facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 11/2004

IS pro podporu obchodu na kapitálových trzích

Systém pro správu aktiv Jupiter

-red-


Systémy pro správu aktiv jsou aplikacemi charakteru business-critical, tedy aplikacemi, na jejichž bezchybném chodu závisí základní činnosti subjektů působících v oblasti obchodu na kapitálových trzích. Každý takový subjekt je totiž správcem majetku, který pracuje se svěřenými prostředky. Důvěru si získá pouze tehdy, pokud veškerá data bude mít dokonale zabezpečená a bude schopen podávat pravidelné, přesné a konzistentní informace o veškerém dění, které se svěřeným majetkem provádí. Každé číslo, které putuje ke klientovi (ať již se jedná o výpis stavu portfolia, výnosnost či vyměřený poplatek za správu portfolia), musí být přesné a doložitelné. Příkladem specializovaného systému pro správu aktiv, který nachází uplatnění v oblasti investičních společností, pojišťoven, podílových a penzijních fondů a dalších společností působících v oblasti obchodu na kapitálových trzích, je aplikace Jupiter, jejíž možnosti stručně shrnuje následující článek.



Mezi hlavní úkoly informačního systému Jupiter patří podpora složitého účtování související s nákupem, držením a prodejem cenných papírů, tak aby vše odpovídalo dané legislativě. Systém ovšem nabízí také podporu procesů souvisejících se správou cenných papírů, nástroje pro podporu rozhodování a provádění různých analýz. Díky implementaci systému predikcí a mechanismu cash flow mohou uživatelé systému analyzovat minulé a modelovat budoucí situace. Ve zkratce je možno hlavní funkce aplikace Jupiter shrnout do následujícího přehledu:

Automatizované výpočty a účetní výstupy - systém má implementovány všechny potřebné funkce a algoritmy pro automatizované výpočty klíčových parametrů souvisejících se správou cenných papírů. Na vyžádání uživatele je schopen poskytovat informace například o stavech jednotlivých portfolií, jejich výnosnosti, výkonnosti a očekávaném cash flow. Zároveň podporuje automatické generování výstupů souvisejících s účtováním cenných papírů.

Individuální parametrizace portfolií - aplikace také umožňuje každému portfoliu přiřazovat jeho vlastní parametry. Každé portfolio může být vedeno v jakékoliv měně, transakce v portfoliích mohou být účtovány různými způsoby, portfolia se mohou lišit metodami vyskladňování i oceňování, portfoliím lze přiřazovat různé benchmarky i rozdílné metody výpočtů odměny správci. Velmi užitečná je schopnost historicky archivovat jednotlivé parametry portfolií a provádět veškeré výpočty se zohledněním historických změn parametrů.

Alokační modely - systém umožňuje definovat různé alokační modely, a ty pak přiřazovat jednotlivým portfoliím. Alokační model je tvořen sadou tzv. alokačních pravidel (limitů), které definují jeho investiční strategii.

Různé typy portfolií - aplikace umožňuje rozlišovat různé typy portfolií. Kromě standardního portfolia ve správě lze evidovat tzv. skupinová portfolia, klonované portfolio či portfolio cvičné. Skupinové portfolio může mít zcela odlišné parametry než portfolia, která sdružuje (např. měnu, způsob vyskladňování, stanovení odměny správci apod.). Nad skupinovým portfoliem nelze vytvářet transakce, transakce se do něj "dostávají" tím, že jsou provedeny v zařazených portfoliích. Nad skupinovým portfoliem lze pak provádět všechny výpočty a vytvářet reporty jako nad spravovaným portfoliem. Lze tak počítat například výnosnost skupinového portfolia (zajímavé při více portfoliích jednoho klienta), zjišťovat celkový aktuální stav skupiny portfolií či kontrolovat alokační model na skupinou portfolií. Cvičné portfolio se využívá pro testování, analýzy a modelování. Uskutečněné transakce ve cvičných portfoliích se nezohledňují v žádných sumárních sestavách (z pohledu celkové správy) ani nejsou součástí exportů do účetnictví společnosti. Klonované portfolio umožňuje modelovat různé situace a predikce. Transakce realizované nad standardně spravovaným portfoliem jsou automaticky zohledňovány i do jeho klonu.

Podpora správy aktiv - systém podporuje správu aktiv s možností automatických importů informací o aktivech, resp. změnách jejich parametrů (např. událostí u obligací). Uživatelé tak nemusí aktiva v systému zakládat, systém si je podle dohodnutých pravidel a podmínek "stáhne" sám. Na druhou stranu je možno aktivum založit i ručně. Pro evidovaná aktiva systém automaticky podle stanovených pravidel a podmínek importuje kurzy aktiv. Jednou ze zajímavých výhod aplikace je možnost aktivům (ale nejen jim, např. i portfoliím) přiřazovat libovolné uživatelské parametry, a těch pak využít při filtrování, resp. vytváření sestav.

Komplexní podpora transakcí - systém podporuje i složité transakce, jako jsou buy-sell, měnové forwardy, měnové swapy apod., včetně analytických výpočtů. Samozřejmostí je podpora libovolné měny.

Predikce cash-flow - aplikace obsahuje mechanismy pro řízení peněžních i majetkových toků nad portfoliem (a to i budoucích). Díky tomuto predikčnímu mechanismu lze nasadit složité a optimalizované investiční strategie, neboť program je schopen dopředu signalizovat potenciální problém v cash flow.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.