facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 11/2004

Integrace podnikových aplikací a procesů

Příklady z praxe

Edwin Strauss


Hlavními kritérii moderní koncepce IT jsou spolupráce systémů, optimalizace IT infrastruktury, propojení systémů za hranice podniku, rychlost a transparentnost. V minulosti vyvíjené systémy jsou ovšem většinou organizovány vertikálně podle věcných oblastí, mají vlastní úložiště dat a nedisponují žádnými rozhraními přesahujícími rámec systému. V podnicích tak většinou vedle sebe existují mnohé systémy, z nichž každý splňuje jemu určené úkoly. Kvůli tomu lze výše uvedená kritéria na spolupráci systémů a na transparentnost všech procesů splnit jen s obtížemi.



Prvním, ovšem velmi významným krokem tímto směrem je integrace aplikací (enterprise application integration - EAI). EAI umožňuje spolupráci všech interních systémů v organizaci mezi sebou, a vytváří tak předpoklad pro pokračující integraci i směrem vně podniku.

Obchodní aspekty integrace
Zákazníci dnes očekávají stále vyšší kvalitu poskytované služby, takže organizace musí mít okamžitě k dispozici informace, které v minulosti získat nemohly, nebo jen s obtížemi. K těmto informacím patří aktuální data o místě a stavu dodávaného zboží, stavu zakázky, informace o dodržení, příp. nedodržení termínů, dohled nad stavem zásob a dostupnosti jednotlivých druhů zboží. Zákazníci chtějí mít jistotu, že jejich zakázky budou realizovány. Chtějí být předem informováni o všech mimořádných událostech, tak aby mohli včas reagovat na případnou hrozbu přerušení výrobních procesů. Pro vytvoření schopnosti získávat informace napříč celou organizací je nutné zajistit propojení jednotlivých IT systémů, které spravují dílčí databáze.

Integrace v praxi
Uvedené příklady z praxe podniků Elektrolux a Schenker dokazují, že je možné zajistit v krátké době integraci systémů - a to i ve velmi heterogenním IT prostředí, které sestává z vícero dílčích vertikálních systémů - pomocí zavedení speciálního integračního middleware, aniž by bylo nutno do stávajících systémů významněji zasahovat. V uvedených podnicích se o bezproblémový přenos dat mezi propojenými systémy, jak interními, tak i externími, stará integrační platforma XIB. Ta umožňuje díky svým rozhraním nejen spolupráci všech zúčastněných systémů, ale podporuje také zprůhlednění IT infrastruktury podniku.

aXway Integration Broker (XIB)
XIB je datová platforma, která umožňuje výměnu dat v oblasti EAI (enterprise application integration) a B2B (business-to-business) mezi různými aplikacemi, databázemi, operačními systémy, protokoly a formáty v heterogenním hardwarovém prostředí. Výměna dat je realizována pomocí integrovaných rozhraní vůči všem rozšířeným standardním formátům a systémům. Jako neintrusivní software, který nevyžaduje provádění zásahů do stávající IT infrastruktury připojených partnerů, je XIB obzvláště vhodný pro centrální řízení datových toků v rámci velké sítě přesahující rámec podniku.


