facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2008

Internet z elektrické zásuvky

Přenos dat po elektrickém a koaxiálním rozvodu systémem Defidev/DS2

Jan Konečný


Technologie powerline (nebo také PLC – powerline communication, přenos dat po elektrické síti) byla představena již před lety. Dnes už je však dávno znám fakt, že internet ze zásuvky tak, jak si jej zpočátku mnozí představovali, tzn. internet pro všechny vlastníky elektrických zásuvek (tedy pro všechny), byl spíše nadneseným očekáváním laické veřejnosti než technickou a obchodní realitou. Dnešní povědomí o možnostech přenosu dat po elektrické síti by se dalo jednoduše shrnout ve schopnost powerlinu velmi snadno a rychle vytvořit celkem spolehlivé malé domácí sítě (LAN), a to standardně s pomocí dvou adaptérů (modemů), které umí, dle typu, různě bojovat s nástrahami elektrických síti v podobě jističů, elektroměrů, ale i kvality samotných rozvodů apod. Se stále rostoucí nabídkou nominálních propustností (14 Mbps, 85 Mbps, 200 Mbps) se snaží výrobci těchto zařízení zaujmout zákazníky zvyšováním „komfortu“ koncovým uživatelům ve formě vyšších objemů dat, které po vedení mohou posílat. O čem se však příliš nehovoří, to je skutečnost, která uvádí zpět v život původní myšlenku této progresivní technologie, avšak nyní v reálném pojetí – internet pro všechny vlastníky elektrických zásuvek, a to v místech, kde jim tuto technologii zpřístupní jejich lokální poskytovatel.


Co to konkrétně znamená? Na českém trhu existuje již pár let technologie powerline od francouzské společnosti Defidev, která své řešení postavila na čipech španělské DS2. Takto byl vytvořen ucelený funkční systém rychlého a spolehlivého řešení tzv. poslední míle. Na poskytovateli vysokorychlostního internetu a ostatních služeb (IP telefonie, realtime TV, video nebo audio on demand) tedy zůstává vyřešit způsob přivedení konektivity k místu poptávky (např. bytový dům), a to běžným způsobem, vzduchem, pomocí optických kabelů, DSL či satelitu. Zbylou část, tedy rozvedení signálu do jednotlivých bytů či místností, pak může zajistit kromě standardních způsobů (tažení kabelu, wifi, telefonní linka) tím, že využije právě zmíněnou technologii, díky níž může jednoduše a rychle připojit koncové zákazníky v bytových domech, hotelech či jiných objektech, kde je poptávka po nabízených službách. Kromě elektrických rozvodů lze dnes úspěšně nasadit systém Defidev/DS2 rovněž na koaxiálním (televizním kabelovém) rozvodu.
Od svého vzniku prošel tento systém také vývojem, mimo jiné uživatelským zpříjemňováním a zjednodušováním softwaru pro správu systému, zabudováváním protokolů a standardů pro zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti na úroveň zcela běžnou u ostatních technologií a samozřejmě i cenovými poklesy, díky nímž je dnes i finančně reálnou alternativou existujících možností.
Přibližme si tedy technologii Defidev/DS2 v obou alternativních použitích – na elektrickém a koaxiálním rozvodu.

Schéma zapojení na el. fázi
Schéma zapojení na el. fázi

 

Předpoklady nasazení a struktura sítě

Zatímco nasazení systému do elektrického vedení není podmíněno žádnou úpravou stávajícího rozvodu, v případě využití na koaxiálním vedení je (jediným) předpokladem funkčnosti obousměrnost všech aktivních prvků v síti (data musí mít možnost proudit oběma směry). Většinou se to týká pouze multipřepínače (multiswitche), který musí být pasivní.
Struktura sítě je v obou případech stejná. Vždy je nutná jedna centrální jednotka (head-end), dle potřeby mezilehlé opakovače, koncové modemy, systém pro konfiguraci a správu sítě a injektážní a pomocné členy.

Schéma zapojení na koaxu
Schéma zapojení na koaxu

 

Jak se systém instaluje

Místem převodu vysokofrekvenčního signálu na elektrický či koaxiální rozvod je tzv. head-end (HE), jehož injektáží vytvoříme potenciální datovou síť. K tomuto místu je nyní nutné přivést konektivitu.

Elektrické vedení

Head-end (AMH-201F, AHES-202) se umísťuje v rozvodné skříni uvnitř objektu. K jeho injektáži je zapotřebí indukční cívka a tzv. BNC loop (smyčka). Injektuje se jen jedna fáze a to na takovém místě, kde se může signál dostat indukcí i na zbylé fáze (při následném souběhu všech tří fází v délce alespoň dva metry v těsné blízkosti se signál automaticky indukuje i na všechny ostatní fáze) a rozvede se tak do všech potřebných míst v objektu. K dispozici je i HE s označením AMH-201 pro injektáž pouhým zasunutím do elektrické zásuvky (funguje však pouze na jedné elektrické fázi).

Koaxiální vedení

HE (AMH-201F) se instaluje v místě multipřepínače, kde se scházejí všechny koaxiální kabely vedoucí ze všech bytů zákazníků. Instaluje se přes F-konektor na HE, s pomocí F-F koaxiálního kabelu, společně s TV anténou (anténním slučovačem) do anténního vstupu na multiswitchi.

Ukázka zapojení Head-Endu (HE) v rozvodné skříni
Ukázka zapojení Head-Endu (HE) v rozvodné skříni

 

Potřeba repeaterů

Repeatery slouží k zesílení signálu a jeho přenosu na delší vzdálenost. Důvodem jejich použití však může být i případ větších počtů koncových modemů (z důvodu omezeného počtu spravovaných MAC na HE). V případě Defidev/DS2 jsou repeatery zařízení identická s HE – přenastavuje se pouze funkce, kterou mají plnit, a to při konfiguraci sítě.

