- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Lze ušetřit náklady za kancelářský software?
OpenOffice.org a jeho nasazení ve firmě


Pokud jste se v našem netradičním úvodu poznali, je článek určen právě vám. Softwarových balíků s kancelářskými aplikacemi je na světě celá řada. Nás však samozřejmě zajímají jen ty, které plně podporují češtinu a jsou do ní plně lokalizovány. Prim mezi nimi hraje OpenOffice.org, který si svoji slavnostní premiéru v českém hávu odbyl při loňské uživatelské konferenci společnosti Sun. Dnes je k dispozici na internetu jeho další, vylepšená verze.
Jak to vše začalo?
Abychom se dostali ke zrodu OpenOffice.org, museli bychom se přemístit o deset let zpět do Německa. Zde byla založena firma StarDivision, ve které započal vývoj nového kancelářského balíku s názvem StarOffice. V roce 1999 byla koupena společností Sun Microsystems, která v létě roku 2000 vydala StarOffice ve verzi 5.2. Pro další vývoj tohoto softwaru zvolila netradiční řešení a uvolnila vylepšené zdrojové kódy této verze rozsáhlé vývojářské komunitě. Tak vznikl projekt OpenOffice.org, na kterém se podílejí stovky firem a vývojářů na celém světě. Vývoj původního StarOffice se nezastavil, ale zůstal komerčním produktem firmy Sun. Je postavený na základě zdrojového kódu aplikace OpenOffice.org a obohacený o několik dalších komponent. Jedná se tedy o klasický komerční software, který zatím není lokalizován do češtiny.
Jak přijít k OpenOffice.org?
My se však vrátíme k českému OpenOffice.org, který představuje, jak již bylo řečeno, volný software, jenž může kdokoliv (student, komerční firma, státní správa) používat, aniž by musel platit licenční poplatky nebo vystavovat fakturu za krabici v obchodě. OpenOffice.org se sestává z následujících komponent: Textový dokument (obdoba MS Wordu), Tabulka (obdoba MS Excelu) a Prezentace (obdoba MS PowerPointu). Dále je zde velmi slušný kreslící program Kresba a HTML dokument (tedy obdoba MS FrontPage).
Nejjednodušší cestou, jak přijít k nové verzi kancelářského balíku, je jeho stažení z webu. Můžete využít například českých stránek společnosti Sun (instalační soubor má asi 70 MB). Můžete si však i půjčit nebo přepálit CD s jeho instalací, nečiníte totiž nic nelegálního. OpenOffice.org má vedle své licenční politiky i další výhody. Jedná se o multiplatformní program, který ve vaší firmě poběží jak na počítačích s operačním systémem Windows, tak i Linux (a Sun). V obou případech vypadá stejně, a tak přechod od nasazení jednoho OS k druhému není z pohledu uživatele problém. Instalace na počítače probíhá stejně jako u každého jiného programu (platné jak pro uživatele Linux, tak i Windows). Protože pro kancelářské nasazení ve firmě nejspíše nebudete potřebovat všechny komponenty (například HTML dokument či Kresbu), je v průběhu instalace umožněn výběr, které součásti OpenOffice.org chcete nainstalovat. Instalační program vám dále nabídne možnost asociovat typy souborů Microsoft Office s aplikacemi OpenOffice.org.
Nový kancelářský balík se k původním programům chová přátelsky a nevyžaduje odinstalování „svého konkurenta“. Pro firemní nasazení je zde jedna výhoda v podobě síťové instalace, kdy administrátor může nainstalovat celý balík na firemní server a uživatelé při prvním spuštění pouze doplní své osobní nastavení. To samozřejmě přináší úsporu místa na klientských stanicích a zrychlení instalace a případné aktualizace či oprav.
A protože nic není dokonalé, i jednotlivé aplikace OpenOffice.org vám mohou „spadnout“. Mě se to stalo takřka hned na poprvé s rozepsaným dokumentem. Naštěstí se mi při opětovném otevření neuložený dokument zobrazil nepoškozen. Na vysvětlenou ale musím dodat, že jsem v prvních testech OpenOffice.org vůbec nešetřil a snažil se zjistit, co vydrží.
