- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (87)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (40)
- Dodavatelé CRM (37)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (63)
- Informační bezpečnost (43)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)
Tematické sekce
ERP systémy
CRM systémy
Plánování a řízení výroby
AI a Business Intelligence
DMS/ECM - Správa dokumentů
HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů
EAM/CMMS - Správa majetku a údržby
Účetní a ekonomické systémy
ITSM (ITIL) - Řízení IT
Cloud a virtualizace IT
IT Security
Logistika, řízení skladů, WMS
IT právo
GIS - geografické informační systémy
Projektové řízení
Trendy ICT
E-commerce B2B/B2C
CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk
CRM systémy
Plánování a řízení výroby
AI a Business Intelligence
DMS/ECM - Správa dokumentů
HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů
EAM/CMMS - Správa majetku a údržby
Účetní a ekonomické systémy
ITSM (ITIL) - Řízení IT
Cloud a virtualizace IT
IT Security
Logistika, řízení skladů, WMS
IT právo
GIS - geografické informační systémy
Projektové řízení
Trendy ICT
E-commerce B2B/B2C
CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk
Branžové sekce
Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | ||
Partneři webu
PříLOHA 6/2003
Společnost ČSOB Leasing si s celkovým obratem 14,25 mld. Kč udržuje prvenství na leasingovém trhu ČR. Prostřednictvím sítě 13 poboček působí na celém území České republiky a poskytuje leasingové služby nejen pro soukromé osoby a podnikatelské subjekty, ale i pro státní a neziskové organizace. Pro udržení vedoucí pozice v tak silně konkurenčním prostředí jako je leasingový trh, je nutné neustále zvyšovat efektivnost řízení. Proto se management společnosti ČSOB Leasing rozhodl implementovat nový informační systém pro podporu controllingového řízení.
Jaký měla tato investice dopad na jednotlivé oblasti plánování a řízení v ČSOB Leasing? Stručnou odpověď na tuto otázku hledejte v následujícím článku.
V závěru roku 2001 se společnost ČSOB Leasing rozhodla implementovat informační systém MERIT pro podporu controllingového řízení. Původní softwarová podpora byla realizována pomocí nástrojů na bázi MS Excel, které však nebylo možné dále efektivně rozvíjet a očekávat, že budou uspokojovat výrazně rostoucí poptávku řídících pracovníků po nových, detailnějších a strukturovaných informacích.
Implementace nového systému controllingového řízení přinesla zkvalitnění zejména v oblastech:
. plánování dle českých účetních standardů CAS,
. plánování dle IAS,
. produktového, střediskového a hodnotového controllingu,
. zprůhlednění rizikovosti,
. predikce likvidity společnosti,
. provádění citlivostních analýz.
Zpřesněné plánování dle CAS
K rozvoji systému plánování dle českých standardů došlo ve zpřesnění plánu vývoje základních strategických ukazatelů (například ROE dle CAS a IAS se zahrnutím a bez zahrnutí dividendy, nákladová náročnost, rizikovost, produktová a komoditní struktura obratu, produktivita) a oficiálních výkazů (výkazu zisku a ztrát, bilance aktiv a pasiv, cash flow). Plánování celé společnosti nyní splňuje požadavek komplexnosti a provázanosti. Plán je rozdělen do vzájemně provázaných modulů (seskupení dílčích řešených témat - vstupní parametry, produkty SPL a FL dle CAS, produkty FL dle IAS, společné výstupy dle CAS a společné výstupy pro IAS). Základní ideou pro sestavení plánu je neustálé zpřesňování, kdy data o proběhlé skutečnosti nahrazují plán. Každá verze plánu je sestavována způsobem kontinuálního přechodu skutečnosti do plánu. Plánovací systém využil vlastnost podvojnosti. Jestliže je například plánováno zvýšení zdrojů financování, v rozvaze je tato hodnota promítnuta do obratu zvýšení úvěrů a zároveň do obratu zvýšení finančních prostředků.
Oficiální výkazy jsou sestavovány jako kauzální důsledek plánovaných obchodních, provozních a investičních záměrů.
Reálnější plánování dle IAS
Přínosem sestavení plánu dle mezinárodních účetních standardů IAS je řízení společnosti na základě reálnějšího průběhu výnosových, nákladových a bilančních charakteristik, které lépe odpovídají ekonomické podstatě leasingové operace. To představuje promítnutí evropských standardů účtování o pronájmu (např. anuitní průběh kalkulace, leasovaný majetek mimo bilanci leasingové společnosti apod.) do plánu produktu finančního leasingu a do výkazů IAS. Vzhledem k tomu, že výkazy IAS věrněji odrážejí hospodaření společnosti, jsou využívány k hodnocení výkonnosti v rámci skupiny KBC, ČSOB, a také pro benchmarking. Společnost ČSOB leasing je první leasingovou společností operující v českém regionu, realizující controllingové činnosti s podporou mezinárodních standardů (včetně modelování produktu FL dle IAS).
Reporting v ČSOB Leasing
Controllingový systém MERIT obsahuje nástroj reportingová mapa. V rámci projektu implementace systému MERIT v ČSOB Leasing bylo provedeno základní rozdělení této mapy dle produktů na oblast finančního leasingu, operativního leasingu a full service a splátkového prodeje. Dle hierarchie řízení je mapa rozčleněna do tří úrovní: strategické, taktické a operativní. Sestavování reportů usnadňuje "relativní definice času", tzn. po provedení aktualizace skutečností jsou reporty přepočteny a vybrané proměnné v časové řadě nahrazeny. Zvolené výstupní sestavy jsou uživatelsky umístěny do nástroje reportingová mapa a slouží pro rychlý a komfortní přístup informací.
Podpora produktového controllingu
Základem produktového controllingu leasingové společnosti je modelování průběhu obchodních případů včetně projekce již uzavřených obchodních případů. Zvolená forma umožňuje plánování a hodnocení měsíčního portfolia v detailu jednotlivých plánovacích komodit (např. OA 36 - osobní automobily v délce 36 měsíců). Hodnocení modelovaného portfolia vychází z kalkulace variabilních proměnných jednotlivých komodit, z vnitřní hodnoty zahrnující vliv hodnoty peněz v čase a hodnocení s využitím dvouúrovňového krycího příspěvku. První úroveň krycího příspěvku zahrnující rozdíl výnosových a nákladových variabilních proměnných portfolia slouží k vyhodnocení hodnoty jednotlivých komodit. Pohled na komodity je dále zpřesněn, a to druhou úrovní krycího příspěvku zahrnující vliv náročnosti na financování a vliv rizika. Hodnocení komodit probíhá také v agregovanější formě využitím komoditní výsledovky a komoditní rozvahy. Tyto výkazy jsou sestaveny na principu úplné kalkulace. Účty, které nelze jednoznačně přiřadit ke komoditám, jsou rozvrhovány dle zvolené základny do komodit a organizační struktury.
Podpora střediskového controllingu
Pro řízení nákladovosti (spotřeby fixních nákladů) ve společnosti je využito rozpočtování odpovědnostních středisek. Plánované náklady jsou dány součinem plánu měrných jednotek a roční plánované výkonové sazby (např. ujeté km automobilů střediska obchod x sazba/km). K plánování nákladů, které jsou závislé na výkonu, lze využít různé typy výkonových sazeb.
Pro náklady nezávislé na výkonu je výkonová sazba rovna jedné. Ve skutečnosti je výkonová sazba vypočítávána a časová řada této výkonové sazby slouží k porovnání a zpřesnění plánové sazby. Zároveň je možno ověřit těsnost korelační závislosti výkonové sazby a plánovaného nákladu.
Hodnotový controlling
Oblast hodnotového controlllingu umožňuje modelování vlivu investičních záměrů, daňové povinnosti a rozdělení zisku s promítnutím do tříbilančního systému. Výstupem plánovaných investic jsou časové řady průběhu majetkových výsledkových proměnných.
Velmi významnou oblastí je plánování rozdělení zisku a daně z příjmu právnických osob. Hrubý zisk je upraven o nedaňové položky, vyčíslená daň ovlivňuje zaúčtování daně a vyúčtování uhrazených záloh, platby záloh, a poté je následně upravena výše čerpaných úvěrů a promítnut vliv změny nákladových úroků.
Realizací rozkladů formou "Du Pont" získá uživatel nástroj pro realizaci úloh typu: Kde je hodnota vytvářena a s jakým přínosem? Kde je hodnota spotřebována a v jaké výši? Kdo je zodpovědný za vytváření a spotřebu hodnoty?
Zprůhlednění rizikovosti
Modelované portfolio či portfolio vyplývající z již uzavřených smluv je zatíženo určitou mírou rizik. Aby byla úmrtnost smluv snižována, je nutné riziko analyzovat a plánovat. V rámci projektu byly identifikovány dva základní druhy rizik, a to riziko zapříčiněné neplacením klienta a vznikem pojistné události.
Přínosem je promítnutí důsledků modelovaného průběhu rizika nových obchodů i již uzavřených smluv do komodit jednotlivých portfolií. Kalkulace portfolia zahrnuje plánovanou úmrtnost smluv a také dopad tzv. "mrtvého portfolia" - rizikové smlouvy, které ovlivní výsledek hospodaření, ale nejsou zahrnuty do rizikového portfolia. Modelovaná rizikovost se promítá do ziskovosti, bilance a peněžních toků.
Tomu odpovídá např. vytváření opravných položek nejprve k majetku a po vypořádání konečného vyrovnání rozpuštění opravné položky k majetku a vytvoření opravné položky k pohledávce.
Predikce likvidity společnosti
Základním nástrojem pro řízení likvidity je oblast cash flow, které je sestavováno přímou metodou. Přínosem oblasti je plánování změn bilančních položek finančních prostředků na účtu, hotovosti a úvěrů, jako důsledek podnikatelské činnosti společnosti. Cash flow udává informace o debetním a kreditním vývoji v jednotlivých měnách (provázanost na uzavřené obchody v měně), ve struktuře jsou obsaženy stávající úvěry a jejich splácení, debetní a kreditní průběh komodit, provozu a investic. Pro přepočet bilančních položek v cizích měnách je využíván plán kurzovního lístku.
Provádění citlivostních analýz
Dalším přínosem implementace nového systému pro podporu controllingového řízení je provádění citlivostních analýz, které jsou založené na modelování parametrů leasingových smluv, velikosti portfolia, velikosti a průběhu rizika, termínů a výše realizovaných investičních záměrů apod.
"V novém informačním systému jsme získali nástroj s obrovským potenciálem pro zvyšování efektivnosti našeho řízení."
Ing. Karel Bouček, předseda představenstva a generální ředitel ČSOB Leasing
Controlling pro ČSOB Leasing
Ing. Karel Bouček
Společnost ČSOB Leasing si s celkovým obratem 14,25 mld. Kč udržuje prvenství na leasingovém trhu ČR. Prostřednictvím sítě 13 poboček působí na celém území České republiky a poskytuje leasingové služby nejen pro soukromé osoby a podnikatelské subjekty, ale i pro státní a neziskové organizace. Pro udržení vedoucí pozice v tak silně konkurenčním prostředí jako je leasingový trh, je nutné neustále zvyšovat efektivnost řízení. Proto se management společnosti ČSOB Leasing rozhodl implementovat nový informační systém pro podporu controllingového řízení.
Jaký měla tato investice dopad na jednotlivé oblasti plánování a řízení v ČSOB Leasing? Stručnou odpověď na tuto otázku hledejte v následujícím článku.
V závěru roku 2001 se společnost ČSOB Leasing rozhodla implementovat informační systém MERIT pro podporu controllingového řízení. Původní softwarová podpora byla realizována pomocí nástrojů na bázi MS Excel, které však nebylo možné dále efektivně rozvíjet a očekávat, že budou uspokojovat výrazně rostoucí poptávku řídících pracovníků po nových, detailnějších a strukturovaných informacích.
Implementace nového systému controllingového řízení přinesla zkvalitnění zejména v oblastech:
. plánování dle českých účetních standardů CAS,
. plánování dle IAS,
. produktového, střediskového a hodnotového controllingu,
. zprůhlednění rizikovosti,
. predikce likvidity společnosti,
. provádění citlivostních analýz.
Zpřesněné plánování dle CAS
K rozvoji systému plánování dle českých standardů došlo ve zpřesnění plánu vývoje základních strategických ukazatelů (například ROE dle CAS a IAS se zahrnutím a bez zahrnutí dividendy, nákladová náročnost, rizikovost, produktová a komoditní struktura obratu, produktivita) a oficiálních výkazů (výkazu zisku a ztrát, bilance aktiv a pasiv, cash flow). Plánování celé společnosti nyní splňuje požadavek komplexnosti a provázanosti. Plán je rozdělen do vzájemně provázaných modulů (seskupení dílčích řešených témat - vstupní parametry, produkty SPL a FL dle CAS, produkty FL dle IAS, společné výstupy dle CAS a společné výstupy pro IAS). Základní ideou pro sestavení plánu je neustálé zpřesňování, kdy data o proběhlé skutečnosti nahrazují plán. Každá verze plánu je sestavována způsobem kontinuálního přechodu skutečnosti do plánu. Plánovací systém využil vlastnost podvojnosti. Jestliže je například plánováno zvýšení zdrojů financování, v rozvaze je tato hodnota promítnuta do obratu zvýšení úvěrů a zároveň do obratu zvýšení finančních prostředků.
Oficiální výkazy jsou sestavovány jako kauzální důsledek plánovaných obchodních, provozních a investičních záměrů.
Reálnější plánování dle IAS
Přínosem sestavení plánu dle mezinárodních účetních standardů IAS je řízení společnosti na základě reálnějšího průběhu výnosových, nákladových a bilančních charakteristik, které lépe odpovídají ekonomické podstatě leasingové operace. To představuje promítnutí evropských standardů účtování o pronájmu (např. anuitní průběh kalkulace, leasovaný majetek mimo bilanci leasingové společnosti apod.) do plánu produktu finančního leasingu a do výkazů IAS. Vzhledem k tomu, že výkazy IAS věrněji odrážejí hospodaření společnosti, jsou využívány k hodnocení výkonnosti v rámci skupiny KBC, ČSOB, a také pro benchmarking. Společnost ČSOB leasing je první leasingovou společností operující v českém regionu, realizující controllingové činnosti s podporou mezinárodních standardů (včetně modelování produktu FL dle IAS).
Reporting v ČSOB Leasing
Controllingový systém MERIT obsahuje nástroj reportingová mapa. V rámci projektu implementace systému MERIT v ČSOB Leasing bylo provedeno základní rozdělení této mapy dle produktů na oblast finančního leasingu, operativního leasingu a full service a splátkového prodeje. Dle hierarchie řízení je mapa rozčleněna do tří úrovní: strategické, taktické a operativní. Sestavování reportů usnadňuje "relativní definice času", tzn. po provedení aktualizace skutečností jsou reporty přepočteny a vybrané proměnné v časové řadě nahrazeny. Zvolené výstupní sestavy jsou uživatelsky umístěny do nástroje reportingová mapa a slouží pro rychlý a komfortní přístup informací.
Podpora produktového controllingu
Základem produktového controllingu leasingové společnosti je modelování průběhu obchodních případů včetně projekce již uzavřených obchodních případů. Zvolená forma umožňuje plánování a hodnocení měsíčního portfolia v detailu jednotlivých plánovacích komodit (např. OA 36 - osobní automobily v délce 36 měsíců). Hodnocení modelovaného portfolia vychází z kalkulace variabilních proměnných jednotlivých komodit, z vnitřní hodnoty zahrnující vliv hodnoty peněz v čase a hodnocení s využitím dvouúrovňového krycího příspěvku. První úroveň krycího příspěvku zahrnující rozdíl výnosových a nákladových variabilních proměnných portfolia slouží k vyhodnocení hodnoty jednotlivých komodit. Pohled na komodity je dále zpřesněn, a to druhou úrovní krycího příspěvku zahrnující vliv náročnosti na financování a vliv rizika. Hodnocení komodit probíhá také v agregovanější formě využitím komoditní výsledovky a komoditní rozvahy. Tyto výkazy jsou sestaveny na principu úplné kalkulace. Účty, které nelze jednoznačně přiřadit ke komoditám, jsou rozvrhovány dle zvolené základny do komodit a organizační struktury.
Podpora střediskového controllingu
Pro řízení nákladovosti (spotřeby fixních nákladů) ve společnosti je využito rozpočtování odpovědnostních středisek. Plánované náklady jsou dány součinem plánu měrných jednotek a roční plánované výkonové sazby (např. ujeté km automobilů střediska obchod x sazba/km). K plánování nákladů, které jsou závislé na výkonu, lze využít různé typy výkonových sazeb.
Pro náklady nezávislé na výkonu je výkonová sazba rovna jedné. Ve skutečnosti je výkonová sazba vypočítávána a časová řada této výkonové sazby slouží k porovnání a zpřesnění plánové sazby. Zároveň je možno ověřit těsnost korelační závislosti výkonové sazby a plánovaného nákladu.
Hodnotový controlling
Oblast hodnotového controlllingu umožňuje modelování vlivu investičních záměrů, daňové povinnosti a rozdělení zisku s promítnutím do tříbilančního systému. Výstupem plánovaných investic jsou časové řady průběhu majetkových výsledkových proměnných.
Velmi významnou oblastí je plánování rozdělení zisku a daně z příjmu právnických osob. Hrubý zisk je upraven o nedaňové položky, vyčíslená daň ovlivňuje zaúčtování daně a vyúčtování uhrazených záloh, platby záloh, a poté je následně upravena výše čerpaných úvěrů a promítnut vliv změny nákladových úroků.
Realizací rozkladů formou "Du Pont" získá uživatel nástroj pro realizaci úloh typu: Kde je hodnota vytvářena a s jakým přínosem? Kde je hodnota spotřebována a v jaké výši? Kdo je zodpovědný za vytváření a spotřebu hodnoty?
Zprůhlednění rizikovosti
Modelované portfolio či portfolio vyplývající z již uzavřených smluv je zatíženo určitou mírou rizik. Aby byla úmrtnost smluv snižována, je nutné riziko analyzovat a plánovat. V rámci projektu byly identifikovány dva základní druhy rizik, a to riziko zapříčiněné neplacením klienta a vznikem pojistné události.
Přínosem je promítnutí důsledků modelovaného průběhu rizika nových obchodů i již uzavřených smluv do komodit jednotlivých portfolií. Kalkulace portfolia zahrnuje plánovanou úmrtnost smluv a také dopad tzv. "mrtvého portfolia" - rizikové smlouvy, které ovlivní výsledek hospodaření, ale nejsou zahrnuty do rizikového portfolia. Modelovaná rizikovost se promítá do ziskovosti, bilance a peněžních toků.
Tomu odpovídá např. vytváření opravných položek nejprve k majetku a po vypořádání konečného vyrovnání rozpuštění opravné položky k majetku a vytvoření opravné položky k pohledávce.
Predikce likvidity společnosti
Základním nástrojem pro řízení likvidity je oblast cash flow, které je sestavováno přímou metodou. Přínosem oblasti je plánování změn bilančních položek finančních prostředků na účtu, hotovosti a úvěrů, jako důsledek podnikatelské činnosti společnosti. Cash flow udává informace o debetním a kreditním vývoji v jednotlivých měnách (provázanost na uzavřené obchody v měně), ve struktuře jsou obsaženy stávající úvěry a jejich splácení, debetní a kreditní průběh komodit, provozu a investic. Pro přepočet bilančních položek v cizích měnách je využíván plán kurzovního lístku.
Provádění citlivostních analýz
Dalším přínosem implementace nového systému pro podporu controllingového řízení je provádění citlivostních analýz, které jsou založené na modelování parametrů leasingových smluv, velikosti portfolia, velikosti a průběhu rizika, termínů a výše realizovaných investičních záměrů apod.
"V novém informačním systému jsme získali nástroj s obrovským potenciálem pro zvyšování efektivnosti našeho řízení."
Ing. Karel Bouček, předseda představenstva a generální ředitel ČSOB Leasing
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.
leden - 2025 | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
IT Systems podporuje
Formulář pro přidání akce
Další vybrané akce
29.1. | Webinář: Efektivní řízení zákaznických vztahů: CRM... |
9.4. | Digital Trust |
10.4. | Konference ALVAO Inspiration Day 2025 |