PříLOHA 5/2001

Flexibilní pracoviště na vzestupu aneb SOHO - očekávání velkého růstu






Těžko bychom na poli informačních technologií nalezli tržní segment s vyšším růstem, než je právě oblast zvaná SOHO (Small Office/Home Office), zahrnující malé firmy a drobné podnikatele. Jednou z příčin tohoto stavu je velké množství začínajících tzv. start-up firem a malých podniků, které dobývají trh pomocí své pružnosti a novátorství, ale s malým počtem zaměstnanců. Dále se k tomuto přidává koncepce flexibilních jednotek v klasických organizacích, zakládání malých poboček a příprava na teleworking. Úspěch zmíněných konceptů stojí a padá na vyladění IT infrastruktury, která musí pokrýt všechny potřeby SOHO podnikových sítí.

Světový trh práce se začal výrazně proměňovat, a to nejen díky a prostřednictvím internetu. Tvary organizací se mění, neohebné struktury se lámou a stávající klasické uspořádání a struktury nákladů jsou důkladně zvažovány a přehodnocovány. Náklady na řízení, pronájem budov a celková cena (TCO) infrastruktury se dostávají do centra pozornosti. Nejen z důvodů vyšší konkurenceschopnosti jsou racionalizace a snižování nákladů významnými aspekty podnikových strategií.

Tento vývoj, odehrávající se pod heslem "flexibilita", zcela nenávratně mění trh práce. Flexibilní jednotky, čistý stůl, sdílené pracoviště, teleworking a domácí kancelář - to jsou důležité součásti nových organizačních struktur. Dnešní technologie umožňují práci mimo kancelář i volný pohyb v terénu, a vytvářejí tak dostatečný rámec pro cestování, práci v hotelu či doma. Takováto flexibilita umožnila rapidní nárůst projektově orientovaného způsobu práce a pomohla tím organizacím zjistit, jak je vlastně výhodná.

A skutečně, již dnes je jen ve Spojených státech 25 milionů lidí pracujících způsobem teleworkingu, kdy se s pomocí telekomunikací věnují různým úkolům zcela nezávisle na místě pobytu. Koncem roku 2000 se v Evropě odhadoval počet takto pracujících na 10 milionů. Podle studie Fraunhoferova institutu zhruba 225 000 podniků v Německu teleworking využívá nebo jej v nejbližší době zprovozní. Tato čísla v patřičném poměru platí též pro sousední Rakousko.

Vzdálený přístup k datům
Internet a jeho možnosti mají významný dopad na rozvoj v oblasti SOHO, neboť jeho využití otevírá těmto malým firmám mnoho příležitostí. V sektoru SOHO proto můžeme sledovat řadu zajímavých změn. Až donedávna se zde používaly převážně malé a funkčně jednoduché IP směrovače, které připojovaly malé kanceláře nebo pobočky na podnikovou síť.

Během času se však trend posunuje směrem k funkčně bohatým směrovačům, schopným zajistit zároveň určitou míru bezpečnosti. Otázka zabezpečení je nyní důležitá i pro malé společnosti a telefonem připojované pracovníky. Pochopitelně sem spadají především firewally a zabezpečené tunely do firemních sítí postavené na VPN. Z těchto důvodů mnozí dodavatelé přecházejí od těch úplně nejlevnějších směrovačů k vylepšeným produktům dolního okraje střední třídy.

Zabezpečení prostřednictvím firewallů
V současnosti dosahují mezi zabezpečovacími komponenty v oblasti SOHO nejvyšší procentní nárůst právě firewally. Existují však různé způsoby, jak toto řešení v malých sítích použít. Nejlevnější produkty používají jednoduché IP filtrování, které při připojení k Internetu určité adresy propustí a jiné zablokuje. Tyto statické firewally nezaznamenávají typ odchozích a příchozích dat, obsahují nanejvýš kontrolu přihlášení a výstražné funkce.

Dynamické firewally jsou mnohem inteligentnější. Mají schopnost rozpoznat, jaká data směřují přes internet a k jakému uživateli. Po sestavení spojení čekají na odezvu od požadovaného partnera, a teprve poté umožní přenos. Pokud nejsou očekávána z internetu žádná data, spojení je blokováno a žádná data se z internetu do intranetu nedostanou. Dynamické funkce jsou doplněny záznamem činností, díky němuž je možné rozpoznat snahy o ilegální vstup do sítě. Vše je zaregistrováno a zaznamenáno do tzv. Login souborů a mimoto je okamžitě upozorněn správce sítě, případně příslušná řídící aplikace, která obratem zabrání jakémukoliv vstupu.

Snižování nákladů pomocí směrovačů
Důvod zvýšené poptávky po směrovačích v oblasti SOHO je jasný. Směrovač je v tomto prostředí velmi smysluplný, protože snižuje náklady na připojení k internetu. Směrovač, jakožto centrální prvek, organizaci umožňuje použít při spojení s poskytovatelem připojení (ISP) společnou IP adresu a tu prostřednictvím překladu adres využít pro všechny zaměstnance. Tento způsob on-line připojení je rovněž levnější než pronájem 30 či více adres od poskytovatele. Dalším argumentem pro instalaci směrovačů jsou jejich zmíněné bezpečnostní funkce.