Celková náklady na vlastnictví
Před nasazením nového programu do firmy je třeba brát v úvahu celkové náklady na jeho vlastnictví. Tedy i náklady spojené se zaškolením obsluhy v používání nového programu. Že je OpenOffice.org plně český, je jasné, zároveň má i plně českou nápovědu. Nejdůležitější však je, že jeho uživatelské rozhraní má mnoho společného s rozhraním MS Office. Uživateli tedy nečiní potíž jej hned začít užívat.
Odlišnosti v programové nabídce jsou ve většině případů ku prospěchu, rychle si na ně zvyknete a budete je využívat. Za povšimnutí stojí i formát souborů SXW, který je založen na jazyce XML (eXtensible Markup Language), jenž poskytuje snadné možnosti konverze dokumentu do jiných formátů (například do HTML). Jeden dokument tak tvoří více XML souborů, které jsou komprimované do jednoho pomocí techniky používané v archivech ZIP, takže dokumenty zabírají na disku méně místa.
Mezioperační výměna dat je strašákem nejednoho uživatele. U sady OpenOffice.org je díky nasazení kódování typu Unicode zaručeno, že soubory napsané v prostředí Windows jsou shodně zobrazené ve stejném aplikaci běžící pod Linuxem. Díky tomu můžete ve firmě (na notebooku či doma), používat různé operační systémy, a přitom nenastanou potíže s odlišným kódováním češtiny při psaní firemních dokumentů. Že tato věc šetří náklady, není třeba zdůrazňovat.
Textový dokument
Jedná se o aplikaci pro tvorbu textových dokumentů, vkládání obrázků, tabulek či vzorců do dokumentu. Obsahuje však i nástroje pro hromadnou korespondenci či možnost uložit text jako WWW stránku. Po stránce objemu nástrojů je plně srovnatelný s posledním Microsoft Wordem. Osobně si na aplikaci cením lepší dohled nad vizuální stránkou zpracovávaného dokumentu (Číslování osnovy – nadpisy, Poznámky pod čarou, skvělý nástroj Seznam literatury, který ocení zejména studenti, či Číslování a odrážky). Zajímavým nástrojem je Stylista, který poskytuje snadné řízení stylu odstavců, písma, rámců, stránek a číslování.
Textový dokument má panely nástrojů ve dvou pozicích. Ten vlevo se nazývá Hlavní panel nástrojů a obsahuje tlačítka pro vkládání tabulek, kontrolu pravopisu, funkce pro malování a další. Horní Panel funkcí obsahuje ikony pro ovládání programu s podobným významem jako ve Wordu. Navíc je zde pole pro zadání cesty na disk počítače – firemní sítě nebo URL adresy – takže můžete otevírat dokumenty nebo stránky přímo z webu. Panel objektů ovlivňuje vlastnosti entit dokumentu, jako je styl, písmo a jeho velikost, zarovnání, barva písma atd.
OpenOffice.org poskytuje rozsáhlé možnosti konfigurace menu i panelů, to se dá navíc uložit a nahrávat ze souboru. Menu tedy stačí upravit podle potřeb vaší firmy pouze na jednom počítači a ostatní uživatelé si nahrají vaši konfiguraci (pokud jste si celou situaci nezjednodušili síťovou instalací).
Tabulkový procesor
Druhým nejpoužívanějším programem v našich kancelářích je tabulkový procesor, v sadě MS Office nazývaný Excel, v sadě OpenOffice.org prostě a výstižně Tabulka. Co jsme napsal u Textového dokumentu platí i zde. Díky velmi podobnému menu s programem MS Excel nebudou mít uživatelé potíže s přechodem na nový program. To by však nemělo znamenat, že není třeba provést školení. Domnívám se, že přestože je program zdarma, firma by se měla snažit naučit své zaměstnance jej co nejefektivněji využívat. Profesionální software totiž obsahuje řadu nástrojů, které mohou velmi zkvalitnit a urychlit práci. Sami uživatelé však na ně většinou nepřijdou, a když ano, většinou si zkušenosti nepředávají.
Ale zpět k Tabulce. U některých nástrojů je jejich použití včetně dialogových oken natolik podobné s kancelářským balíkem od Microsoftu, že jsem se nemohl ubránit úsměvu. O tom, který program je lepší, rozhodují opravdové maličkosti (nepočítám-li cenu za licenci).
Program samozřejmě umožňuje otevření celé řady formátů tabulek, počínaje soubory XLS přes soubory z aplikace Lotus 1-2-3 až po prostý text s oddělovači. Protože jednotlivé nástroje a jejich umístění je shodné s MS Excelem a jejich použití je obdobné, zastavím se jen u Průvodce, který je společný pro celou sadu OpenOffice.org. Ten snadno zpřístupňuje sady dialogů pro rychlé vytváření dokumentů (Dopisy, Fax, WWW stránka, formulář a další). V předcházející verzi nebyl tento nástroj ještě plně lokalizován, dnes však již je.
Prezentace
MS PowerPoint patří jednoznačně k nejpoužívanějšímu software v oblasti prezentací. Snese OpenOffice.org srovnání? Odpovědí je aplikace Prezentace.
Nejviditelnějším rozdílem je způsob navigace mezi jednotlivými snímky prezentace. Zatímco Prezentace vsadila na záložky (podobně jako tomu je u tabulkových procesorů), PowerPoint poskytuje náhled na snímky v navigační liště vedle editovaného snímku. K minulé verzi této aplikace se objevily připomínky uživatelů k omezenému množství funkcí. Tato doba je naštěstí pryč a dnes je i Prezentace velmi slušným nástrojem pro zachycení vašich myšlenek.
Kreslíme s Kresbou
Jedním z nástrojů, který doposud chyběl v základní sestavě kancelářských produktů MS Office, je vektorové kreslící prostředí. U OpenOffice.org je tato oblast zastoupena produktem Kresba. Pro ty z vás, kteří již měli možnost pracovat s programem Corel, bude asi jasné, kde se tvůrci Kresby inspirovali. Tato skutečnost nás uživatele může jenom těšit, navíc je i Kresba kompletně v češtině, včetně nápovědy.
Rozložení ikonek a položek v menu je velmi přehledné a intuitivní a ani pro „obyčejné“ zaměstnance není problém si s tímto softwarem rychle porozumět. V kancelářském nasazení pro tvorbu vektorových obrázků, pro vytváření schémat, ozdobných nápisů či vkládání a základní práce s fotkami je tento vektorový grafický editor plně vyhovující.
Kresba však poskytuje i nástroje pro tvorbu trojrozměrné kresby, vkládání 3D objektů a související nástroje pro stínování a nasvětlení 3D objektů. Nechybí ani práce s vrstvami (uzamčení, viditelnost či tisknutelnost). Navíc je možné využívat Galerii, což je sada objektů a tapet dostupná všem aplikacím v OpenOffice.org.
Dokumenty sem, dokumenty tam
Nežijeme v izolovaném světě a také vaše firma si musí vyměňovat dokumenty s ostatními společnostmi. Proto jednou z nejdůležitějších podmínek pro nasazení nového software obecně, a kompletního kancelářského balíku zvlášť, je vzájemná plná kompatibilita pro výměnu dat. Nepsaným standardem v oblasti výměny kancelářských dat jsou formáty tvořené společností Microsoft. Ty sice nejsou otevřené, jak by se na spořádaný výměnný formát slušelo, ale tvůrci OpenOffice.org se snažili být s nimi plně kompatibilní. A mohu říci, že se jim to povedlo.
Aplikace Textový dokument dokáže otevřít všechny běžně používané formáty textových editorů (MS Word 95/97/2000/XP, šablony MS Word DOT, RTF, čistý text TXT, HTML, ...). Zobrazený text, jeho rozložení na stránce, použité fonty a velikosti písem jsou v pořádku. Rovněž tak načtení záhlaví a zápatí z dokumentů MS Wordu je korektní. I vložené tabulky (včetně obarvení jednotlivých polí) je správné.
Jediné problémy má OpenOffice.org se správností zobrazení objektů vytvořených pomocí panelu nástrojů Kreslení v MS Office.V některých složitějších případech nebyl výsledek importu uspokojivý. Na druhou stranu, zalamování stránek, obtékání fotek a umístění tabulek je shodné s původním dokumentem.
Tabulka zobrazí bez problému tabulky dat z MS Excel, včetně ohraničení tabulek, šířky sloupců a řádků, barevnosti jednotlivých polí a typu písma. Ani v importu použitých vzorců jsem nenašel chybu. Problémy však nastávají s otevíráním velkých XLS souborů, které obsahují velké množství složitých grafů vzešlých řádově z tisíců hodnot. Zde má OpenOffice.org (zatím) potíže. U menších XLS dokumentů (v řádu MB) je zobrazení v pořádku.
Prezentace asi udělal největší skok vpřed. Načtení dokumentů PPT je bez problému. Zobrazený font, jeho velikost, barevnost a umístění textů, grafů, fotek a schémat jsou zachovány. Problémy opět mohou nastat při zobrazení šipek a čar vytvořených pomocí nástroje Kresl ení (vzájemné posunutí). Obrázky i text jsou editovatelné, takže je můžete posouvat, dopisovat či přepisovat, měnit jejich vlastnosti a poté zase zpátky uložit do formátu PPT nebo do vlastního formátu OpenOffice.org. Při exportu formátu z Prezentace do PowerPointu jsem zjistil mírné odlišnosti ve velikosti výsledného písma. Proto doporučuji před odesláním finální podoby vaší firemní prezentace na konferenci, kde se vyžaduje formát PPT, její zkontrolování pomocí volného prohlížeče PowerPointu.
Kresba dokáže otevírat všechny běžně používané grafické formáty, jako je JPG, TIF, postscriptový EPS, Windows Metafile WMF, a dokonce i výměnný formát programu AutoCAD DXF a samozřejmě i další. Bohužel formát programu Corel CDR zde nenajdeme.
Poslední aplikaci v této sadě představuje HTML dokument, ten však nechávám stranou, protože pro běžné kancelářské nasazení není potřeba. Ti z vás, kdo pomocí něj potřebují editovat a vytvářet webové stránky, si cestu k němu jistě najdou. Minimálně proto, aby si ověřili, že webové stránky vaší firmy vytvořené pomocí FrontPage se správně zobrazují i v jiných prohlížečích než těch od společnosti Microsoft.
Na závěr si nechávám jednu perličku. Všechny aplikace obsažené v sadě OpenOffice.org dokáží ukládat dokumenty do formátu PDF a na výběr máte navíc ještě tři možnosti uložení: Optimalizované pro obrazovku (tedy na web), Optimalizované pro tisk a Optimalizované pro sazbu (nejkvalitnější rozlišení a největší soubor). Správnost uložení do PDF jsem vyzkoušel jejím otevřením v Adobe Acrobatu a vše je v pořádku.
OpenOffice.org ano, či ne?
Pro uživatele pracující s operačním systémem Linux je OpenOffice.org jednoznačnou volbou, a to jak vzhledem k bohatosti funkcí, tak zejména díky plné lokalizaci do češtiny, respektive slovenštiny. Pro ty z vás, kteří ve svých firmám máte nasazen operační systém Windows, je OpenOffice.org po funkční stránce zcela srovnatelný s produkty od společnosti Microsoft. Jestliže je MS Office v některých ohledech lepší než OpenOffice.org, pak v jiných je tomu naopak. Přechod od jednoho kancelářského balíku k druhému není rovněž z pohledu uživatele problém. Výměna dat je až na malé výjimky také bezproblémová.
Nejsme tu ale od toho, abychom vedli sáhodlouhé a nekončící diskuse na téma, který systém je lepší. To přenechejme počítačovým „fanatikům“, neboť nás zajímá především naše práce, podnikání a zisk. Z tohoto pohledu pro OpenOffice.org mluví celkové náklady na jeho vlastnictví. Je zdarma.
Na druhou stranu OpenOffice.org neobsahuje jednu důležitou komponentu, a to solidní groupwarové řešení pro sdílení dat (včetně obchodních kontaktů) v rámci firmy. Tedy takový MS Outlook, který osobně považuji za to nejlepší, co vzešlo z dílen Microsoftu. Pokud potřebujete ve firmě jen poštovního klienta, není ve světě volného software problém. Co však v případě sdílení kontaktů, kalendáře a úkolů?
Zde mají výhodu uživatelé Linuxu, pro které je připraveno již několik plnohodnotných produktů, většinou zdarma. Na platformě Windows je třeba se poohlédnout buď po některém z komerčních řešení pro sdílení dat, které však zároveň představují propracovanější nástroj firemní komunikace, nebo z volných produktů využít nástroje ze sady StarOffice. Zatím ale v angličtině.
Firma Sun má v současné době na platformě Linux dvě možná řešení výše uvedeného problému. Prvním z nich je nový produkt Java Desktop System, což je desktopová distribuce Linuxu obsahující kromě OfficeProduktu i produkt Ximian Evolution. Tento produkt by měl pokrýt naprostou většinu funkcionalit ostatních groupwarových produktů. Může rovněž spolupracovat s produktem MS Exchange. Produkt Ximian Evolution lze nasadit i samostatně (mimo Java Desktop System) na platformách Linux a SPARC/Solaris. Dalšími produkty, které však nepokrývají celou problematiku groupwaru, nýbrž jen některých součástí (messaging, sdílený kalendář), jsou produkty řady Sun ONE, ať již nasazené samostatně, nebo jako součást balíku Java Enterprise System.
A co dál? Vývoj jde vpřed a to, co dnes stačí, je prakticky již v momentě instalace staré. Proto je třeba klást důraz na další vývoj OpenOffice.org. Za produktem stojí nejen rozsáhlá vývojářská komunita, ale také velké a silné firmy, například Sun Microsystems a česká pobočka SuSE, takže další vývoj české verze produktu je zaručen.

Aplikaci Textový dokument nečiní žádné potíže otevřít dokument vytvořený v MS Wordu. Na obrázku vidíme položky v menu Vložit, kde bych chtěl upozornit například na nástroj pro práci s odkazy na použitou literaturu v článku (knize) a její utřídění do seznamu, neboť není snad nic nezáživnějšího než ruční vytváření rejstříku a snad nic hloupějšího než v článku začít citovat od jeho konce.

Aplikace Tabulka dokáže otevřít soubory MS Excel. Vzorce, tabulky, barvy jsou v pořádku. Na tomto obrázku je zobrazeno menu Úpravy, kde najdeme takové nástroje, jako je již v článku zmiňovaný Navigátor, Sledování změn či Najít a nahradit.

Snímek prezentace vytvořený v PowerPointu a otevřený v aplikaci Prezantece sady OpenOffice.org. Písmo, barevnost, obrázky a umístění objektů jsou v pořádku. Za pozornost stojí zobrazené pomocné čáry, pomocí kterých lze lépe vyrovnat objekty vaší prezentace.

Kresba je velmi dobrým grafickým nástrojem obsaženým v sadě OpenOffice.org. V horní část pracovní plochy jsem zobrazil Galerii, v levé části plochy jsou zobrazeny jednotlivé nástroje, které lze použít, a v levé části plochy je zapnutý Stylista, pomocní kterého hlídáte grafické styly.
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Formulář pro přidání akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |