facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 1-2/2005

Informační systémy pro předvýrobní etapy



Svět zrychluje krok a trhy se globalizují, naše podniky se nacházejí v přímé konfrontaci s Evropou i světem. Konkurence nás nutí snižovat náklady a zrychlovat náběh výrobků do výroby. Řešením je pouze řízená paralelní spolupráce celého podniku. Takovou spolupráci podporují systémy PLM, které umožní paralelní sdílení informací, simulaci a optimalizaci výrobků, výrobních zařízení a procesů před jejich fyzickým provedením.


Úspěch podniku závisí na řadě faktorů. Je to například efektivnost výroby, dobrá obchodní strategie, jak podnik pracuje se subdodavateli a nalézá zákazníky pro své stávající výrobky. Toto jsou nástroje efektivního využití toho, co máme, tj. "jak co nejméně utrácet". Ale existuje zde rovněž zdroj, jak peníze do podniku přinést, tedy jak další peníze "vydělat". Jedná se o zavedení nových výrobků (nebo inovace a modifikace stávajících výrobků podle přání zákazníků), na základě čehož získává podnik nové zakázky, zvyšuje prodej, tedy příjem a zisk. Tento zdroj je vlastně prvotní, bez jeho přínosu má podnik problémy, či dokonce zanikne.


Životní cyklus výrobku a jeho etapy


Dva pohledy na data
Technici, převážně konstruktéři, vidí výrobek z pohledu jeho funkce, a tak jeho tvar a vlastnosti popisují modely a výkresy a jeho strukturu popisují tzv. konstrukčním kusovníkem. Populárně řečeno, zabývají se tím "jak to funguje". Technologové a výrobní úsek více zajímá pohled na jednotlivé položky, procesy "jak to vyrobit" a náklady. Proto tzv. technologický nebo výrobní kusovník vypadá většinou jinak. Ve všech podnicích tedy plane boj, který kusovník je prioritní. Přestože v podstatě oba popisují totéž, totiž výrobek, jen z různých pohledů. Každý kusovník má poněkud jiný obsah dat, ale klíčové položky jsou totožné.

Dva IT systémy?
Většina podniků má zaveden nějaký informační systém pro řízení výroby (ERP), který má samozřejmě i ekonomické moduly. Bývají zavedeny i systémy CRM, SCM, MES apod. Tyto systémy jsou považovány obecně za klíčové, protože poskytují manažerům základní informace o chodu podniku. Proto se jim věnuje podniková informatika, jsou pro ně vyčleňovány značné investice. Všimněte si prosím pojmu "chod podniku" - nevypovídá však mnoho o rozvoji podniku. Ale již jeden z našich klasiků řekl, že kdo chvíli stál, již stojí opodál... ERP systém nemůže řešit zavedení nových výrobků, není to jeho účel. Proto, nuceni konkurencí, zavádějí přední světoví výrobci systémy zabezpečující rozvoj, tedy systémy CAD/CAM/CAE a PDM, systémy pro TPV a další, souhrnně dnes nazývané systémy PLM. Tyto systémy jsou zdrojem dat včetně kusovníků. Přitom objem dat v systému PLM je často mnohonásobně větší, než v ERP, poněvadž jsou v něm data grafická, a navíc v mnoha variantách, tak jak vývoj probíhá. Kusovník (výsledný) je pak sdílen se systémem ERP ve formě a struktuře pro tento systém použitelné. Nejde tedy o rozporné systémy, ale, populárně řečeno, jsou to dvě množiny s průnikem, kde každá řeší a je zodpovědná za to, na co je specialistou.


