nejčastějšími příklady nasazení jsou databázové servery, aplikační servery, systémy pro týmovou spolupráci (groupware), sdílení síťových zdrojů, zálohovací software, systémy pro monitoring sítí a systémů a mnoho dalších softwarových produktů, včetně zákaznických systémů. Při takto širokém spektru možných kombinací jednotlivých komponent dochází během nasazování jednotlivých částí informačních systémů mnohdy k příliš velké heterogenizaci prostředí, které s sebou přináší řadu provozních problémů spojených s nemalými finančními dopady.


Důvody k migraci
Důvody k jakékoli migraci řešení mohou být v jednotlivých případech odlišné, avšak vždy s jediným společným cílem - zefektivnit provoz celého informačního systému včetně IT infrastruktury, zvýšit jeho stabilitu a tak docílit snížení celkových nákladů. Pragmatickým důvodem k migraci řešení může být potřeba konsolidace hardwarových platforem z pohledu zúžení spektra dodavatelů jednotlivých technologií a tím zefektivnění provozu a údržby hardware. Dále pak sjednocení serverových operačních systémů, čímž lze úspěšně snížit náklady na vzdělávání administrátorů a současně zefektivnit a zkvalitnit jejich práci. Nezanedbatelnou příčinou migrace je mnohdy ukončení podpory některého řešení ze strany dodavatele. Podmínkou úspěšné migrace je vlastní technologická možnost takovou migraci provést, což znamená najít takové řešení, které na jedné straně přinese očekávané výsledy a na druhé straně bude podporováno dodavateli jednotlivých částí informačního systému, případně bude možné některé části takového systému nahradit jinými, efektivnějšími způsoby. Je tedy třeba hledat taková řešení, která jsou dlouhodobě udržitelná a podporovaná širokou škálou výrobců a producentů v informačních technologiích.

Analýza současného stavu a výběr vhodného řešení
Pro zvolení vhodného směru migrace je samozřejmostí důkladně zanalyzovat současný stav, možnosti vlastního IT oddělení, stav jednotlivých komponent z hlediska budoucí podpory, úlohu každé části informačního systému a připravit případnou náhradu již nevyhovujících částí za nová. Při modelování postupu a cílového stavu migrace je třeba pamatovat na prvotní cíle takového procesu, a to zvýšení stability, snížení nákladů na údržbu a zefektivnění práce IT specialistů.

Referenční řešení
Ze zahraničí se k nám dostává mnoho informací o úspěšných migracích na linuxovou platformu. Je dobré připomenout, že mnoho podobných projektů již bylo dokončeno i v České republice, a to jak migrace serverových korporátních řešení, tak desktopových. Na českém trhu působí řada konzultačních firem, které svoji pozornost věnují této problematice. Není tedy již dávno pravdou, že by pro Linux byl na trhu nedostatek konzultantů, potřebných školení a odzkoušených řešení. Z medializovaných projektů lze zmínit projekty v České poště či Drážní inspekci ČR, ale také úspěšnou migraci enterprise serverového řešení ve společnosti COOP Centrum družstvo, kterou realizovala naše společnost.


Linux
Velmi atraktivní možností migrace je nasazení operačního systému Linux, který si dlouhodobě buduje silnou pozici jak na serverových řešeních, tak již i v desktopovém nasazení. Proč tedy zvolit Linux jako hlavní platformu pro serverové aplikace? Linux je operační systém, který přináší možnost široké volby hardwarové platformy, je to systém se silnou podporou producentů jak komerčního software, tak open source produktů. Tyto vlastnosti, včetně škálovatelnosti a robustnosti Linuxu, s sebou přinášejí možnosti nasazení na širokém spektru hardwarových platforem od low-end serverů s jedním procesorem až po mnohaprocesorové systémy s vysokým výpočetním výkonem a vysokou dostupností. Samozřejmostí je široká podpora hlavních hardwarových architektur (x86, AMD64/EM64T, Itanium, Power, zSeries) Nezanedbatelným argumentem může být snadná tvorba clusterů pro zvýšení výkonu či dostupnosti aplikací a služeb. Pro nasazení komerčních aplikací na linuxové platformě je třeba zvolit distribuci, která je podporována jak producentem dané aplikace, tak výrobcem hardware. Drtivá většina výrobců hardware a producentů software podporuje dvě hlavní distribuce a to RedHat a Suse. Obě tyto distribuce ve svých Enterprise edicích jsou podporovanými systémy na serverech hlavních výrobců hardware (IBM, HP, Dell). Takto zvolená platforma je solidním základem pro nasazení komerčních databázových serverů, aplikačních serverů, groupwarových řešení, document management systémů a řady dalších aplikací softwarových producentů. Z tohoto pohledu lze tedy Linux považovat za zcela standardní operační systém, který nabízí stabilní, robustní a dobře škálovatelnou variantu řešení serverových nasazení, kde se očekává dostatečná podpora ze strany výrobců a dodavatelů. Zajímavou výhodou nasazení linuxového operačního prostředí je možnost vhodně doplnit nasazená komerční řešení množstvím kvalitních open source aplikací. Lze tak velmi snadno na stejné infrastruktuře rozšířit funkcionalitu a poskytované služby z dosavadních komerčních aplikací o další, které mohou být základním kamenem pro pokrytí nových potřeb. V open source produktech můžeme nalézt alternativy snad všech oblastí software, které si v podnikovém nasazení můžeme představit. Nejznámějšími způsoby nasazení open source produktů jsou jistě poštovní, webové a souborové servery. Nasazení linuxového operačního systému s sebou však přináší řadu produktů, které mohou výrazně zefektivnit využití IT infrastruktury. Z nabídky open source produktů jsou nejčastěji využívanými doplňky aplikace pro antivirovou ochranu, zabezpečení na úrovni TCP/IP protokolu, monitoring sítí a systémů, systémy pro detekci průniku (IDS), databázové servery, aplikační servery a nepřeberné množství dalších v komerční sféře zcela standardních softwarových nástrojů.

Lidské zdroje
Tak jako kdekoliv jinde i při migraci na Linux je nutným předpokladem dostatek vyškoleného personálu, který migraci provede. Tento personál má zákazník buď sám, anebo, což je obvyklejší, přizve specializovanou firmu, která má s takovou migrací praktické zkušenosti.

Jak do toho?
Při velké změně, kterou jistě migrace na jinou platformu operačního systému je, je vždy nutný pečlivý přístup s plánováním a testy. Nedoporučují se postupy, kdy původní systém zlikvidujete v okamžiku spuštění systému nového! Vždy je nutné vše prověřit, nejlépe v pilotním projektu a v pilotním provozu. Pokud to organizace provozu umožňuje, potom migrovat postupně větší bloky funkcionality informačního systému a další kroky vždy ověřit. Vždy by měla být zachována "cesta zpět" do původního stavu.

Autor článk, Martin Kříž, je obchodním ředitelem společnosti Rekonix.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.