facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 4/2004

Kancelářská PC

Přehled kancelářských sestav do 20 000 K

Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]


PC je nedílnou součástí dnes již snad každé kanceláře, kde zároveň představuje nejdůležitější pracovní nástroj. Jako takový, se počítač podílí značnou měrou na produktivitě práce. Správně vybraná, dobře "vyladěná" sestava je základním předpokladem bezproblémové práce, kdy nejste obtěžováni pomalým chodem aplikací, nestabilitou systému, popřípadě nedostatečnou konektivitou apod. V zásadě dnes všechna nová PC svým výkonem s rezervou vyhoví požadavkům běžných kancelářských pracovišť. Rozdíly spočívají kromě jiného především v základní výbavě, další rozšiřitelnosti a samozřejmě v cenách. Počítač vhodný pro kancelář dnes pořídíte přibližně za deset tisíc, ale také za pětadvacet a více tisíc korun. Pro náš přehled jsme stanovili cenovou hranici 20 000 Kč (bez DPH), pod kterou se už vejdou i sestavy vhodné pro náročnější uživatele.






Již samotný pojem "kancelářské" naznačuje, že jde obecně o PC, od kterého se neočekává extrémní výkon, kvalitní multimediální výbava apod., ale především schopnost optimálně pracovat s běžnými kancelářskými aplikacemi (textové a tabulkové editory, slovníky, ekonomické, databázové programy, často podnikové aplikace aj.).

Analýza potřeb uživatelů
Vybavení pracoviště novými počítači by vždy měla předcházet analýza potřeb uživatelů, od níž se pak volba vhodné počítačové sestavy snáze odvine. Přestože, jak jsem se již zmínil, v případě běžných kancelářských pracovišť se zpravidla nejedná o příliš náročné požadavky na hardware, i zde je vždy vhodné potřeby uživatelů nadhodnotit. PC lze sice v budoucnu ve spojitosti s rostoucími nároky nových softwarových aplikací rozšiřovat, u kancelářských produktů je to však možno na relativně dlouho oddálit. Pozdější upgrade je spojen s nepříjemnou potřebou zásahu odborníka, s odstavením PC na dobu k tomu potřebnou, s investicemi do nových komponent a někdy i s rizikem nesprávného chodu pozměněné konfigurace.

Na co hledět při výběru?

Výkon
Pokud jde o výbavu ovlivňující výkon, má v kategorii kancelářských PC smysl uvažovat především o základních parametrech, jako jsou: · procesor - zde hraje roli typ procesoru a jeho taktovací frekvence. Nejčastěji se dnes setkáváme s procesory Intel Pentium 4, Intel Celeron, AMD Athlon XP a AMD Duron. Pokud jde o taktovací frekvenci, i v případě, že je stejná, neposkytují všechny procesory stejný výkon. V zásadě jsou Intel Celerony a AMD Durony při stejném taktu pomalejší (a levnější) než Intel Pentia 4 a AMD Athlony XP. Nicméně všechny tyto dnes prodávané procesory pro běžné kancelářské použití zcela vyhovují. Investice do zmíněných dražších procesorů je účelná tehdy, pokud plánujete na PC provozovat i výpočetně náročnější aplikace. Průměrná taktovací frekvence procesorů u současných kancelářských sestav je asi 2 GHz. · velikost operační paměti - má výrazný vliv na rychlost chodu aplikací, na schopnost systému efektivně pracovat s více současně spuštěnými programy apod. V dnešní době se u nových PC setkáváme jen výjimečně s menší operační pamětí než 256 MB. Ta sice postačuje, ale dnes již ani její dvojnásobek není velkým přepychem, pokud tedy chcete mít rezervu pro optimální chod softwarových aplikací i v budoucnu, doporučujeme zvolit více paměti. · kapacita disku a jeho otáčky - současné minimum je 40 GB, tato kapacita by měla pro běžné kancelářské pracoviště s rezervou dostačovat. Rychlost disku má pak vliv na celkovou rychlost chodu operačního systému a dalších aplikací. Zcela běžné jsou dnes disky s 7 200 otáčkami za minutu. Setkáváme se i s rychlejšími disky, ty jsou však pro kancelářská PC zbytečně drahé. Dosud existují i disky s 5 400 ot./min, každopádně však doporučujeme volit rychlejší modely. Právě pomalý disk je totiž často článkem, který zbytečně zpomaluje chod jinak optimálně výkonného PC.

Další parametry
Odhlédneme-li od výkonnostních parametrů, hraje při volbě PC do kanceláře roli ještě řada dalších aspektů, například:

· softwarová výbava - s novým PC je možné získat cenově výhodnou OEM verzi systému (i dalších aplikací) s licencí pouze pro daný počítač, je tedy výhodné pořídit PC přímo s požadovaným operačním systémem. S novým PC většinou obdržíte také řadu užitečných aplikací, jako jsou antivirové programy, slovníky, různé kancelářské balíky apod. Někdy je možné s výhodou používat právě tento přibalený OEM software a ušetřit tak za samostatně prodávané programy.

· výbava datovými mechanikami - průměrný uživatel kancelářského PC pravděpodobně ještě na nějakou dobu vystačí s dnes cenově velmi příznivou čtecí, popříklad vypalovací mechanikou CD. Jak softwarové produkty, tak různé prezentace apod. se dosud dodávají především na CD. Nicméně tato technologie již poněkud stagnuje a pomalu ji vytlačuje DVD (s CD zpětně kompatibilní) nabízející mnohonásobně větší datovou kapacitu. Vzhledem k rychle klesajícím cenám se již dnes i u mnoha kancelářských PC vyplatí upřednostnit DVD před CD. Velmi oblíbené a cenově dostupné jsou dnes kombinované mechaniky (tzv. combo) DVD/CD-RW umožňující čtení CD a DVD disků a vypalování CD disků.

· síťová karta - základní předpoklad připojení počítače do firemní sítě, potažmo k internetu. Bývá zpravidla integrována na základní desce a nemusíte ji tedy dokupovat samostatně. Zcela běžné jsou adaptéry podporující sítě s rychlostí přenosu 10/100 Mb za sekundu. Nově se objevují i gigabitové adaptéry, ty jsou však pro běžné kancelářské PC zbytečně předimenzované, nehledě k tomu, že se dosud ve většině firem běžně používá 100Mb síť.

· zvuková karta, reproduktory - nemusíte pracovat zrovna s multimediálními aplikacemi, abyste využili zvukový výstup z PC - různé alarmy, signalizace příchozí pošty apod. usnadňují práci s počítačem. Zatímco zvuková karta je součástí každého PC (bývá již integrována na základní desce), reproduktory k sestavám dodávají jen někteří výrobci/prodejci. Někdy bývají reproduktory integrovány v monitoru, který ovšem většinou také není standardní součástí sestavy.

· grafická karta - jedna z nejzákladnějších komponent počítače. Běžná kancelářská práce s PC však narozdíl od náročných grafických a CA.. aplikací, her apod. neklade na grafickou kartu příliš vysoké požadavky. Důležitá je především její schopnost poskytovat dostatečně vysoké obrazové rozlišení při dostatečně vysoké, ergonomické obnovovací frekvenci. Tyto požadavky běžných kancelářských pracovišť dnes splňují prakticky všechny grafické karty. Grafický adaptér je již obvykle integrován na základní desce.

· počet a umístění USB portů - USB představuje velmi frekventované rozhraní sloužící k připojení celé řady periferií (skenerů, tiskáren, fotoaparátů, externích disků apod.). Z dříve obvyklých dvou portů se jejich počet rozšířil i u kancelářských PC na standardní čtyři, přičemž výjimkou není ani šest a více portů. S ohledem na již zmíněný účel tohoto rozhraní umisťují někdy výrobci USB porty do předního panelu počítače, kde jsou snadno přístupny pro často připojovaná zařízení. Totéž se někdy týká i audio vstupů/výstupů.

· rozšiřitelnost - přestože kancelářské PC zpravidla nepředstavuje výkonný profesionální stroj, ale slouží k "běžné" kancelářské práci, je určitě vhodné brát otázku rozšiřitelnosti v úvahu. Přinejmenším rostoucí systémové nároky kancelářských aplikací, nových obslužných programů kancelářských zařízení (skenerů, tiskáren a dalších), aktualizace operačního systému apod. si časem žádají, pokud ne přímo výměnu PC, tak alespoň jeho upgrade. To se může týkat paměti, disku a v extrémním (ovšem u kancelářského PC málo pravděpodobném případě) procesoru. Z hlediska rozšiřování o další komponenty jde především o možnost přidání diskových mechanik, ať už interních (pevné disky), nebo externích (optické jednotky CD/DVD), a různých karet. Z tohoto důvodu by PC, u kterého uživatel v budoucnu plánuje takovéto zásahy, mělo disponovat dostatečným počtem volných interních pozic.

· provedení skříně, design - horizontální (desktop), vertikální (tower/minitower/microtower). Na některých pracovištích (banky, úřady apod.) může hrát roli estetická stránka. Nevzhledná, či příliš extravagantně provedená skříň počítače zde nemusí působit dobrým dojmem.

· standardně dodávané příslušenství - klávesnice (obyčejná, multimediální apod.), myš (nejlevnější klasická s kuličkou, o něco dražší, ale praktičtější optická, nebo optická bezdrátová, která je však u kancelářského PC již zbytečným komfortem), reproduktory apod.

· záruka - ze zákona je dva roky, někteří výrobci/prodejci však poskytují tříletou záruku. I toto hledisko může být někdy při volbě sestavy významné.

Tabulkový přehled
Přehled (viz přehledy na hlavní stránce) je ilustrací současné nabídky kancelářských PC několika významných firem. Zahrnuje sestavy v cenách do 20 000 Kč bez DPH (bez monitoru) s jejich základními technickými parametry a cenami. Cenový strop jsme stanovili pro sestavy bez monitoru, přičemž počítače, které se této hranici blíží, jsou již vhodné i pro náročnější uživatele. Dostačující kancelářskou sestavu se vším, co se běžně od PC této kategorie očekává, můžete sehnat i za dvanáct tisíc.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.