facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 4/2004

Deskbooky - přenositelná stolní PC

Marek Hadra


Během loňského roku se začaly na pultech obchodů objevovat zařízení, která kombinovala výhody klasických notebooků a stolních počítačů, tzv. deskbooky. Šlo o zařízení, která obsahovala výkonné procesory, dostatek paměti a slušný grafický výkon, jenž dokresloval velký, alespoň 15" displej. Hlavním charakteristickým rysem však byla chybějící baterie. Takovýto deskbook byl předurčen k práci v kanceláři či doma u psacího stolu. Bylo ho možno přenášet, ale pro jeho práci byla a je nutná elektrická síť. Brzy se však ukázalo, že uživatele tato varianta příliš nezaujala. Mobilita a nezávislost na drátech je dnes zkrátka vyžadována, i kdyby mělo jít třeba jen o jednu hodinu práce na baterie.






Notebooky kategorie deskbook (nebo také desknote) se tedy musely přizpůsobit poptávce a neúprosným zákonům trhu a i za cenu dalšího zvýšení hmotnosti a ceny přibraly akumulátor. Přesto zůstaly cenově zajímavou a výkonově srovnatelnou náhradou stolních počítačů. Používají komponenty stolních PC (např. výkonné procesory a grafika) a nabízejí velké 15", nebo dokonce už i 17"displeje. Kvůli nadprůměrné hmotnosti dosti převyšující hranici 3 kg a krátké výdrži akumulátoru (pokud ho vůbec mají) nejsou vhodné pro časté cestování. Využití najdou zejména u lidí, kteří si nosí práci domů, kde mají možnost se připojit opět k elektrické síti.



Deskbooky bez baterií
Příkladem koncepce deskbooku bez baterií je Premio 2120D od společnosti AT Computers nebo Umax DeskBook od stejnojmenného výrobce. Výroba Premia 2120D už je ukončena, ale v nabídce některých prodejců ho ještě najdete za cenu kolem 30 tisíc korun. Umax se ještě nevzdává a svůj DeskBook s Celeronem 2,4 GHz nabízí za cenu kolem 20 tisíc korun bez DPH. Dalším "klasickým" deskbookem je Asus D1500T, který na český trh loni uvedla rovněž společnost AT Computers. S procesorem Intel Pentium 4 2,66 GHz, 512 MB RAM, 40 GB HDD, combo mechanikou, Windows XP a 15" displejem se prodává za cenu kolem 33 tisíc korun bez DPH. Jak vidíte z uvedených parametrů a cen, je jasné, že klasický notebook s takovýmto výkonem a za takovéto ceny nikde neseženete. Dobrý poměr ceny a výkonu je vykoupen nutností práce v blízkosti zásuvky.

Deskbooky s bateriemi
Příkladem deskbooku s baterií může být Acer Aspire 1703SC. V tomto případě je třeba definici deskbooku přeformulovat na "velmi dobře vybavené výkonné PC s možností přenášení i na místa bez přívodu elektrického proudu". Slovo přenášení je v tomto případě, ale i u dalších modelů, nutno brát s rezervou, vzhledem k jejich vysoké hmotnosti. Aspire 1703SC váží totiž 7,1 kg a s výdrží baterií to také není moc slavné (pouhou 1,5 hodinu práce). Výkon 2,6GHz procesoru, podporovaný 512 MB RAM vám však postačí na zvládnutí téměř jakékoliv práce, která se na běžných PC provádí. Toto přenosné PC nijak nezaostává za stolními počítači ani co se týče velikosti monitoru, resp. displeje. Disponuje totiž displejem s u notebooků nevídanou úhlopříčkou 17" a rozlišením 1280×1024 bodů. Tento kolos se prodává za cenu 43 990 Kč bez DPH.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.