facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
PříLOHA 10/2002

GPRS modem v praxi

Otestovali jsme GSM/GPRS modem Netwave

-ice-


Většina mobilních služeb byla vymyšlena proto, aby uživatel utrácel co možná nejvíce peněz prostřednictvím svého mobilního telefonu. V mnoha případech však technická vyspělost služby nebo její praktický dosah sahá daleko za hranice možnosti dnešních mobilních telefonů. A proto se mobilní telefony stále častěji spojují se zařízeními s vyšší inteligencí nebo větším displejem (PDA, Notebooky), a to jak dočasně (kabel, IrDa, Bluetooth), tak trvale (integrované GSM v PDA, GSM/GPRS moduly v některých noteboocích apod.).


Obě filozofie mají své přednosti i nedostatky. Dočasné spojení umožňuje separátní používání telefonu i počítače k jejich primárním účelům a jejich individuální upgrade (zatímco typický notebook má morální životnost cca 2 roky, u mobilního telefonu je to cca 6 měsíců, chcete-li držet krok s technologií sítě a nabízenými službami). Bohužel oddělená strategie má také svá proti, a to zejména v oblasti nejmodernějších komunikačních technologií, jako je například GPRS. GPRS totiž umožňuje sestavení trvalého spojení, u kterého platíte pouze za přenesená data, a je tak vhodné nejen pro brouzdání po internetu a doručování e-mailů (s omezením jejich velikosti), ale také pro sběr dat, telemetrické a telematické aplikace, dohled a alarmy. S tím vším bude mít mobilní telefon problémy, pokud ne hned, tak nejpozději za měsíc, kdy baterie trvale připojená ke zdroji začne ztrácet kapacitu a vypovídat službu. Navíc takto využitý telefon (vyšší cenové kategorie s podporou GPRS) ztrácí své kouzlo pro telefonování.

Druhá varianta, tedy pevné spojení (integrace) počítače a mobilu, limituje flexibilitu použití a upgradovatelnosti (např. přechod z GPRS 2+1 na 4+2 vyžaduje většinou změnu hardware).

GSM/GPRS modemy
Řešením spojujícím výhody obou řešení jsou tzv. GSM/GPRS moduly, nebo chcete-li modemy. Tato zařízení v sobě zahrnují funkce mobilního telefonu, ale nemají displej a klávesnici, neboť jsou optimalizována pro trvalý provoz u počítače (nebo notebooku). Doposud jste tyto moduly mohli čas od času vidět v tzv. průmyslovém provedení, např. pro zabudování do automobilu. Jednalo se zpravidla o nevzhlednou krabičku s několika konektory, k nimž bylo třeba připojit externí zdroj napájení, anténu a propojovací sériový kabel, tedy nic, s čím by se chtěl typický uživatel obtěžovat. Dnes je ale technologie GSM/GPRS modemů přístupná i v elegantním kapesním provedení. Jedno z prvních zařízení tohoto typu, GPRS modem NetWave (tovární označení iTegno WM1080A), jsme měli možnost několik týdnů testovat.

Jak to celé funguje?
Z pohledu uživatele fungoval testovaný GPRS modem velmi jednoduše. Krabičku, která velikostí připomíná tenkou krabičku cigaret (nekuřáci mi prominou), připojíte USB kablíkem ke svému PC. O napájení modemu se postará USB (jak elegantní), anténa je integrovaná (externí anténu můžete samozřejmě doplnit také, ale většinou to nebude nutné). Ještě jsem na něco zapomněl? Ano, máte pravdu, každá legrace něco stojí a připojení do komunikační sítě taky, takže do modulu musíte nejprve vložit SIM kartu, aby telekomunikační operátor věděl, komu má přenesená data účtovat. Vložením SIM karty je instalace hardware kompletní. Proto přejděme k instalaci software, který GPRS modem a služby, jež poskytuje, oživí. Jaké služby mám na mysli? Dodávaná aplikace vám umožní odesílat a přijímat SMS a EMS, telefonovat a vytvářet telefonická připojení sítě (např. připojení k internetu).

