facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 9/2004

Jak nakupovat server?

-red-


Málokdo bez příslušných zkušeností si dokáže uvědomit, jak taková počítačová síť dokáže změnit život firmy, a to hlavně v tom smyslu, že jakákoliv odstávka serveru (a to nemluvíme o ztrátě dat, jen o tom, že server chvíli nefunguje!) znamená nefunkčnost firmy a bezprostřední vysokou škodu. Zkrátka, bez fungujícího serveru či serverů firma stojí a nedá se pracovat - prodávat, přijímat na sklad, fakturovat, faxovat, mailovat, hledat informace na internetu, tisknout atd. S příchodem internetové ekonomiky navíc nastává nový fenomén - nefunguje-li můj server, má můj obchod zavřeno a zákazník jde kliknutím myši jinam. Prvořadou otázkou při pořízení serveru je proto jeho spolehlivost (nebo chcete-li dostupnost).





Při koupi serveru máte obvykle dvě možnosti. První z nich je sáhnout hlouběji do kasičky a nakoupit značkový server u renomované firmy. Za své peníze dostanete server, u kterého můžete předpokládat, že na něm poběží všechny aktuální verze síťových operačních systémů a s rozumnou extrapolací i aspoň jedna verze příští. Možností druhou je navštívit pár počítačových firem, zeptat se jich, co stojí server. Odpovědí je většinou poměrně příznivá cenová nabídka. Výkonný procesor v tom je, velké disky, stroj je pro větší efekt postaven v mohutné skříni - jenže pořád jste nekoupili server, ale jen výkonnou pracovní stanici. Při letmém pohledu na soupis komponent a parametrů se může zdát, že server a pracovní stanice se od sebe nijak neliší, ale rozdíly tu jsou. A podstatné.

Skutečný server versus výkonná pracovní stanice
Propustnost
Zatímco u stolního počítače jsou nejdůležitějšími parametry komfort práce, aplikační výkon, kvalita a odezva grafiky, u serveru je tomu jinak. Poskytuje své služby po síti a mnoha uživatelům současně. Proto velmi záleží na propustnosti síťové karty (často i více než jedné) a diskového subsystému.

Rozšiřitelnost
Ochrana investice spočívající v možnosti zvyšování výkonu instalovaného řešení všemi směry (výkon procesoru, paměť, disky, periferie). U serveru se předpokládá, že bude mít vždy grafickou kartu (bez přehnaných nároků na výkon), dvě síťové karty, a že bude použit řadič SCSI, kterému dnes šlape na paty řadič Serial ATA. Proto jsou tyto komponenty rovnou integrovány na základní desce. Tím je dosaženo vyšší spolehlivosti a taková deska osazená procesorem a pamětí již umožňuje postavit plně funkční server, aniž by byl zabrán jediný rozšiřující slot. Přitom je deska vybavena šesti sloty PCI na třech nezávislých kanálech (to umožňuje vyšší propustnost, protože komunikace na obou kanálech může probíhat nezávisle), a kvůli větší propustnosti jsou podporovány širší a rychlejší sběrnice - PCI-X 64 bitů a až 133 MHz ("normální" PCI má 32 bitů a 33 MHz).

Minimální doba odstávky
Čili vysoká spolehlivost, pokud možno předpověď poruchy ještě předtím, než nastane, a když už je potřeba servis, snadná opravitelnost.

Diagnostika
Další vlastností, odlišující skutečný server, je možnost správy a diagnostiky umožňující jednak přijít na problémy dříve, než se projeví (např. zastavení ventilátoru, kolísání napětí zdroje, překročení povolené teploty), a tyto jevy dokonce diagnostikovat dálkově a aniž by přitom došlo k narušení provozu. Toho je dosaženo hardwarovými obvody pro měření napětí, teplot na různých místech desky, otáček ventilátorů skříně i procesorů apod. Kdyby měl data z těchto senzorů sbírat software určený pro hlavní procesor, znamenalo by to spoléhat na elementární funkčnost systému. Musel by fungovat alespoň procesor a paměť, což jsou již poměrně silné předpoklady. Data proto sbírá nezávislý malý a jednoduchý mikroprocesor (BMC - board management controller), který je schopen informace zapsat do systémového protokolu. Měření a sběr dat jsou navíc nezávislé na operačním systému, probíhají tedy i v případě, máme-li instalován jakkoliv exotický operační systém. BMC je navíc v provozu i tehdy, když je server vypnut, stačí, aby byl připojen k elektrické síti. Dalším rozšířením možností je instalace software Intel Server Control (podporované platformy Novell Netware a Windows NT), pak je tato data možno monitorovat v reálném čase na libovolné pracovní stanici v síti.

Paměť ECC
U serverů se používají výrazně větší kapacity operační paměti než u běžných stolních počítačů. S kapacitou také statisticky vzrůstá riziko chyby - náhodné změny bitu z 1 na 0 nebo naopak. Nesmíme zapomínat na fyzikální podstatu bitů - jsou to náboje, díky vysoké hustotě dnes tvořeny tak malým množstvím elektronů, že stačí průlet nabité částice kosmického záření a hodnota se změní. To je samozřejmě stav, který nechceme připustit. Z toho důvodu se u opravdových serverů používá paměť typu ECC (error checking and correcting - kontrola a oprava chyb), kdy díky použití několika bitů v každém slově navíc jsme schopni jednobitovou chybu opravit a dvoubitovou detekovat.

Další prvky
Kromě speciálně pro servery určených základních desek existují i další významné prvky stavebnice. V první řadě to jsou skříně, jejichž kombinace se serverovou základní deskou již představuje skutečně plnohodnotnou konkurenci značkovým serverům. Je to skříň se zdrojem a několika pozicemi pro pevné disky (napevno montované i tzv. hot-swap, tedy vyměnitelné za chodu systému). Jak výkonné procesory, tak výkonné pevné disky jsou nepříjemným zdrojem tepla, což, jak víme, je nepřítel číslo jedna. Proto jsou serverové skříně vybaveny důkladným chlazením (čtyři ventilátory). Přitom všechny ventilátory jsou měřené, to znamená, že správce sítě se o poruše kteréhokoliv ventilátoru může okamžitě dozvědět. Pozice pro pevné disky jsou v provedení hot-swap. Diskový subsystém je proto vybaven hot-swap controllerem, jehož detailní popis by asi znechutil už i technického fandu. Kromě toho možnost vytažení nebo zasunutí disku za chodu klade extrémní nároky na síťový zdroj - odběr proudu se tímto okamžikem skokově změní i o několik ampérů, a přitom napětí pro ostatní komponenty nesmí ani zakolísat, jinak hrozí nebezpečí porušení integrity dat. Proto jsou zdroje vybaveny dynamic correction faktorem, což je právě ta vlastnost, která zdroji umožní "ustát" prudkou změnu odběru.

Server není vše
Důležitá je i podpora a servis, záruční i pozáruční. Díky orientaci na otevřené standardy je možno velmi rychle reagovat na jakýkoliv problém, a to většinou pružněji a rychleji než by tomu bylo u "značkových" řešení. Bez nějakého snižování kvality značkových řešení je však, vzhledem k nutnosti použití speciálních firemních dílů, vždy procedura objednávky a dodávky náhradního dílu zákonitě a logicky méně pružná.

Článek byl zpracován na základě materiálů firmy Vahal.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.