- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)
Tematické sekce


















Branžové sekce
![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Partneři webu
IT SYSTEMS 10/2004
Vlastimil Palata
místopředseda představenstva AutoCont
Samy technologie mají malý reálný vliv na výkonnost a kvalitu podnikání, pokud nejsou při jejich smysluplné implementaci zároveň inovovány procesy tak, aby firma potenciál nových technologií skutečně využila. Podle mého názoru největší potenciál dnes skrývá portfolio technologií umožňujících teleworking (levné, kvalitní a dostatečně dostupné broadband připojení, centralizace aplikací a poskytování jejich služeb ve formě pronájmu (ASP) v rozsahu, specifikaci a kvalitě "on demand"). Mimo jiné je možné tímto způsobem i výrazně zefektivnit vlastní investice do ICT.
Zdeněk Vokáč
výkonný ředitel Minerva Česká republika
Dle zkušeností v oblasti našeho podnikání - podnikové informační systémy pro výrobní společnosti - největší potenciál jednoznačně vidím v investicích do nových technologií vedoucích k zefektivnění dosavadních firemních procesů. Přínosy pak lze očekávat ve snížení stavu zásob, zvýšení produktivity, snížení rozpracované výroby a lepším využití výrobních zdrojů. Jednoznačně pozitivní trend vidím u nadnárodních firem, kdy dochází k přesunu hardwarových i softwarových produktů do poboček v České republice a poskytování služeb pro vlastní potřebu, potřebu dceřiných společností a zákazníků z ČR. Proto nevětší potenciál vidím v tvorbě podnikové kultury a propojení ICT s podnikovými procesy.
Martin Procházka
ředitel OKsystem
Největší potenciál růstu vidím v pokračování převodu podnikových informačních systémů na vícevrstvou architekturu, ruku v ruce s důsledným uplatňováním všech technologií souvisejících s bezpečností informačních systémů - čipových karet a mobilních zařízení pro elektronickou identifikaci, silnou autentizaci a elektronický podpis.
Petr Adámek
obchodní a marketingový ředitel Siemens Business Services
Podle našeho názoru představuje největší potenciál pro české podniky využití IT v oblasti optimalizace odběratelsko-dodavatelských procesů. Technologie, které dokáží při správném nasazení dosáhnout optimalizace výroby a stavu skladových zásob, představují pro podniky značné snížení provozních aktiv. Nedochází tak k vázání kapitálu v rozpracované výrobě nebo zásobách, což má za následek jednoznačně pozitivní ekonomický efekt. Zvláště u výrob s velkou řadou položek nebo v široké škále variant jednoho výrobku (typicky automobilový průmysl) je výroba postavená na predikci poptávky jednou z možností, jak optimalizovat ekonomiku podniku. Tato řešení jsou většinou zahrnována pod zkratky SCM nebo APS.
Vladimír Kovář
generální ředitel a předseda představenstva Unicorn
Domnívám se, že největší potenciál představují internetové technologie. Tyto technologie umožňují širokou dostupnost dat a aplikací, podporují flexibilní sdílení informací a týmovou práci a současně usnadňují správu systémů. Internetové technologie ovšem mají i svá úskalí. Musím říci, že pro jejich široké využití není v České republice stále ještě dostatečně vyvinutá spolehlivá a dostupná infrastruktura. Vezměme si například Wireless GPRS, které má dobré pokrytí a je spolehlivé, avšak rychlost není vysoká. U této služby existuje relativně dostupný cenový paušál. V porovnání s Chorvatskem si na připojení u nás nemůžu stěžovat. Tam je tato služba rovněž dostupná, ale pokrytí je podstatně horší a neexistuje možnost paušálního poplatku za připojení. Stažení 100 kB dat stojí v přepočtu přibližně 28,50 Kč, tím pádem běžná práce vyjde uživatele na tisíce až desetitisíce korun za den. Já potřebuji pro denní práci cca 200×30 kB (200 přístupů do podnikového systému s průměrnou velikostí stránky 30 kB), tzn. že bych za den zaplatil 2 000 Kč.
Petr Poláček
ředitel DNS
Obecný nárůst tržního podílu Linuxu a open source je celosvětově neoddiskutovatelným faktem. Tyto technologie se staly plnohodnotným konkurentem a alternativou k zavedeným platformám, jako je NT, OVM, OS5 či komerční Unixy. Po významných světových referencích, jakými jsou například newyorská burza nebo třeba město Mnichov, bylo jen otázkou času, kdy se reference podobného významu a rozsahu objeví i v české kotlině. Velice podstatné je, že výrobci hardware, aplikačního software či midleware tuto platformu plně podporují. Proto jsem přesvědčen, že instalací Linuxu, ať již v "enterprise" segmentu, či v segmentu středních firem, bude v příštích pěti letech přibývat, a co je asi to podstatnější, přibývat rychleji než ostatních platforem. Česká pošta určitě tou inspirací může být, vždyť celý IT business je z velké části o referencích. V tomto případě měl obrovský vliv na rozhodnutí zákazníka dodavatel aplikace a také fakt, že na většině pošt jsou stále systémy na bázi i486, a proto instalace jakési "light verze" Linuxu neznamenala nutnost upgrade těchto strojů jako u konkurenčních platforem, a tedy značnou úsporu nákladů.
Branislav Ludva
ředitel I.F.T. Progres
V každém případě je to pro ně signál a inspirace již nyní. Avšak velice důležitá bude, vyjma samotného rozhodnutí, i skutečnost, jak tento projekt dopadne. Tedy kdy (v jakém čase), v jakém rozsahu a jaké kvalitě (a spokojenosti České pošty) bude informační systém dodán. Pokud se ten projekt "povede", tak to bude určitě pro některé podniky signál výrazný.
