facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 12/2004

ITIL Best Practices

Reportáž z konference IT Service Management



Ve dnech 4.– 5. listopadu se v Praze sešlo na 70 ICT profesionálů a manažerů na setkání věnovaném tématu service management se zaměřením na řízení výkonnosti, nákladů a rizik IT podle ITIL Best Practices. Šlo o první celostátní konferenci s tímto zaměřením pořádanou společností top vision.



Setkání přineslo účastníkům nejen základní orientaci v problematice správy IT, ale také praktické poznatky z oblasti implementace ITIL. Účast několika dodavatelských firem umožnila účastníkům nahlédnout do portfolia aktuální nabídky softwarové podpory a poradenských služeb v oblasti řízení IT služeb. Na konferenci zaznělo celkem 12 přednášek, které pokryly podstatnou část z široké oblasti IT service managementu. Mezi nejzajímavější patřily zejména témata:

· zvyšování výkonnosti IS/ICT s využitím ITIL,
· vazba procesů informatiky na service level management,
· klíč k efektivnímu řízení IT služeb – integrace nástrojů, lidí a procesů,
· integrace ITIL procesů do organizace – zodpovědnosti, role, třecí plochy,
· ITIL, COBIT a další standardy – konfrontace a využití v praxi.




Pozitivním rysem konference byla vyváženost teoreticky, metodicky a prakticky zaměřených přednášek, v nichž byly několikrát prezentovány různé modely vazeb procesů ITIL v systému managementu IT. Velmi cenný byl obsah přednášky na téma ITIL-based metodiky řízení ICT služeb. Jako příklady metodik managementu IT založených na ITIL byly uvedeny:
· HP IT Service Management Reference Model,
· Microsoft Operations Framework,
· SunTone Service Delivery Specification.

Společným znakem těchto přístupů je to, že jsou skutečnou metodikou, tj. že říkají nejen „co“, ale i „jak“ se má postupovat při implementaci ITIL Best Practices. Pozornost konference se ovšem neomezila výhradně na problematiku ITIL, na niíž logicky navazovala témata helpdesk, správa problémů a změnové řízení.

Novinkou bylo praktické uplatnění velmi technicky nenáročného provedení obohaceného audiomostu mezi Prahou a Kodaní. Přednášející, pracovnice HP, na dálku ovládala svoji slideshow, instalovanou na notebooku v konferenční místnosti a provázela ji z Kodaně komentářem doplňovaným živou diskusí s účastníky.

Konference ukázala, že větší míra cílevědomosti na straně managementu ICT posouvá implementaci ITIL Best Practices rychle kupředu. Nelze proto vyloučit, že se mohou naplnit i poměrně smělé prognózy některých zahraničních odborníků, podle kterých by se již v příštím roce mohlo podařit pozornost ITIL zásadním způsobem rozšířit z dosavadní podoby „rámce“ na podobu „metodiky“. Není pochyb o tom, že by se výrazně zvýšily šance ITIL na přeměnu v reálný standard v oblasti řízení služeb IT. Podle provedeného průzkumu splnila konference očekávání účastníků, přednášejících i organizátorů a přispěla významnou měrou k dalšímu rozvoji aktivit v oblasti IT service managementu.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Umělá inteligence už není pro české firmy tabu

IT Systems 5/2025V aktuálním vydání IT Systems je opět hlavním tématem umělá inteligence, která v českých firmách stále více nachází uplatnění. Potvrzují to i závěry reportu Digitalizace podniků, který vydala společnost Asseco Solutions. Jiří Hub, CEO Asseco Solutions, jej shrnul slovy, že české podniky se opřely do digitalizace a umělá inteligence už pro ně není tabu. Stále ovšem mají co objevovat, protože ze studie společnosti McKinsey vyplývá, že potenciál AI zatím využívá jen zlomek firem a její implementaci v Česku táhnou především sektory bankovnictví, pojišťovnictví a e-commerce.