Instalace software
Pokud dodržíte návod, nebudete mít s instalací ovladačů pravděpodobně žádné potíže. Samotná aplikace dokonce běží i bez instalace přímo z CD. Tento trik vám umožní provést všechna potřebná nastavení bez nutnosti aplikaci instalovat (navíc si ji můžete nejdříve vyzkoušet a pak se rozhodnout, jestli je natolik užitečná aby si zasloužila místo na vašem harddisku). Uživatelsky velmi příjemná je funkce "vyhledat modul", která kromě toho, že dokáže zjistit, na kterém virtuálním sériovém portu se modul nachází, zobrazí i diagnostické informace o ostatních portech včetně konfliktů sdílení atd. Pokud je modul nalezen, aplikace si zapamatuje jeho připojení a při příštím startu jej využije automaticky.

Konfigurace GPRS
Konfigurace GPRS je až nepřirozeně jednoduchá, vyberete si poskytovatele z roletky, zvolíte jeden z připojených modulů a stisknete tlačítko "vytvořit připojení". Stejný postup může být využit i na opravu připojení po různých "experimentech" s připojením.

Praktické zkušenosti
Zpočátku jsem měl pocit, že nefunguje vůbec nic, ale v zápětí se ukázalo, že jsem jen zapomněl odpojit aplikaci od modulu, a tak port nebyl pro telefonické připojení k dispozici. Pak se sice spojení sestavilo, ale nic jím neteklo, tedy něco přeci, asi tak 100 byte a dost. Tato situace však vznikala jen někdy, jindy bylo vše v pořádku. Po mnoha experimentech a konzultacích s výrobcem se ukázalo, že sice pláču pěkně, ale na docela špatném hrobě. Celý problém spočívá v chybě směrování ve Windows. Pokud před vytvořením spojení protekla data jiným připojením (např. po lokální síti), mají Windows tendenci udržovat toto směrování až za hrob. Nejsnazší pomocí, je restartovat Windows. S touto znalostí již nejsou s GPRS připojením žádné potíže.

Používání SMS a EMS
Ovládání je velmi jednoduché a připomíná běžného e-mailového klienta. Kromě běžných SMS zpráv však umožňuje prohlížet i EMS zprávy a odesílat zprávy dlouhé až 32 000 znaků.

Telefonní seznam a telefonování
NetWave aplikace umožňuje stáhnout a uložit telefonní seznam ze SIM karty i paměti modulu. Seznam je možné využívat pro hlasová volání a pro zobrazení jmen u přijatých zpráv. Pro hlasová volání je možné využívat buď dodávaný headset, nebo volitelný kablík pro propojení se zvukovou kartou.

Závěr
GPRS modem NetWave je velmi užitečné zařízení pro všechny, kteří chtějí mít pohodlný a relativně rychlý přístup k mobilním službám ze svého PC všude tam, kde je signál GSM sítě. Pro mnoho lidí znamená připojení přes GSM/GPRS prakticky jedinou možnost připojení na Internet na samotách nebo v jiných oblastech s obtížnou dostupností jiných telekomunikačních linek. A není vyloučeno, že v dohledné době začne znamenat GPRS vydatnou konkurenci i v místech, kde telefonické připojení k dispozici je. Pro určité typy telekomunikačních služeb je totiž GPRS výhodnější než vytáčené telefonní spojení.

Technické parametry
GSM/GPRS modem pro datové, faxové, SMS a hlasové aplikace
Vysílací výkon:
. 2W na 900 MHz
. 1W na 1800 MHz
Rozhraní a napájení: USB kabel (USB 1.1)
Váha: 63g
Rozměry (mm): 94×65×13
Anténa: vestavěná
Datové služby:
. Automatická faxová skupina 3 (třída I a II)
. GPRS Class B/Class 2
. WAP compatible
www.icenet.cz

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Komunikace budoucnosti již dnes

Patrik MonariZa posledních 12 měsíců se radikálně změnil přístup mnoha organizací ke komunikaci, přičemž technologie sjednocené komunikace (UC, Unified Communication) se doslova katapultovaly z kategorie zvýšeného zájmu do kategorie nezbytné. Na to, jak mohou organizace a firmy všech velkostí díky moderním technologiím získat komunikační prostředky budoucnosti již dnes, jsme se zeptali Patrika Monariho, obchodního ředitele pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Avaya, která se řadí mezi nejvýznamnější celosvětové dodavatele řešení pro komunikaci a spolupráci.

Helios
- inzerce -