Podle mého odhadů zatím klasické SOHO IP směrovače z trhu zcela nezmizí, ačkoliv se jejich tržní podíl v USA stále snižuje a tento trend se nebude měnit. Na druhé straně totiž v Evropě, kde se ISDN používá daleko více než v USA, jejich prodej stále roste, ačkoliv již nelze zdaleka hovořit o růstu nějak dramatickém. Nepředpokládá se v ISDN zóně změnu trendu minimálně do roku 2002. Poté však začnou být nejjednodušší směrovače nahrazovány kvalitnějšími směrovači s pokročilejšími funkcemi a vyšší mírou zabezpečení.

Nastupují technologie rychlejšího přístupu
Ať tak či onak, budou v oblasti SOHO stále více používány technologie rychlého přístupu, jako je ADSL nebo SDSL a příslušná zařízení. V budoucnosti budou pro připojení malých kanceláři či teleworkerů nasazována mnohem rychlejší řešení než běžné a pomalé ISDN rozhraní. I malé společnosti se dvěma či třemi počítači budou využívat tyto rychlé způsoby připojení, protože i pro malé sítě lze využít xDSL směrovače. Tento vývoj odráží nejen finanční, ale též časové požadavky, protože doba stahování dat z Internetu je u xDSL až desetkrát kratší než u ISDN.

Paralelně se stoupajícím počtem počítačů v malých podnicích roste i množství připojených periferních zařízení. Stejně tak roste i objem dat přenášených po podnikových sítí. V zájmu nasazení co nejefektivnějšího řešení je tedy třeba zvažovat nejen sdílení dat, ale i těchto zařízení. Použití hardwaru, jako jsou tiskárny a další externí zařízení, je při sdílení mnohem ekonomičtější. Stále více společností si to uvědomuje a jak ukazuje vývoj trhu, nasazují za tímto účelem odpovídající síťová řešení.

Data jsou podnikatelův kapitál
V průběhu času získala schopnost práce s daty vyšší status než schopnost práce s perifériemi. Na jedné straně je důkladně střežena integrita informací a na druhé se šetří čas eliminací jejich zdvojeného vkládání. S ohledem na zkratovité jednání personálu je důležité brát na obé zřetel. Internet také dramaticky změnil vlastní úhel pohledu lidí na počítače, a to i v malých organizacích. Počítače přestávají být pro uživatele zavřenými knihami a pomalu se jich přestávají obávat. Navíc část lidí vnímá počítače jako novou podnikatelskou příležitost.

Internet nejenže zjednodušuje přístup k důležitým informacím, ale zajišťuje mnohem více - platformu pro celosvětový obchod a prezentaci produktů, včetně jejich marketingu. Při použití e-commerce je i ten nejvzdálenější zákazník na jedno kliknutí myši daleko.

Rentabilita a produktivita těchto řešení hraje klíčovou roli právě v malých společnostech. Zde se nepracuje s milionovými rozpočty a nejsou zde zaměstnanci věnující se výlučně péči o síť. V takovém prostředí je proto požadováno spolehlivé řešení, zajišťující okamžitý přínos za přijatelnou cenu a nízké provozní náklady.

Síťové komponenty reflektují vaše nápady
Ethernetové huby a přepínače zajišťují všechny zmíněné požadavky a představují tudíž vhodný základ sítě v malých podnicích. Jsou ekonomické a využívají funkční, bezpečné a vyzkoušené technologie.

Vedle toho se začínají v malých podnicích stále více používat dvojrychlostní huby a 10/100 přepínače.

Dvojrychlostní (dual-speed) huby mají automatické rozlišení 10 či 100 MB/s, což znamená, že automaticky detekují přenosovou rychlost používanou v daném prostředí. Jsou tudíž vhodnou volbou pro rozvíjející se sítě a sítě s různými přenosovými rychlostmi.

Protože běžně používané aplikace, jako textový či tabulkový editor, potřebují šířku pásma kolem 1 MB/s, může být takováto segmentace malých sítí praktická. Přepínače mají výhodu odděleného zpracování na 2.vrstvě (podle OSI modelu). V prostředí, kde se zpracovává velké množství dat, zajistí 10/100 přepínače díky svým výkonnostním možnostem nezbytné podmínky pro zdárný provoz.

Optimální výkon je vždy dosažen prostřednictvím 10/100TX portů s automatickým rozlišením.

I malé organizace by měly při výběru přepínače dávat pozor na dostatečnou kapacitu adresní MAC tabulky (minimálně 1 K MAC) a na velikost vyrovnávací paměti eliminující zahlcení daty. Aby byla zajištěna kompatibilita se staršími síťovými komponenty bez podpory automatického rozlišení, mělo by být možné napevno nastavit typ přenosu (plný nebo poloviční duplex) a jeho rychlost (například DIP přepínači).

Andreas Beierer
European Director Marketing (Marketingový ředitel pro Evropu),
Allied Telesyn Group

www.alliedtelesyn.com
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Budou váš kamerový systém řídit AI agenti?

5 trendů roku 2025 od video specialisty Milestone Systems

XProtectLetošní rok přináší zásadní proměny v oblasti videodohledových systémů. Podle Rahula Yadava, technologického ředitele společnosti Milestone Systems, se do popředí dostávají samostatně jednající AI agenti, akční inteligence a inteligentní video management systémy. Co tyto posuny znamenají pro integrátory, resellery i provozní týmy? Přinášíme pět klíčových trendů, které budou podle Milestone formovat bezpečnostní technologii v nadcházejících měsících.