facebook LinkedIN LinkedIN - follow
PříLOHA 9/2001

HP Pelzer sází na nový informační systém pro řízení výroby a skladů

Ing. Lukáš Grásgruber





Společnost HP Pelzer Group je mezinárodní firmou s bezmála čtyřiceti výrobními závody a čtyřmi tisíci zaměstnanci. Její výrobní program tvoří především obložení, izolace a další materiály pro automobilový průmysl. V České republice reprezentují aktivity společnosti HP Pelzer výrobní závody v Plzni, v Mladé Boleslavi, v Žatci a v Chocni. V závodech Plzeň a Žatec nedávno proběhla rozsáhlá modernizace informačního systému pro řízení výroby a skladů. Tu si vynutilo především neustálé rozšiřování firmy, které zvýraznilo absenci komplexního software pro řízení výroby, který by byl provázán se skladovými a finančními agendami. Důvodem pro modernizaci informačního systému bylo také zavedení nového způsobu skladového hospodářství, daného výstavbou nové skladové haly v Plzni s pohyblivými regály a tzv. "chaotickým" řízením skladu.

O praktické zkušenosti z přechodu na nový systém se s námi podělil ing.Stanislav Trachta, vedoucí oddělení informatiky v HP Pelzer Plzeň.

Požadavky na nový systém
Vedení společnosti HP Pelzer Group se rozhodlo, že nový řídící systém bude implementovat celosvětově, a proto jeho výběr provedla přímo mateřská společnost v Německu na základě vybraných klíčových požadavků, mezi něž patřila kupříkladu vysoká spolehlivost systému a použité platformy. Pro řízení výroby a logistiky nakonec zvolilo vedení společnosti HP Pelzer Group modulární informační systém XPPS od firmy Brain International AG. Byla podepsána rámcová smlouva, která definovala počty licencí a jejich cenu.

Implementaci v obou českých závodech HP Pelzer zajišťovala společnost Brain (CZ), s níž byla uzavřena upřesňující lokální smlouva. Ta již obsahovala přesný počet uživatelů v jednotlivých závodech a přesnou specifikaci modulů, která vznikla na základě doplňujících lokálních požadavků.

Mezi ně patřilo mimo jiné:

. řízení chaotického skladu s pohyblivými regály,
. použití čárového kódu při příjmu a výdeji zboží a materiálu,
. plánování výroby na základě definic kapacit strojů, pracovišť a na základě odvolávek zákazníků,
. zpětná sledovatelnost materiálů z jakých byl výrobek vyroben pro případně reklamace
. údržba strojů - sledování poruchovosti, pravidelné údržby...,
. možnost rozhraní na systém SAP R/3 pro moduly FI a CO
. hodnocení zmetkovitosti, rozbory reklamací, náklady na nejakost atd.

Průběh implementace
Instalace v HPP byla specifická tím, že se jednalo o využití jedné instalace a jedné databáze pro dvě firmy resp. dva závody. Pro každou firmu byly tedy instalovány moduly XPPS pro řízení nákupu, řízení výroby a TPV, řízení odbytových dodávek, řízení skladů a toku materiálu a plánování materiálu, odbytu a výroby. Nezbytnou součástí instalace byla komunikace EDI pro bezdokladové zasílání objednávek, odvolávek, faktur a dodacích listů podle příslušných konvencí jednotlivých automobilek. Na základě požadavku na použití čárového kódu byly instalovány scannery pro čtení čárových kódů na výrobních zakázkách a skladových štítcích.

Klíčovým bodem zavedení nového systému do rutinního provozu pak podle vedení IT oddělení HP Pelzer bylo školení uživatelů: Byl sestaven tým klíčových uživatelů za každý modul a proběhlo podrobné školení těchto uživatelů. Následně se definovali ostatní uživatelé a okruh jejich působnosti v rámci IS.

Byly definovány obrazovky, se kterými budou ostatní uživatelé pracovat a poté klíčoví uživatelé provedli školení ostatních v rámci jejich funkcí.

Tento model se prý v rámci implementace nového IS v HP Pelzer osvědčil především z hlediska uspoření nákladů na školící konzultanty a také tím, že školením ostatních získali klíčoví uživatelé větší praxi se systémem.

První zkušenosti
V současné době, s odstupem pouhých 2 měsíců od ostrého startu nového systému, není podle ing. Trachty ještě možné mluvit o praktických zkušenostech. Již nyní se ale ukazuje, že největší problém se zavedením nového systému bude nikoliv ve funkcionalitě software, ale především v lidech, kteří s ním pracují.

"Největší důraz musí být kladen na správný výběr klíčových uživatelů, kteří musí být lidmi na svých místech s patřičným přístupem k implementaci. Další nutností je 100% zaškolení všech uživatelů a dostatečně dlouhý testovací provoz před ostrým startem pro zažití práce s novým systémem."

Další krok: integrace se SAP R/3
Implementace nového systému pro řízení výroby a skladového hospodářství pochopitelně není pro informatiku v HP Pelzer konečnou stanicí. Už v příštím roce plánují implementaci finančních modulů informačního systému SAP a jejich integraci s informačním systémem XPPS. Plánujeme tedy, že se do oddělení informatiky HP Pelzer brzy znovu podíváme.

Rekapitulace projektu
Zákazník: HP Pelzer k. s.
Dodavatel: Brain (CZ) s.r.o.
Předmět projektu: dodávka a implementace informačního systému XPPS.
Platforma: AS/400

Průběh realizace:
11-12/2000 Upřesňování požadavků, smlouvy, sestavování implementačního týmu
01 - 02/2001 Analýza - zmapování stávajících průběhů ve firmě, návrh a odsouhlasení standardních procesů v IS
02-04/2001 Školení klíčových uživatelů jednotlivých modulů
04/2001 Zakoupení serveru AS/400 820
05-06/2001 Testovací provoz na zkušebních datech, školení ostatních uživatelů klíčovými uživateli
07/2001 Ostrý start IS v obou závodech

Informační systém XPPS
XPPS je dialogově orientovaný, integrovaný systém plánování a řízení výroby. XPPS integruje 12 základních modulů, které jsou nezbytné k optimálnímu plánování a řízení výroby. Další doplňkové moduly integrují do systému dalších funkce.

Základní moduly XPPS:
. správa kmenových dat dílů
. správa kusovníků
. správa technologických postupů
. výrobní a operativní plánování
. dispozice nákupu
. hodnocení dodavatelů
. skladové hospodářství konvenčních skladů
. zpracování inventur
. zpracování výrobních zakázek, řízení výroby
. předkalkulace
. výsledná kalkulace
. On-line vyhledávací systém

Doplňkové integrující moduly:
. generátor variant kusovníků
. personalistika
. evidence a zpracování výrobních dat
. integrace k CAD aplikacím
. integrace k CAQ aplikacím
. integrace k ekonomickému systému

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.