Elektrické vedení

Vzhledem k překážkám na vedení v podobě jističů, elektroměrů apod., a vzhledem k různé kvalitě samotných elektrických rozvodů, jejichž skutečný stav je povětšinou nesnadno zjistitelný, bývá nasazení repeaterů častější než v případě nerušeného koaxu (reálný dosah HE bývá 150 až 250 metrů). Většinou se jedná o případ potřeby zesílit signál (výkon) pro místa vzdálenější od instalovaného HE. Jejich fyzická instalace je pak stejná jako v případě HE s tím rozdílem, že k místu injektáže již nepřivádíme konektivitu.

Koaxiální vedení

Potřeba repeaterů je u koaxiálních rozvodů vzhledem k neexistenci rušivých elementů minimální, či spíše žádná. Dosah HE se u těchto rozvodů blíží jeho nominální hodnotě 400 metrů.

Příklad domu o pěti vchodech (elektrická síť)
Příklad domu o pěti vchodech (elektrická síť)

 

Modemy

Elektrické vedení

Modemy se instalují pouhým zasunutím do zásuvky, lze je umístit dle potřeby do jakékoli elektrické zásuvky v objektu. K dispozici jsou jak běžné modemy pouze s ethernetovým konektorem (AMH-200), tak modemy navíc s VoIP bránou pro IP telefonii (AMH-200V) či modemy s odfiltrovanou elektrickou zásuvkou (AMH-200P).

Koaxiální vedení

Modemy se instalují propojením F-F koaxiálního kabelu s televizním výstupem (zásuvkou) u zákazníka a zapojením do elektrické zásuvky.
Pokud zpřístupníme IP služby jen některým zákazníkům v objektu, následné navýšení poptávky v tomto objektu lze jednoduše pokrýt rychlou konfigurací modemu pomocí systému pro konfiguraci a správu sítě NMS (přiřazením IP adresy z adresového rozsahu pro tento objekt) a následným dodáním modemu zákazníkovi. Ten si modem již sám nainstaluje prostým zasunutím do elektrické zásuvky (v případě sítě po elektrickém vedení) a připojením na anténní konektor v bytě (u varianty koaxiálního vedení).

Modemy CPE
Modemy CPE

 

Network management system (AGW-200)

Systém pro konfiguraci, správu a sledování sítě (NMS) je pro obě varianty identický. Poskytuje spousty možností pro diferenciaci nabízených služeb (QoS, VLAN, interní OVLAN, prioritizace paketů, …) a vychází vstříc různým požadavkům providerů. Toto zařízení rovněž umožňuje následnou vzdálenou správu sítě přes WAN port, bez nutnosti fyzické přítomnosti při správě takto zapojených míst. Předpokladem je však ponechání příslušného zařízení s modulem NMS v místě injektáže HE společně s ním, což navýší náklady na instalaci sítě. Zařízení s NMS pouze propojíme s HE a s notebookem s nainstalovaným internetovým prohlížečem následně můžeme konfigurovat síť dle vlastních potřeb.

Network management system v zařízení AQW-200
Network management system v zařízení AQW-200

 

Pomocné prvky pro „tuning“

Ve variantě datové sítě po elektrickém vedení nejsou k dispozici konkrétní fyzické prvky, které slouží k ladění výkonu vytvořené sítě. Existují však z již uvedené struktury sítě možnosti zvyšování výkonu sítě použitím repeaterů, různých frekvenčních pásem (Defidev/DS2 používá pásmo 3–34 MHz – lze si vybrat z nabízených intervalů frekvenčního rozsahu, přičemž platí, že čím užší pásmo, tím větší dosah signálu, avšak nižší výkon) a v neposlední řadě dbaním doporučení a rad výrobce těchto zařízení.
V případě „koaxiální“ varianty jsou k dispozici dva ladicí prvky. Použitím tzv. útlumového členu umístěného na rozvod přímo za centrální zařízení HE, ještě před vstupem do multiswitche, lze dosáhnout reálných rychlostí kolem 80 Mbit/s v obou směrech, oproti 20 Mbit/s v případě, že tento člen vypustíme. Další prvek, VF filtr, umožňuje docílit nerušený souběžný přenos televizního signálu s datovým.

Uvedené řešení „poslední míle“ není svým charakterem jediné (zmiňme například kanadský Corinex, který nabízí principiálně obdobnou možnost rozvedení internetu po celé budově prostřednictvím elektrického či koaxiálního rozvodu). Pokud pak máme v úmyslu využít elektrický rozvod k vytvoření jen malé domácí či firemní sítě prostřednictvím powerline adaptérů „do zásuvky“ v cenách několika set korun, můžeme dnes vybírat z velmi široké nabídky produktů (A-link, Airlive, Belkin, D-Link, Linksys, MSI, Netgear, Philips, Well, Wodaplug a dalších).

Závěrem

Pokud uvádíme reálné rychlosti přenosu dat po elektrické síti systémem Defidev/DS2 kolem 5 až 70 Mbit/s v obou směrech, v případě koaxiálního rozvodu je to 60 až 120 Mbit/s reálně v obou směrech. Tímto systémem lze vytvářet datové sítě téměř libovolného rozsahu, a to velmi rychle a spolehlivě. Ovšem tak jako neexistuje všelék, ani tento systém není vhodný pro všechny typy případů, se kterými je možno se setkat. Významně však rozšiřuje potenciál a zvyšuje akceschopnost poskytovatelům IP služeb možnostmi využití alternativních rozvodů, dává jim alternativu v případech, kdy to jednoduše nelze jinak.

Autor působí ve společnosti Takyo.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.