Informační procesy provázející životní cyklus výrobku


Co řeší PLM
Dnes je úspěšné zavedení nového výrobku doslova životním zájmem celého podniku. Z pohledu realizace je to skutečně záležitost celého osazenstva podniku, jde o čas, náklady a zisk. Nový výrobek dnes není již zdaleka jen úkolem "vývoje", tj. techniků, ale všech - od marketinku, přes obchod, vývoj, TPV, výrobu, ekonomické útvary, servis apod. Každý z útvarů musí přispět svým know-how, a to pokud možno co nejdříve. Nový výrobek je třeba zavést rychle a s minimálními náklady, resp. s náklady, které se v předpokládané době vrátí. Zrychlení přípravy výrobku lze dnes dosáhnout paralelním vývojem a simulací výrobku a jeho výroby ve virtuálním prostředí ještě před výrobou fyzických prototypů a fyzickou přípravou výroby. Ušetří se tím mnoho změn, materiálu a času. Takové procesy nelze řídit "ručně", je třeba informačních technologií. Pro systémy, které stručně řečeno zahrnují všechna data spojená s výrobkem po celý jeho život, se postupně vžívá zkratka PLM - product lifecycle management, tedy řízení informací o výrobku v celém jeho životním cyklu. Jde o integrovaný přístup nahrazující dnešní ostrovy činností a automatizace v podnicích. Pokrývá cyklus výrobku od prvního nápadu a projektu přes konstrukci, výrobu, prodej, servis až po likvidaci. Neexistuje však, ani nemůže existovat, jeden ucelený systém, který by všechny zmíněné potřeby a oblasti pokryl. Každý podnik má své konkrétní potřeby a situaci. Jde o integraci a novou kvalitu mnoha stávajících systémů doplněných některými novými prvky. Při této komplexnosti nelze snadno a rychle tyto technologie zavést. Přesto analytici předpovídají nadále celosvětově velmi strmý růst požadavků na tyto technologie a růst objemu dodávek, poněvadž přínosy pro podniky jsou vysoké.

PLM v praxi
Příkladem komplexního řešení v oblasti PLM mohou být produkty firmy UGS, která nabízí celé portfolio systémů pokrývajících tuto oblast. Firma je vedena vizí digitální transformace životního cyklu výrobku (obr. 1). Jde o sdílení a znovupoužití informací z časných fází projektu výrobku i v etapách navazujících až po opravy a likvidaci. Celý životní cyklus výrobku pokrývá UGS vzájemně provázanými softwarovými produkty pro průmyslový design, CAD/CAM/CAE, PDM, dále systémy pro vizualizaci, komunikaci a kooperaci, simulaci výrobních procesů atd. Vše se provádí ve vazbě na strukturu výrobku, tedy kusovník, a s řízeným přístupem k datům (PDM). Těmto skupinám činností odpovídají v portfoliu UGS produkty pod označením NX, Solid Edge, Teamcenter a E-factory. Produkty E-faktory je skupina produktů, která zasahuje přípravu výroby, jednotlivé aplikace navazují na data o výrobku z vývoje a pracují rovněž plně ve 3D. Všechny útvary podniku mají (řízený) přístup ke geometrickým datům a mohou efektivně spolupracovat na vývoji, včas simulovat přípravu výroby, výrobu (včetně návrhu výrobních zařízení), servisní a opravárenské operace i případnou ekologickou likvidaci výrobku. Výstupy z těchto simulací mohou ovlivnit zpětně dokumentaci výrobku před jejím vydáním do výroby tak, že se ušetří náklady na změny a zejména čas. Kusovníky jsou základem systému, jsou možné různé pohledy na strukturu výrobku (kusovník projekční, konstrukční, technologický, výrobní, opravárenský - např. náhradních dílů - apod.). Je možný časový řez, tj. jak byl výrobek navržen, odzkoušen, vyroben, smontován, rekonstruován a opraven, jsou možné pohledy na změny v čase apod. (obr. 2). Schválená podoba kusovníku je exportována do systému ERP k výrobě.

Implementace PLM
Stejně jako ERP nelze ani PLM dodat na klíč. Příprava zavedení systémů PLM je náročná - a to jak na straně dodavatele, tak podniku. Oboustranně je třeba vyjasnit a upřesnit cíle, kterých chce podnik dosáhnout, jaká je stávající situace a jaké kroky a etapy se definují pro dosažení cílů. Zavedení se bude týkat uživatelů v celém podniku, mnohdy se mění stávající, často zastaralé procesy. Čas potřebný na zavedení bude odvozen z těchto definic, je však třeba počítat spíše s roky než měsíci. Je dobré rozdělit postup do řiditelných a měřitelných etap, náklady na zavedení pak budou průhlednější. Celkové přínosy lze ovšem očekávat velké. Pokud chcete být konkurenceschopní v dnešním, a zejména budoucím ekonomickém prostředí, zavedení PLM je cesta, jak uspět.

Autor článku, Svatopluk Ostrý, působí jako sales manager firmy UGS PLM Solutions, Praha.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.