Dušan Lapčík
obchodní ředitel DC Concept
Z celkového pohledu jsme žádnou přímou změnu poptávky nezaznamenali. Křivka růstu zájmu o První elastický informační systém QI má díky jeho jedinečnému technologickému řešení stabilně rostoucí charakter nezávisle na změnách souvisejících s přistoupením České republiky k EU. Jediná změna, která se mírně projevila ve struktuře objednávaných modulů, je zvýšená poptávka po obchodní jednotce Intrastat a několikaprocentní nárůst zájmu o uživatelské rozhraní v němčině a angličtině Co je ale dle mého názoru markantní, to je fakt, že se vstupem České republiky do EU vzniklo tvrdší konkurenční prostředí, což si naše firmy uvědomují a mají zájem o kvalitní a moderní technologie, které by jim pomohly v tomto konkurenčním boji obstát.
Tomáš Matějovský
ředitel Geac
Ano, zaznamenali jsme výrazné zvýšení poptávky po našich službách, a to jak u stávajících zákazníků, kde byl požadavek na aktualizace software zejména s ohledem na pozdě přijímané daňové zákony, tak z pohledu potenciálních nových uživatelů našeho podnikového informačního produktu GeacSystem21 Aurora. Potenciální noví uživatele požadují okamžitou reakci jednak na novou situaci v rámci společného prostoru evropského trhu, jednak na rychlé zvýšení konkurenceschopnosti podniku v těchto velmi náročných podmínkách. Prostřednictvím moderního informačního systému lze dosáhnout skokové změny v produktivitě práce a rychlé návratnosti vložené investice.
Petr Eisler
ředitel Merlin
Pomineme-li logickou potřebu českých podniků přizpůsobit užívané informační systémy legislativě EU v některých metodických a účetních oblastech, nepociťujeme změnu poptávky lokálních podniků po informačních technologiích. Výrazně změněný postoj však zaznamenáváme u zahraničních firem z původních zemí Evropské unie. Vstup naší země do EU zvýšil mj. informovanost o českých producentech informačních systémů a snížil tendence k tradičnímu podceňování našich společností zakotvené v myslích vedoucích pracovníků západních firem. Merlin je stále stoprocentně českou firmou a i přes tuto "vzhledovou" nevýhodu se nám v posledních měsících podařilo získat zajímavé zakázky. Na britských Channel Islands realizujeme dodávku zakázkové aplikace pro zprostředkovatele platebního styku. V Portugalsku připravujeme nový projekt věrnostního systému pro organizaci působící v segmentu cestovního ruchu. V průběhu jednání o těchto zakázkách jsme jednoznačně pociťovali, že nám zákazníci důvěřují více, než bývalo zvykem, a berou nás jako solidní obchodní partnery. Jsem osobně přesvědčen, že k tomu výrazně přispěla právě integrace České republiky do Evropské unie.
Martin Procházka
ředitel OKsystem
Podniky s aktivitami v mezinárodním měřítku hledají robustní a osvědčená řešení, jakým je například Oracle eBS, aby měly pod kontrolou podniková data a získávaly včas konsolidované výsledky podle mezinárodních účetních standardů. Vstup České republiky do EU se výrazně projevuje v informačních systémech veřejné správy, což nepřímo ovlivňuje i podniky - zavádějí se nová DIČ, přicházejí změny v odvodech na sociální pojištění, zaměstnávání cizinců, výkaznictví, projevují se snahy o větší transparentnost na kapitálových trzích. Konečně pozorujeme zvýšený zájem o outsourcing a odborné vzdělávání.
Jan Šarman
ředitel Q.gir
Je těžké tuto skutečnost vyhodnocovat v tak krátkém časovém horizontu. Na první pohled nijak výrazně necítíme změny, které by po vstupu České republiky do EU nastaly nebo mohly nastat v našem oboru. Pochopitelně jsou zde úpravy týkající se řady změn v legislativě, které musíme do standardu našeho Informačního systému K2 zapracovávat (změny sazeb DPH, celní deklarace apod.), ale ty provádíme s jakoukoliv změnou legislativy, protože naši zákazníci dostávají vždy takový upgrade systému, který odpovídá stávajícím normám, předpisům a zákonům. Registrujeme některé zvláštnosti na trhu ERP systémů, které pravděpodobně se vstupem do EU nějak souvisejí, i když možná ne prvoplánově. Mám na mysli to, že si nyní firmy častěji při výběru ERP systému najímají odborné poradce, což je možná ovlivněno i zvyklostmi v zahraničí. Odbornost je potřeba svěřit do rukou odborníkům, i když je to pro zákazníky nákladnější. Tuto skutečnost hodnotíme velmi pozitivně. Jako negativum vnímáme to, že řada firem zastavila svá výběrová řízení a čeká na schválení, popřípadě neschválení dotací z EU. Těchto případů naštěstí není tolik, protože o nákupu informačního systému do firmy nebo podniku se profesionální manažer nerozhoduje na základě toho, zda mu jej někdo zaplatí, ale protože potřebuje dlouhodobě řídit svoji společnost ještě lépe, hlídat náklady, zvyšovat kvalitu výroby a mít rychlou a přesnou kontrolu nad chodem všech oddělení. Každoročně v tomto období pociťujeme větší nárůst poptávek po našem systému K2. Je otázkou, zda je to v tomto roce zásluhou vstupu do EU, komplexností a úspěšností našeho systému na trhu, případně kombinací obojího, nebo jen blížícím se koncem roku, kdy každá firma vyhodnocuje úspěšnost a bilanci celoročních výnosů a výdajů a z tohoto úhlu pohledu již může plánovat investice do roku následujícího.
Diskusní fórum
-red-


