facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 1-2/2004

Levné notebooky

Recenze a ilustrativní přehled mobilních počítačů do 35 000 Kč

Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]


Nový notebook dnes můžete pořídit za 25 tisíc, ale také za více než 100 tisíc korun. O tom, že rozdíl nespočívá jen v ceně, ale především ve výkonu a výbavě asi nikdo nepochybuje. Pokud má však mobilní počítač sloužit především jako nástroj pro práci s běžnými kancelářskými, popřípadě zábavnými multimediálními aplikacemi, je mnohdy investice do drahého modelu neekonomická. I nejlacinější notebooky dnes pro tyto potřeby disponují dostatečně vysokým výkonem, mnohdy velkým 15" displejem a konektivitou umožňující podobně jako „hi-end“ modely práci se zařízeními, jako jsou digitální videokamery, rychlé externí disky apod.


Daní za nízkou cenu je kromě zpravidla nižšího výkonu často vyšší hmotnost notebooku, poměrně krátká doba provozu na baterie znemožňující dlouhodobou práci „v terénu“ i chudší základní hardwarová a softwarová výbava. V kategorii nejlevnějších notebooků se například běžně nesetkáváme s integrovanou podporou bezdrátových sítí. Nezřídka je součástí standardní konfigurace pouze „home“ verze operačního systému.

Následující tři recenze a ilustrativní tabulkový přehled jsou věnovány právě notebookům, které dnes pořídíte do 35 000 Kč (bez DPH). Přehled není úplný, ilustruje však současnou nabídku v dané kategorii.

Acer TravelMate 243LCe
Robustní provedení, velký displej a slušný poměr cena/výkon charakterizují tento značkový notebook z řady TravelMate 240. Acer 243Lce je určen pro uživatele, kteří nemohou, nebo nechtějí investovat vysoké částky do mobilního počítače, ale potřebují dostatečně výkonný nástroj k práci s běžnými kancelářskými programy a občas i s multimédii či méně náročnou grafikou. Tomuto nasazení také odpovídá předinstalovaný operační systém MS Windows XP ve verzi Home.
Velký 15" displej, a tím pádem i rozměrná pracovní plocha s dobře rozvrženou „českou“ klávesnicí zaručují poměrně vysoký komfort při práci. Na méně náročném pracovišti je proto tento model dobře použitelný také jako jediný „stolní“ počítač. Jak ale rozměry a hmotnost (asi 3,3 kg) uvedené v přiložené tabulce naznačují, není mobilita silnou stránkou Aceru TravelMate 243LCe. K vyšší celkové hmotnosti přispívá procesor Intel Celeron, který je zde ve „stolní“ variantě, jež vyžaduje mimo jiné intenzivnější chlazení než mobilní procesory. Masivnější chladicí systém má vyšší hmotnost a je rovněž energeticky náročnější, což se odráží v kratší době provozu na baterie, která u tohoto modelu představuje asi 2,5 hodiny. Z tohoto důvodu notebook není vhodný pro dlouhodobé používání „v terénu“.
Jak jsem již uvedl, Acer TravelMate 243Lce má dobře rozvrženou klávesnici s českými popisky. Praktické je umístění levé klávesy Ctrl, které odpovídá její pozici na standardní externí klávesnici. Často totiž u notebooků bývá v krajní levé spodní pozici umístěna funkční klávesa Fn a Ctrl vedle ní, což uživatele zvyklého pracovat se stolním PC mate. Praktické je také oddělení/předsunutí kurzorových kláves (šipek) od zbytku klávesnice. Poněkud nezvyklé je však umístění multifunkčních kláves Page Up/Home a Page Down/End nad levou a pravou kurzorovou klávesou. Klávesy jsou dostatečně velké, s nízkým zdvihem a malou hlučností při psaní.
Polohovacím zařízením je u tohoto počítače touchpad (doteková ploška) se dvěma tlačítky a praktickým čtyřsměrovým joystickem sloužícím pro „rolování“ oken. Touchpad výrobce orámoval nápadnou elegantní kovově lesklou maskou.

Levý bok notebooku

Levý bok notebooku s dvěma PCMCIA sloty, kombinovanou optickou mechanikou DVD-ROM/CD-RW, portem infračerveného rozhraní a vestavěným reproduktorem

U současných notebooků bývají obvyklá tzv. horká tlačítka pro rychlé spouštění vybraných aplikací. TravelMate 243LCe má tlačítko pro aktivaci e-mailového programu, internetového prohlížeče a dvou uživatelem definovaných dalších aplikací. Vedle této čtveřice tlačítek najdete pod displejem ještě dvě tlačítka pro aktivaci bezdrátové komunikace přes rozhraní Bluetooth a bezdrátové sítě, která ovšem u testovaného modelu nejsou funkční (daná konfigurace tyto bezdrátové technologie nezahrnuje).
Přes velké vnější rozměry notebooku výrobce do jeho těla integroval pouze optickou mechaniku (kombinovaná DVD-ROM/CD-RW umožňující čtení DVD a čtení i zápis/přepis CD-R/RW disků). Disketovou jednotku zde nenajdete. Optická mechanika se nachází v levém boku, kde její vysunutá plotna nepřekáží při případném používání externí myši.

Zadní čast notebooku

V zadní části najdete zleva: standardní paralelní port pro připojení tiskárny a jiných starších periférií, VGA konektor pro externí monitor, čtyři vedle sebe umístěné porty vysokorychlostního rozhraní USB 2.0, zásuvky síťové karty/faxmodemu a audio vstup/výstup.)

S výjimkou infračerveného portu a dvou PCMCIA slotů umístil výrobce všechny konektory do zadní části notebooku. Mezi nimi najdete čtyři porty rozhraní USB 2.0, což je příjemně vysoký počet. Bohužel jsou všechny USB konektory umístěny vedle sebe s malými rozestupy, což znemožňuje současné připojení některých periferních zařízení (například paměťových médií typu USB Flash). Samotné umístění USB portů vzadu je méně praktické, pravě z důvodu jejich horší přístupnosti pro často používané periferie.
Mezi vstupy/výstupy schází u notebooku obvyklý sériový port a PS/2 konektor pro standardní externí klávesnici nebo myš. Nenajdete zde TV výstup ani konektor rozhraní FireWire, které jsou sice obvyklejší u notebooků vyšší cenové kategorie, nicméně, jak můžete posoudit z ilustrativního tabulkového přehledu, nezřídka se objevují i u modelů lacinějších.
Testovaný Acer 243LCe příjemně překvapil tichým chodem. V nezatíženém stavu je zcela neslyšný, při vyšší zátěži působí ventilátor jen nepatrný hluk. To oceníte zejména při přehrávání filmů či hudby, k jejíž reprodukci mohou posloužit reproduktory vestavěné v levém a pravém boku. Poskytují zvuk odpovídající jejich rozměrům, tedy poměrně kvalitní a čistý, ovšem ochuzený o hloubky.

Hodnocení
Výkon: *****
Výdrž baterie: ****
Vybavení: ***
Provedení: *****
Cena: ****

Na testování zapůjčila firma Acer.

Acer TravelMate 243LCe

Gericom Hummer
Vysoký výkon a slušná výbava, ale kromě jiného také neobyčejně vysoká hmotnost dosahující 3,5 kg a celkově robustní provedení charakterizují tento notebook. Hummer v námi testované konfiguraci je vhodný pro uživatele, kteří za dostupnou cenu pod 30 tisíc požadují notebook schopný zastoupit, či nahradit stolní PC a nekladou hlavní důraz na mobilitu. Ta je, jak vyplývá z některých výše uvedených parametrů, slabší stránkou tohoto modelu.
Gericom Hummer je osazen velkým 15" displejem a rozměrnou „českou“ klávesnicí s dostatečně velkými, standardně rozvrženými klávesami, klasickým polohovacím zařízením v podobě dotekové plošky (touchpad) se dvěma tlačítky a prostředním rolovacím „dvojtlačítkem“. Klávesnice umožňuje pohodlnou práci. Klávesy jsou dostatečně velké, s nízkým zdvihem a při psaní nepůsobí hluk. Jak displej, tak klávesnice vyplňují plochu s poměrně velkou rezervou.
Podobně jako u předchozího testovaného notebooku Acer přispívá i u Gericomu Hummer k vyšší celkové hmotnosti použitá „stolní“ verze procesoru Intel Celeron, která vyžaduje masivnější a energeticky náročnější chladicí systém. Doba provozu na baterie u tohoto modelu představuje přibližně jen dvě hodiny, což vylučuje jeho dlouhodobé používání „v terénu“.
Kromě sériového portu najdete mezi vstupy/výstupy prakticky všechny běžné konektory. Velmi příjemná je přítomnost pěti USB portů, přičemž tři se nacházejí po pravé straně, dva nalevo a jsou tedy snadno přístupné pro často připojovaná zařízení (externí paměťová média, digitální fotoaparáty apod.). Ve výbavě notebooku nechybí ani TV výstup (S-video), nenajdete zde však slot pro PC karty, který zpravidla bývá součástí i nejlacinějších modelů.
Gericom Hummer v testované konfiguraci byl dodán s předinstalovaným operačním systémem MS Windows XP ve verzi Home.
Práce s tímto počítačem, nejste-li nuceni s ním příliš často cestovat, je pohodlná, velkou měrou k tomu přispívá rozměrný displej i pracovní plocha. Testovaný notebook se při práci poměrně výrazně zahříval, což bylo patrné při dotyku přes touchpad i na CD/DVD discích, které byly po vyjmutí z mechaniky nápadně zahřáté.

Hodnocení
Výkon: *****
Výdrž baterie: ***
Vybavení: ****
Provedení: *****
Cena: *****

Na testování zapůjčila firma ScoS.

Gericom Hummer

Premio 1030N
Nikterak oslňující technické parametry ani extravagantní design, ale zato velmi příznivá cena charakterizuje tento notebook českého výrobce. Notebooky Premio se na trhu začaly objevovat před několika měsíci a stačily si již získat oblibu řady uživatelů zejména pro svůj atraktivní poměr ceny a výkonu.
Premio 1030N je určen pro méně náročné uživatele, kteří na svém mobilním počítači nehodlají provozovat výpočetně a graficky náročné aplikace, ale používají jej spíše jako nástroj pro práci s běžnými kancelářskými aplikacemi. Tomu také odpovídá dodaný předinstalovaný operační systém MS Windows XP Home Edition.
Notebook má dostatečně velký 14,1" displej vyplňující vnitřní plochu víka jen s tenkým okrajem. Po jeho odklopení si pravděpodobně povšimnete mřížek reproduktorů vestavěných poněkud atypicky v opěrné ploše, kde jsou bohužel při práci zčásti zakryty dlaněmi nebo zápěstím. Celkově větším vnějším rozměrům notebooku odpovídá také jeho vyšší hmotnost, která je větší než 3 kg.
Klávesnice Premia 1030N má dostatečně velké klávesy s nízkým zdvihem a poměrně přirozeným rozvržením, při psaní nepůsobí hluk. Kladně hodnotím kurzorové klávesy (šipky), které jsou poněkud oddělené od zbytku klávesnice, stejně jako odlišné barevné provedení znakových a funkčních kláves, kdy šedé znakové klávesy jsou viditelnější při práci za šera než jejich obvyklejší černé provedení. Jako alternativu myši používá tento model obvyklou dotekovou plošku (touchpad) se dvěma tlačítky, prostřední „rolovací“ prvek zde chybí.
Poměrně velké rozměry notebooku dovolily výrobci zabudovat do těla počítače současně optickou mechaniku (v testované konfiguraci kombinovanou DVD-ROM/CD-RW umožňující čtení DVD a čtení i zápis/přepis CD-R/RW disků) i klasickou 3,5" disketovou jednotku. Optická mechanika je umístěna po pravé straně klávesnice, kde může při vysunuté plotně vadit, pokud pracujete s myší.

Zadní část

Zadní část s konektorem PS/2 pro připojení myši nebo klávesnice, paralelním portem, zásuvkou modemu, VGA kontektorem pro externí monitor, dvěma USB porty, TV výstupem, FireWire konektorem a zásuvkou síťové karty

Premio 1030N má jen dva USB porty, bohužel oba umístěné vzadu, kde jsou obtížněji přístupné pro často používaná periferní zařízení, jako například dnes oblíbená a rozšířená paměťová média typu USB flashdisk. Příjemným překvapením je u modelu této kategorie přítomnost vysokorychlostního rozhraní FireWire, používaného často například pro přenos videa z digitální videokamery či jiné přenosy velkých objemů dat. Jeho konektor najdeme rovněž v zadní straně spolu s video výstupem S-video (oceníte například při přehrávání digitálního videa na TV obrazovce), konektory vestavěné siťové karty a modemu a standardními porty pro připojení externího monitoru, klávesnice, myši a jiných zařízení (sériový port). V počítači samozřejmě nechybí konektory audiorozhraní, ani praktický otočný regulátor hlasitosti.
Premio 1030N je praktický model pro ty, kteří nehodlají příliš investovat do mobilního počítače, ale požadují standardně vybavený notebook s velkým displejem, optickou i disketovou jednotkou.
Součástí standardní výbavy je brašna.
Doporučená koncová cena notebooku v popsané konfiguraci je 29 870 Kč (bez DPH).

Hodnocení
Výkon: ****
Výdrž baterie: **
Vybavení: *****
Provedení: *****
Cena: *****

Na testování zapůjčila firma AT Computers.

Premio 1030N

Umax ActionBook 575T
Robustní, ale poměrně atraktivní provedení se stříbrně metalizovaným víkem a některými decentními zdobnými prvky na první pohled charakterizuje tento cenově dostupný notebook určený pro domácí a kancelářské použití. Podrobnější pohled na počítač odhalí jeho slušnou konektivitu a další hardwarovou výbavu, jako jsou například současně integrovaná optická a klasická disketová mechanika. Notebook disponuje dostatečně velkým displejem s úhlopříčkou 14,1", který však u zapůjčeného kusu vykazoval slabý nádech do purpurova.
Podobně jako v případě dvou předchozích testovaných notebooků je i u Umaxu ActionBook 575T jeho slabší stránkou hmotnost (necelé 3 kg) a výdrž na baterie (jen kolem dvou hodin). Také zde je to dáno z velké části „stolní“ verzí procesoru a s tím souvisejícím masivnějším chladičem, který se u tohoto modelu navíc projevuje výrazně hlučně.
Odklopením displeje odkryjete rozměrnou pracovní plochu s „českou“, dobře rozvrženou klávesnicí, mřížkami reproduktorů vestavěných poněkud méně prakticky v opěrné ploše pro zápěstí a touchpadem pouze se dvěma tlačítky. Chybí zde „rolovací“ dvojtlačítko či podobný prvek, s jakými se dnes již běžně u notebooků setkáváme.
Klávesnice tohoto modelu má dostatečně velké klávesy s nízkým zdvihem a malou hlučností. Přirozeně jsou rozvrženy funkční klávesy, praktické je také oddělení kurzorových kláves (šipek) od zbytku klávesnice. Naopak méně praktické, i když u notebooků rozšířené, je umístění přepínací klávesy Fn do levého spodního rohu (pozice klávesy Ctrl na standardní externí klávesnici). Znakové a funkční klávesy jsou navzájem odlišeny odstínem šedé. Pod displejem najdete tři „horká“ tlačítka, implicitně asociovaná s internetovým prohlížečem, e-mailovým klientem a přehrávačem multimédií.
Umax ActionBook 575T v zapůjčené konfiguraci disponuje CD-ROM (24×) jednotkou, což je typ optické mechaniky, který je dnes jednoznačně na ústupu, vyznačuje se ale velmi nízkou cenou. Již zmíněná 3,5" disketová jednotka se nachází v levém boku. Také toto zařízení je na ústupu, nicméně pokud jej v notebooku najdeme, je to jen potěšitelné (bohužel na rozdíl od optické mechaniky není modulárního provedení, nýbrž zabudovaná). V dané cenové kategorii je rozhodně potěšitelné také vysokorychlostní rozhraní FireWire, kromě jiného často používané k propojení s digitální videokamerou. Jediný port tohoto rozhraní najdete v zadní části notebooku spolu se dvěma konektory vysokorychlostního USB 2.0, zásuvkami vestavěného faxmodemu a síťové karty. V zadní části se dále nacházejí praktický S-Video výstup, VGA konektor pro externí monitor, standardní paralelní port pro tiskárnu a jiné starší periferie i PS/2 port pro externí klávesnici nebo myš, který bohužel již někteří výrobci notebooků opomíjejí. Stejně tak z mobilních počítačů mizí sériový port (COM), který nenajdete ani u tohoto modelu.
Umax ActionBook 575T v testované konfiguraci byl dodán s operačním systémem MS Windows XP Home Edition CZ, přičemž k dispozici je také varianta s Windows 2000 Professional, popřípadě bez OS. Podle údaje výrobce nejsou podporovány již zastarávající systémy MS Windows 98 a ME.
Součástí balení notebooku je praktická brašna pro přenášení.

Hodnocení
Výkon: *****
Výdrž baterie: ***
Vybavení: ****
Provedení: *****
Cena: *****

Na testování zapůjčila firma Umax.

Umax ActionBook 575T

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.