facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 4/2004

Business process management

Mgr. Martin Kotyza


V minulosti jsme se v IT Systemu již vícekrát zabývali problematikou workflow i různými integračními platformami. Dnes se podíváme na platformu Business process management (BPM), která představuje konvergenci workflow, aplikační integrace (enterprice application integration - EAI) a nestrukturovaných nebo ad-hoc procesů. Volně řečeno BPM je workflow obohacené o výkonné integrační nástroje se schopností procesního zpracování neplánovaných aktivit.



Nezávislé autority
Výše uvedená definice BPM vychází ze zdrojů Workflow Management Coalition (WfMC), která je jednou z nejstarších nezávislých iniciativ v oblasti BPM. Představuje podobnou autoritu jako World Wide Web Consortium (W3C) v oblasti webových standardů. V oblasti BPM se však vyskytuje podobných autorit více. Z nich nejaktivnějším, a tím i nejvíce normotvorným, dojmem působí Business Process Management Initiative (BPMI).

Specifikace
Společnosti sdružené kolem obou zmíněných koalic lze zjednodušeně rozdělit na dvě základní skupiny. První tvoří ty, které se zaobírají především BPM (FileNet, SAP, W4, Versata, ...), druhou pak ty, které jsou zaměřeny na oblast analýzy podnikových procesů. Tato oblast je označována jako business process analysis (BPA). Lze do ní zařadit například IDS Sheer, Lanner, QPR, Adonis a další. Produkty první skupiny společností jsou označovány jako business process management system (BPMS).

Analýza procesů
V tomto článku se budeme dále zabývat pouze produkty zaměřenými na BPM. Jejich součástí jsou ve většině případů nástroje zaměřené také na BPA. Jedná se však o poněkud jinou orientaci než u produktů druhé skupiny. Produkty zaměřené úzce na BPA (velké) pohlíží na procesy zpravidla v hrubých rysech z nadhledu nejvyššího managementu a zabývají se především ekonomickou optimalizací. BPA (malé) obsažené v BPM produktech je zaměřené více na detail (konkrétní úkol) a často neobsahuje žádné optimalizační nástroje. Pokud obsaženy jsou, zaměřují se spíše na časovou optimalizaci. Je samozřejmé, že se funkcionalita velkých a malých BPA nástrojů často prolíná, a je žádoucí, aby mezi sebou uměly komunikovat. Za tímto účelem nezávislé koalice byly vydefinovány definiční jazyky BPM (business process modeling language - BPML). V případě WfMC je to XPDL, BPMI používá přímo označení BPML, příp. BPML|BPEL (BPEL4WS).

Integrace
Jak bylo řečeno výše, u BPMS je kladen značný důraz na schopnost integrace. Především je tím míněna schopnost začlenit do procesu jako krok obecnou aplikaci. To se děje často proprietálním způsobem na úrovni API, sofistikovaněji pak především pomocí web services (WSCI - web service choreography interface) a integrace každého konkrétního software je otázkou konkrétní implementace. Některé BPMS mají integrovány různé konektory, ať již obecné, nebo vytvořené pro konkrétní software. Rozhraní na vyšší úrovni představuje integrace na úrovni samotných BPMS. Pod tím si lze představit schopnost jednoho BPMS zavolat v rámci svého procesu subproces jiného BPMS. Standardy definující komunikační jazyk pro tato volání jsou především WF-XML , AWSP, WSDL.

Architektura
Volně jej lze okomentovat tak, že předpokládá existenci více spolupracujících interních workflow enginů. Jednotlivé procesy jsou definovány pomocí standardních jazyků, umí jako své kroky volat různé aplikace v rámci heterogenního IT prostředí a také umí přes standardní rozhraní volat subprocesy externích (cizích) workflow enginů. Jednotlivé pracovní položky jsou zpracovávány pomocí standardních klientů a historie zpracování je do logu ukládána pomocí standardizovaného jazyka, tak aby mohly být procesy monitorovány nezávislými administrativními nástroji. Takto popsané schéma dnes představuje jakési sci-fi, protože ne všechna rozhraní zachycená na obrázku jsou uspokojivě definována. Ale rozhodně je to správný cíl, ke kterému by všechny BPMS měly směřovat.




Obr. 1: Referenční model business proces management systému dle Workflow Management Coalition


Produkty
V následujícím stručném přehledu uvedu BPMS, se kterými se lze na českém trhu setkat, i některé, jež k nám zatím nepronikly, ale rozhodně si zaslouží pozornost každého, kdo se o téma BPM zajímá. Seznam není úplný, jen já jsem ve svých studiích zkoumal více než padesát BPMS. Zařadil jsem pouze produkty, které mne něčím zaujaly a navíc jsou jejich výrobci či dodavatelé dostatečně "sdílní".

Filenet P8 BPM
Filenet P8 BPM je produkt, který je v nezávislých studiích vždy mezi nejsilnějšími. Původně dokumentačně orientovaný, dnes výrazně integrační. Jedná se o produkt určující trendy v oblasti process management, což částečně vysvětluje skutečnost, že ne vždy plně respektuje standardy diktované autoritami. Filenet musí vznikající výzvy řešit dříve, než je definuje standard. Výsledkem je, že sice normy plně nedodržuje, ale na druhou stranu disponuje rozhraními, s jejichž pomocí se domluví se všemi významnými hráči na trhu.

Fujitsu i-Flow
Interstage BPM (i-Flow) je silným, v praxi velmi dobře nasaditelným nástrojem. K tvorbě formulářů pro jednotlivé kroky workflow přistupuje moderním způsobem s využitím unifikujícího generátoru. i-Flow respektuje v přijatelných mezích standardy.

Serena Team Track
Serena Team Track je nenápadný BPMS, který však splňuje téměř všechna sledovatelná kritéria. Určitou nevýhodu by mohlo představovat nerespektování standardů pro integraci. Na druhou stranu je tato nevýhoda výrazně překryta implementačními schopnostmi ověřenými praxí.

BEA WebLogic BPM
BEA WebLogic Platform představyje technologicky silný produkt, jehož J2EE server je často využíván i konkurenčními BPMS. Zdánlivě nenápadný produkt, který však splňuje všechny požadavky. České zastoupení BEA je velmi komunikativní.

iXos eConProcess
iXos eConProcess je novou verzí úspěšného produktu PowerWork. iXos jej zakoupil pro doplnění portfolia svých produktů. eConProcess je řazen jako integrační, jeho rozhraní však příliš nerespektují standardy. iXos je však společností, která jistě obhájí jeho pozici na trhu BPMS.

Intalio|n3
Jak společnost Intalio sama deklaruje, není standardnějšího BPMS, než je Intalio|n3. Podílejí se totiž velmi aktivně na definici standardů v rámci BPMI. Technologicky je tedy Intalio|n3 vůdčím produktem.

SeeBeyond eInsight
Technologicky silný produkt s bohatými integračními možnostmi postavenými na respektování definovaných standardů. eInsight patří k produktům, jejichž referenční listina prokazuje schopnosti ověřené praxí.

Savvion BusinessManager
Silný produkt s bohatými standardními integračními možnostmi. Produkt snadno splňuje téměř všechna sledovatelná kritéria a disponuje referencemi na kooperativní řešení. K tvorbě formulářů pro jednotlivé kroky workflow přistupuje Savvion moderním způsobem s využitím unifikujícího generátoru.

SAP WebFlow
SAP WebFlow je velmi silným nástrojem použitelným pro kompletní pokrytí BPM. Původně aplikačně orientovaný systém dnes představuje jeden z nejsilnějších integračních BPMS. Integrační možnosti značně posiluje nový produkt SAP XI.

Další informace a srovnání
Poněkud hlubší studii zabývající se BPMS najdete na webu WfMC. Ukázku z této studie si můžete prohlédnout na www.wngs.com/wgse/Sample.pdf.

Autor článku Mgr. Martin Kotyza pracuje ve společnosti Sabris, s.r.o. jako expert a manažer vývoje.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.