První téma: Výzva ICT pro české podniky a instituce
Které technologie z oblasti ICT představují podle vás největší potenciál pro české podniky a instituce? V čem spočívá jejich reálný přínos pro výkonnost a kvalitu podnikání?
Které technologie z oblasti ICT představují podle vás největší potenciál pro české podniky a instituce? V čem spočívá jejich reálný přínos pro výkonnost a kvalitu podnikání?
Vlastimil Palata
místopředseda představenstva AutoCont

Zdeněk Vokáč
výkonný ředitel Minerva Česká republika

Martin Procházka
ředitel OKsystem

Petr Adámek
obchodní a marketingový ředitel Siemens Business Services

Vladimír Kovář
generální ředitel a předseda představenstva Unicorn

Druhé téma: Budoucnost Linuxu v českých podnicích
Česká pošta se rozhodla vybudovat svůj nový informační systém na platformě Linux s využitím open source technologií. Může být podle vás tato reference Linuxu signálem a inspirací pro další velké podniky a instituce?
Česká pošta se rozhodla vybudovat svůj nový informační systém na platformě Linux s využitím open source technologií. Může být podle vás tato reference Linuxu signálem a inspirací pro další velké podniky a instituce?
Petr Poláček
ředitel DNS

Branislav Ludva
ředitel I.F.T. Progres

Třetí téma: Je vstup do EU impulzem pro české podniky v oblasti ICT?
Zaznamenali jste v souvislosti s přistoupením České republiky k Evropské unii nějakou změnu poptávky podniků po informačních a komunikačních technologiích, ať už ve struktuře nebo objemu poptávaných zařízení a služeb?
Zaznamenali jste v souvislosti s přistoupením České republiky k Evropské unii nějakou změnu poptávky podniků po informačních a komunikačních technologiích, ať už ve struktuře nebo objemu poptávaných zařízení a služeb?
Dušan Lapčík
obchodní ředitel DC Concept

Tomáš Matějovský
ředitel Geac

Petr Eisler
ředitel Merlin

Martin Procházka
ředitel OKsystem

Jan Šarman
ředitel Q.gir

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
IT Systems podporuje
Formulář pro přidání akce
Další vybrané akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |