facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 4/2001

Jak se řídí holding?

Firma Carl Mahr Holding integruje svoji informační platformu

Dana Gregorová





Stoprocentní dceřinná společnost německé firmy Carl Mahr Holding - firma Mahr, která sídlí v severočeském Proboštově je zaměřena na výrobu precizní měřicí techniky. Pro svoji mateřskou firmu, jež zahrnuje závody v pěti lokalitách v Německu a jedenáct závodů v Evropě, Asii, Severní a Jižní Americe dodává hotové výrobky (kuličková vedení) a komponenty. Závod v Proboštově je jedním z prvních, ve kterém se implementoval u nás zatím nepříliš známý informační systém z kategorie ERP - PSIPENTA.

Požadavky na nový ERP systém vycházely z optimalizace procesů a byly velmi konkrétní. Nestačilo, aby nový informační systém pouze optimálně podporoval nově nadefinované podnikové procesy, ale bylo nutné, aby zde byla možnost snadné konfigurace budoucích organizačních změn. V devadesátých letech fungovaly v rámci holdingu Mahr systémy do značné míry nesourodé. Zřejmě nejlepší zkušenosti byly se systémem Piuss-O (předchůdcem PSIPenty), který byl od roku 1992 provozován v závodě v Göttingenu. V roce 1998 po výběrovém řízení rozhodl německý management o zásadní změně jednoznačně směřující k softwarové unifikaci. Měla být provedena za pomoci ERP systému PSIPENTA od německé firmy PSI.

Ten zatím nepatří na našem trhu mezi příliš známé a rozšířené, ale určitě si zaslouží pozornost zejména ze strany výrobních podniků, kterým nabízí propracované řízení různých typů výrobních procesů. Jeho výhodou je také objektová orientace a flexibilita systému, kterou jen podtrhuje integrované vývojové prostředí Visual Basic for Applications. To řada vyspělejších uživatelů zná z řady kancelářských produktů Microsoft a ví, že nabízí relativně snadné "doprogramování" nestandardních uživatelských funkcí a dalších přizpůsobení.

A jaký má nový informační systém dopad na řízení holdingu? V průběhu implementace v celém holdingu byl rozbit také zažitý proces centrálního plánování a logistiky. Díky možnosti stejného přístupu k softwaru na všech geografických místech s možností současné práce a komunikace v systému se zkrátily přepravní doby, a tím snížily časové ztráty při vyřizování zakázek. Dalším efektem bylo rovněž zkrácení průběžné doby výroby, což ERP systémy často pomohou docílit. U firmy Mahr se v jednotlivých lokalitách výrazně zredukovaly zásoby. Celkově se zvýšila kvalita dat použitím jednotných informací.

O několik krátkých poznámek k projektu implementace nového informačního systému, jsme požádali pana ing. Jana Blechu, vedoucího disponenta společnosti Mahr.

Vaše firma se rozhodla pro implementaci informačního systému PSIPENTA. Bylo to rozhodnutí v rámci lokální firmy nebo vzešlo z mateřské společnosti Carl Mahr Holding?

Rozhodnutí vzešlo z mateřské firmy.

ERP systém PSIPENTA u nás není zatím příliš známým a rozšířeným informačním systémem. Proč jste se rozhodli právě pro toto řešení? Čím Vás zlákalo a přesvědčilo?

Důvody jsou prosté, neboť mateřská a několik dalších dceřinných spol. používalo již dříve
předchůdce PSIPenty, systém Piuss O. Již tento byl ve své době kvalitním a uceleným systémem, bohužel s vyššími nároky na koncové uživatele. Dodnes ho používá naše mateřská firma Mahr GmbH Göttingen nebo v Čechách např. Škoda Plzeň (Masching Tools). Celosvětové trendy ovšem požadují co nejsnadnější ovládání s vysokým komfortem, okamžitý přístup k datům, komunikaci po Internetu atd.

Na základě těchto nároků vyvinula firma PSI Berlin tento nový systém a již několik let jej, dovolím si říci úspěšně, implementuje v různorodém spektru firem po celé Evropě.

Měli jste na vybíraný informační systém nějaké speciální požadavky vzhledem k rozdílným oblastem, jakými se Vaše firma zabývá - měřící technika, zvlákňovací čerpadla, kuličková vedení a servis?

Ve smyslu zaměření naší firmy ne, spíše uživatelské specifikace.

Můžete v krátkosti popsat průběh implementace. Jak jste byli spokojeni s jejím průběhem, jaká se případně vyskytla úskalí?

Zahájení bylo v říjnu 1998, ukončení školicí části na přelomu února a března, on-line provoz od 1. dubna 1999. Průběh implementace? Víte každá taková novinka má své určité porodní bolesti, netřeba se ale strachovat. Základem je vždy nejprve přesvědčit ty, kdo se systémem budou pracovat, o přínosu systému vzhledem k usnadnění jejich práce a o ostatní drobnosti se snadno postará implementátor v rámci zkušebního provozu.

Váš podnik patří mezi výrobní společnosti. Jak PSIPENTA řeší řízení výroby, které je bolestivým a slabým místem řady informačních systémů?

PSIPENTA má přímo jeden z modulů učený pro řízení výroby s řadou možností uživatelských úprav pro specifické způsoby řízení. Kromě toho lze využívat některé další softwary přímo z uživatelského prostředí a o to více ještě zvětšit transparentnost aktuálních požadavků nutných pro řízení výroby.

Jaký má implementace IS PSIPENTA dopad na řízení holdingu? Jakým způsobem to ovlivnilo výrobu, komunikaci, plánování, …?

V rámci řízení holdingu to zatím nelze tak přesně specifikovat, protože některé společnosti pracují se systémem Piuss O. Jsme zatím ve fázi přechodu na nový systém. Představa o fungování celého holdingu se systémem PSIPENTA je ale jasná. Ve velice blízkém časovém horizontu bude celá firma přetransformována na Pentu s centrální databankou v mateřské firmě a jednotlivé společnosti pak budou vlastně koncovými uživateli. Věřím, že určitě není nutné blíže specifikovat přínos tohoto způsobu řízení celé firmy.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.