Příklad první: Elektrolux
Skupina Elektrolux je největším výrobcem zařízení pro kuchyň, domácnost a zahradu. Do portfolia koncernu se sídlem ve Švédsku patří chladničky, sporáky, myčky, řetězové pily, sekačky a zahradní traktory, a to i pro profesionální využití. Každý rok nakupují spotřebitelé ve více než 150 zemích výrobky, které se prodávají pod značkou Electrolux nebo AEG, Zanussi, Frigidaire, Eureka, Flymo, Husqvarna atd.
Integrace aplikací ve společnosti s 80 tisíci zaměstnanci je sisyfovská práce. Pro podnik fungující v reálném čase je ovšem nutností. Electrolux proto nejen propojil 450 interních aplikací, ale poskytuje pomocí EAI platformy aktuální informace také svým dodavatelům, zákazníkům a dopravcům. Pro velké zákazníky v odbytu bílého zboží je dokonce zavedena spolupráce typu vendor managed inventory, která vyžaduje stoprocentní on-line propojení systémů zákazníka a dodavatele v reálném čase.
V minulosti rostla IT infrastruktura v Elektroluxu velmi rychle a heterogenně. Ve světě existovalo devět EDI center a v každém z nich hned několik softwarových produktů, sloužících k elektronické výměně dat. Jejich správa, údržba a rozvoj byly velmi nákladné. Roční objemy přenosů EDI zpráv se postupně vyšplhaly na zhruba devět gigabytů. To odpovídalo asi sedmi milionům dokumentů, jako jsou faktury, zakázky, data o zákaznících a zboží, storna zakázek, prognózy dodávek, platební avíza apod. Dohromady podporuje Electrolux okolo 40 různých EDI zpráv, které se zasílají po celém světě. Jedná se o typy zpráv jako EDIFACT, ANSI X.12, ODETTE a Tradacoms. Zdroji těchto zpráv je více než 450 interních aplikací Electroluxu stejně jako ERP systém JD Edwards, CRM a SCM balíky a aplikace partnerů.
Dnes jsou všechny interní aplikace napojeny na EAI platformu. Od října tohoto roku řídí jak datové přenosy mezi více než dvěma tisíci partnery, tak integraci mezi jejich aplikacemi software XIB. Celý virtuální oběh zboží a dat stejně jako platební styk dnes probíhá přes XIB. Pro významné partnery, jako je kupříkladu Quelle, bylo vytvořeno pružné zajištění zásobování na základě jejich prodejních předpovědí a stavů zásob. Na XIB jsou připojeny také různé webové portály a elektronická tržiště. Tak mohou partneři získávat v reálném čase informace o stavu objednávek, dodávek a fakturace.

Příklad druhý: Schenker
Společnost Schenker je jedním z čelních poskytovatelů integrovaných logistických služeb. Je přítomen ve více než 1 100 lokacích a zhruba 35 tisíc pracovníků realizuje obrat okolo 6,4 miliard euro. V oblasti integrace aplikací využíval Schenker od roku 1990 vlastní řešení SWORD (Schenker World Wide Online Realtime Data Network), které bylo založeno na vzájemném propojení počítačů v jednotlivých lokacích a postupem času již nedostačovalo požadavkům na centralizované protokolování toků dat.
V roce 1998 proto vybudoval Schenker k propojení svých lokací po celém světě integrační platformu, jejímž těžištěm je centrální SUN Server Cluster, umístěný poblíž frankfurtského letiště. Ten je propojen s 18 SUN Clienty po celém světě. Na úrovni middleware je implementován Integration Broker AMTrix/XIB od firmy Axway jako řešení, které realizuje ve spojení s centrální databází řízení workflow, veškerou komunikaci, monitoring, hlášení o tracking-events nebo konverzi různých datových formátů z přepravních listin, objednávek zboží a přepravy, rezervací atd.
Schenker dosáhl díky této koncepci významné redukce počtu klientů. V důsledku toho mohlo dojít k úsporám nákladů v oblastech systémové podpory a dohledu. Při realizaci integrační platformy byla rozšířena a zlepšena funkčnost monitoringu a sledování z hlediska rychlosti a transparentnosti. To znamená, že každou z více než dvou milionů zpráv, které se měsíčně vyměňují, bylo možno přesně vyhledat a přezkoušet. Dále vznikla možnost zobrazit souvislost mezi zprávou a příslušným obchodním procesem. Monitoring zpráv ukázal, zda byla zpráva konvertována, přesměrována nebo přijata. Na tomto základě je také postaven v posledních dvou letech zavedený plně automatizovaný systém výstrah (alertů), který okamžitě informuje o neplánovaných potížích. V bezprostřední souvislosti s vývojem trhu je systém průběžné rozšiřován o mnohostranné masky pro různé formáty dat. Se stále rostoucím počtem partnerů, zákazníků nebo podřízených podniků totiž narůstá počet různých datových formátů, které je nutno importovat do sítě a konvertovat. V poslední době byly proto zabudovány nové komponenty rozhraní jako XML nebo MQ, přičemž dosavadní formáty jako EDIFACT, SAP IDOCS a Flat Files byly zachovány.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.