facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
PříLOHA 6/2002

Manažerský informační systém v Elfetexu

Expanze společnosti si vynutila přechod na nové řešení na MS SQL Server a ProClarity

-qgir-


Společnost Elfetex působí na trhu již více než 10 let jako jeden z největších dodavatelů elektroinstalačního materiálu, včetně širokého spektra souvisejících služeb. Základní myšlenkou zakladatelů společnosti bylo vybudování moderní topologické struktury firmy se zajištěním maximální informovanosti v oblasti distribuce všech dat mezi centrálou a sítí v současné době již 9 poboček. V aktuální obchodní nabídce společnosti je více než 50.000 artiklů. Roční obrat činí 0,75 mld. korun. V současné době je Elfetex součástí nadnárodního koncernu Wűrth.


Implementace primárního IS
Základním úkolem při budování informační infrastruktury společnosti bylo vybudovat funkční systém dokladové evidence primární sféry, který bude vysoce stabilní a flexibilní z hlediska předpokládaného nárůstu objemu dat. Současný meziroční nárůst dat společnosti je cca 2 GB při 1000 obchodních transakcích denně. Jako páteřní řešení byl zvolen informační systém K2 společnosti Q.gir. Z důvodu potřeby okamžitého vyhodnocování informací byl zvolen systém on-line terminálové komunikace mezi centrálou společnosti a sítí poboček na bázi Microsoft Windows Server 2000 s nadstavbou Citrix Metaframe 1.8. Součástí řešení bylo rovněž zakomponování www virtuálního obchodu, s přímým vstupem do informačního systému K2.

Vybudování datového skladu
Po úspěšné implementaci primárního informačního systému, vznikla z důvodu vysokých datových objemů logická potřeba vyhodnocení agregovaných dat soustředěných do datového skladu. V počáteční fázi byl zvolen MIS Media firmy Speedware. Systém se zaměřil na vyhodnocení dat z oblasti Prodeje, Skladových zásob a Dodavatelů. Výstupní informace byly prezentovány numerickou, grafickou a geografickou formou. Základním stavebním kamenem bylo automatické propojení IS K2 a MIS Media pomocí modulu K2-Media, který zabezpečoval aktualizaci informací v datovém skladu.
 

Přechod na řešení MS OLAP a ProClarity
Vzhledem k dynamickému růstu společnosti Elfetex spojeného s expanzí, vznikla potřeba migrace původního řešení MIS Media do datových struktur, které umožní zpracovat narůstající množství dat uložených v páteřním informačním systému. V roce 2001 proto přistoupila společnost Elfetex k implementaci datového skladu na bázi produktu MS OLAP, který je standardní součástí MS SQL Serveru verze 2000. Nosným prvkem řešení byl komunikační modul K2-OLAP, který byl konfigurován ve své standardní verzi pro přímé propojení základního informačního systému K2 a MIS systému na platformě MS SQL. Komunikační modul K2-OLAP je součástí standardních nadstaveb nad tímto systémem.

Jako klientské řešení byl zvolen produkt ProClarity. Úkolem řešení bylo zrychlit odezvu na dotazy uživatelů, rozšířit původní analýzu o nové vyhodnocovací struktury, včetně možnosti rozšířit stávající schopnosti MIS o možnost co nejhlubší datové analýzy. Nově bylo přidáno vyhodnocení z oblasti Nákupu a Úvěrování v dodavatelsko-odběratelských vztazích. Celý systém byl koncipován tak, aby mohl uživatel v případě potřeby pružně přecházet mezi informacemi uloženými v MIS ProClarity a informacemi z IS K2. Aktualizace dat mezi systémy je prováděna automaticky a probíhá týdně během nočního zpracování. Vyhodnocení dat je prováděno jednak přímo na základě vizualizačních možností dotazovacího systému ProClarity a zároveň formou přístupu přes rozhraní standardního MS Internet Exploreru. Bezpečnost přístupu k datům zajišťují tzv. uživatelské pohledy, které umožňují společně s nástroji na správu MS OLAP definovat úrovně přístupu. Celé řešení pak poskytuje ve vyhodnocovaných oblastech přehled, který umožňuje okamžitou reakci na nepředvídané stavy způsobené chováním trhu.

Přínosy
Klíčovým přínosem je rychlá dostupnost informací v uživatelsky definované podobě. Odpadá tedy nutnost tvorby statických výstupů (sestavy, statistiky na úrovni primárního informačního systému). Systém umožňuje nalezení vztahů mezi daty z veškerých dostupných hledisek (konkrétní dodavatel a odběratel, obraty, ziskovost, stavy skladů, finance, členění nákladů, konkrétní artikl zboží - detail, ziskovost, průměrná skladová zásoba, obrátkovost artiklů, časová osa, regiony atd, …). Tyto závislosti jsou nápomocny při analýze odlehlých hodnot, které jsou způsobeny externími, popř. interními, vlivy a často se proto objeví (při různých úhlech pohledu) zcela nečekané nové informace pro lepší operativní, ale i strategické řízení.

www.k2.cz

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -