facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 4/2001

Automatizovaný sběr dat ve výrobním procesu firmy Alusuisse Děčín






Firma Alusuisse Děčín s.r.o. patří k největším evropským výrobcům lisovaných hliníkových profilů, trubek a tyčí. Většinovým vlastníkem je nadnárodní kanadské konsorcium ALCAN. Obrat společnosti Alusuisse Děčín dosáhl v loňském roce 3 500 mil. Kč. Podíl exportu na celkové výrobě je přes 80%.

Výroba je členěna do několika středisek (tavírna, lisovny, trubkárna, expedice) s technologickou následností. Prvotním produktem je hliníková vsázka, ze které jsou v tavírně odlity polotovary - čepy.

Na lisovnách jsou z čepů lisovány různé profily s možností dalších pomocných operací. Vylisované trubkové profily jsou zpracovávány na speciálních operacích střediska trubkárny. Veškerá produkce je expedována expedičním střediskem.

Výroba je 100% zakázková, s plánováním všech výrobních operací. Na většině operací je sledována rozpracovanost, mezi středisky je prováděno "účetní" odvádění skutečně vyrobeného množství. Pro řízení výroby je úspěšně používán systém PPS/L (Heyde, SRN) na platformě IBM RS6000 a databázi Ingres. Odvádění výroby bylo prováděno mnoha produkty na platformě FOX/PRO, které vznikly přímo na oddělení IT Alusuisse Děčín. Pro prodejní, finanční a další činnosti slouží další samostatné produkty (SCALA, AKAS...). Přenosy dat probíhaly jednou denně dávkovým přenosem. Toto řešení však mělo několik zásadních nedostatků, které přiměly management Alusuisse k hledání změny.

Důvody hledání změny
Mezi hlavní důvody pro změnu informační infrastruktury v Alusuisse patřila především nevyhovující několikanásobná duplicita zadávání a přepisování údajů na různých platformách, neexistence sdílení všech pořízených dat, zpoždění při aktualizaci a také nestabilita, pomalost a časová náročnost údržby a vývoje vlastních SW produktů. Proto se vedení Alusuisse rozhodlo hledat řešení, které by splňovalo požadavek: "Veškerá data zapisovat jen jednou a to na místě jejich vzniku". Proto se rozhodlo o přesunu pořizování dat přímo na jednotlivá výrobní pracoviště, a to v elektronické podobě s možností opravy a doplňování takto vzniklých dat dílenskými dispečery. Současně s údaji o rozpracované výrobě budou zadávány další technologické údaje. Plánovací systém PPS/L stále působí jako hlavní nadřazená aplikace, která sjednocuje všechny vstupy pomocí SQL databáze. Po představení různých řešení automatického sběru dat do systému PPS/L byla jako nejvhodnější vybrána koncepce firmy Gaben se systémem GBC LINE.

Popis řešení
Jádrem systému je databázová aplikace v MS Visual Basic nad SQL databází. Okamžitě po zápisu dat ze vstupního místa dochází k jejich archivaci v nezměněné podobě a na základě rozhodovacích algoritmů k okamžitému přenosu do systému PPS/L. Vstupní data jsou samotnou aplikací kontrolována na korektnost. Součástí aplikace jsou i moduly pro komunikaci s ostatními periferiemi (elektronické váhy, tiskárny etiket..)

Každému z uživatelů jsou prostřednictvím konfigurace přiřazena různá přístupová práva a funkce, konfiguraci může provádět oddělení IT bez zásahu dodavatele SW.

Jako optimální vstupní místo byl vybráno standardní PC, ovšem umístěné v průmyslové 19" skříni s klimatizací. Sestava je vybavena odolným snímačem čárového kódu a tiskárnou etiket. PC je do LAN napojeno RF přenosem ( náklady na přivedení optické strukturované kabeláže k jednotlivým pracovištím v porovnání s vybudováním RF sítě jsou srovnatelné, s výhodami variability na straně RF sítě). Jiným vstupním zařízením je přenosný terminál se snímačem čárového kódu, který pořízená data dávkově importuje do aplikace GBC LINE.

Funkce řešení
U první plánované operace je vždy nabídnuta množina povolených zakázek, ze kterých vyrábí jednotlivé "balíky" polotovarů pro následnou operaci. Pro každý balík jsou vyplňovány povinné a nepovinné údaje, které jsou vytištěny na identifikační etiketu. Některá data jsou pořizována ručně (technologické údaje), jiná z externích zařízení (váha) a další automaticky (časy, obsluha). Na pracovišti následné operace se vždy sejme etiketa z polotovaru a k ní se zobrazí příslušné informace.

Pokud je operace plánována na jiném středisku, musí předcházet odvedení všech balíků ze střediska na středisko s předávacím protokolem. Odvádění je realizováno osobou s příslušnými uživatelskými právy.

Ve všech úrovních je možno zobrazovat nebo tisknou různé sestavy. Pro složitější statistiky je na vnitřním intranetu vytvořena HTML aplikace, která pracuje nad stejnou SQL databází.
Implementace projektu

Zavádění systému mělo několik fází, pilotním projektem bylo uvedení systému do zkušebního provozu na prvním ze středisek ve druhé polovině roku 1999. Po několikaměsíčním provozu, kdy byla souběžně porovnávána data z obou systémů, došlo k přechodu získávání údajů o rozpracovanosti výroby pouze ze systému GBC LINE. Stejný model byl použit i při zavedení systému na ostatní střediska. Důležitým faktorem bylo proškolení několika set uživatelů, kteří ze systémem pracují, protože 95% z nich dosud nepracovalo s výpočetní technikou.

I přes poměrně rozsáhlou analýzu, předcházející samotnému zadání, docházelo jako vždy v rozvíjející se firmě k různým úpravám původního zadání, zejména při hledání kompromisu mezi komfortem a složitostí. Protože se jedná o aplikaci "na míru", nebyl problém příslušné úpravy provést. Obrovskou výhodou implementace byla spolupráce s IT oddělením Alusuisse s vlastní vývojářskou kapacitou.

Vývoj řešení
Kromě úprav samotného systému GBC LINE ( zprávová služba, customizace obrazovek a další) probíhá příprava napojení nového systému na síť řídících automatů SIMATIC pro automatické získávání technologických údajů z lisů a dalších zařízení. Dále jsou rozšiřovány funkce systému i pro evidenci nástrojů, oprav a dalších činností.

Projekt ve zkratce
Společnost: Alusuisse Děčín, s.r.o.
Obor: hutnictví, výroba hliníkových profilů, tyčí a trubek
Hardware: PC AutoCont, skříně Rittal, RF síť Breezecom, tiskárny etiket Datamax, snímače čárových kódů PSC, přenosné terminály PSC
OS: Win NT 4.0
Databáze: MS SQL 7.0
Aplikace: GBC LINE MS Visual Basic
Počet uživatelů: >300
Počet instalací: 19 na výrobních pracovištích, > 20 v dispečerské úrovni
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.