facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 1-2/2005

Audit hmotných toků

Ing. Tomáš Formánek


Silně konkurenční prostředí nutí podniky, aby neustále zvyšovaly dostupnost produktů na trhu při minimalizaci nákladů. Podniky musí zajistit plynulost materiálových a informačních toků, optimální řízení skladového hospodářství, synchronizaci podnikových potřeb s požadavky zákazníků, inovovat produkty a technologie podle požadavků trhu


Dnešní trh je s oblibou charakterizován jako dynamický a globální. To, o čem přemýšleli manažeři před dvaceti lety, je dnes realitou a dotýká se prakticky každého oboru podnikání. Dávno neplatí, pominu-li výjimky, že stačí vyrábět levné, standardní výrobky ve velkých sérií. Úspěšné podniky musí reagovat na přesné požadavky zákazníka, vyrábět často individuální výrobky vysoké kvality, samozřejmostí je rostoucí sortiment, variantnost výrobků a stále menší výrobní dávky. Roste komplexnost výrobků a zkracují se dodací termíny. Klasickou volbu mezi maximalizací zisku a úrovní služeb zákazníkům již nerozhoduje podnik, ale samotný zákazník. Větší váhu mají i omezené zdroje podniku a jejich efektivní využití, zajištění maximálního průtoku a využití úzkých míst. To vše nutí současné podniky lépe plánovat, rozhodovat v podmínkách nejistoty, a hlavně řídit efektivněji své hmotné toky. Optimalizací hmotných toků může podnik dosáhnout obrovských úspor, uvědomíme-li si četnost a náročnost operací týkajících se nákupu, zaskladnění, vyskladnění položek, samotné výroby, skladování polotovarů, přejímky, kontroly a zaskladnění hotových výrobků až po samotnou distribuci konečným zákazníkům. V každém procesu vznikají požadavky na manipulaci (mnohdy s využitím vysokozdvižných vozíků a jiné manipulační techniky), práci lidí odpovědných za realizaci těchto procesů, často se řeší problematika zpětných toků (obaly, odpady apod.). Audit hmotných toků pomáhá podniku identifikovat úzká místa či zbytečné plýtvání a přináší reálná řešení a doporučení pro efektivnější řízení. Struktura auditu je zvolena podle potřeb podniku. Obvykle zahrnuje analýzu následujících podnikových procesů: plánování, nákup, výroba, distribuce, řízení zásob a zpětné toky (reverzní logistika).
Jedná se zejména o následující oblasti:
· logistické vyšetření materiálového toku,
· provedení topologie bodů rozpojení objednávkou,
· analýza úzkých míst ,
· vyšetření organizace, řízení a plánování nákupu,
· zjištění úrovně technologie a kapacity výrobních zařízení,
· vyšetření způsobu plánování a rozvrhování výroby (rozpracovanost),
· identifikace struktury zásob v materiálovém toku,
· provedení klasifikace zásob v materiálovém toku,
· vyšetření systému distribuce a dopravy,
· vyšetření systému skladování a manipulace,
· vyšetření obsahu a režimů meziútvarové komunikce,
· vyšetření úrovně logistické kvalifikace,
· identifikace souborů dat a kritérií pro logistické analýzy,
· identifikace souboru logistických výkonových ukazatelů,
· identifikace struktury logistických nákladů ,
· vyšetření časové a obsahové disponibility dat,
· vyšetření funkcionality informačního systému pro logistiku,
· zjištění záměrů rozvoje informačního systému ,
· zjištění úrovně celofiremní logistické koncepce,
· vyšetření vazeb na systém managementu jakosti a další systémy,
· vyšetření vazeb na celopodnikovou vizi a strategii.

Při samotném auditu je vhodné identifikovat, jakého typu je daný podnik podle známé klasifikace firem VAT (viz tabulka).




Existující problémy ve firmách typu V:
· příliš velké zásoby hotových výrobků
· služby a dodávky zákazníkům jsou nevyhovující
· velmi pomalá reakce výroby na změny
· problémy mezi jednotlivými odděleními
· nepředvídatelné průběžné doby ve výrobě

Existující problémy ve firmách typu A:
· zdroje jsou sdílené pro více výrobků (křižovaní)
· existují vysoké zásoby dílů, naopak některých dílů je nedostatek
· čas procesů je kratší než průběžná doba výroby
· úzké místo se neustále mění

Existující problémy ve firmách typu T:>
· špatné plnění slíbených termínů
· časté je urychlování ve výrobě a přesčasy
· existují velké zásoby na základní úrovni meziskladování (výroba-montáž)
Základní nástroje a analýzy vhodné pro audit

ABC analýza
A - malý počet položek s vysokou spotřebou (cca 20 % položek, 80 % spotřeby) B - střední počet s průměrnou spotřebou
C - velký počet položek s nízkou spotřebou

Základním principem ABC analýzy je skutečnost, která vyplývá z tzv. Paretova pravidla, které říká, že 80 % veškerých důsledků je způsobeno pouze asi 20 % příčin. Vhodné je využít kombinaci výsledků ABC analýz podle několika ukazatelů, které nás z hlediska logistiky zajímají nejvíce (četnosti odběrů jednotlivých materiálů, surovin a hotových výrobků nebo spotřebované množství), další zajímavý pohled je přes účetní hodnotu (hodnota výrobků v korunách násobená množstvím), v praxi je někdy vhodné použít krycího příspěvku pro zjištění přidané hodnoty výrobku.

Value stream mapping
Jedná se o zmapování materiálových a informačních toků v podniku, jejich překreslení (současný stav) a navržení nového (budoucího) stavu. VSM je nástroj, který odhaluje zbytečné plýtvání v podniku a snaží se je odstranit:
· redukuje čas realizace,
· zlepšuje kvalitu produktu a využití místa,
· redukuje zbytečnou práci, zmetkovitost a hladinu zásob,
· redukuje nepřímé mzdové náklady.
Na základě vizualizace dat (současný stav) se hledá největší přidaná hodnota v toku materiálu a informací a dochází k přetvoření současného stavu na stav budoucí. Dále je vhodné hodnotit systém z hlediska jeho budoucího vývoje, tzn. provést základní prognózy (minimálně pro produktové skupiny, lépe pro jednotlivé produkty - záleží na složitosti portfolia), provést základní analýzy materiálových toků, analýzy využití skladů a struktury zásob. Velice zajímavé a v praxi přínosné je provést detailní analýzu struktury zásob. Graf ukazuje rozdělení celého portfolia do několika skupin. Sledované období je posledních šest měsíců, například skupina s označením "0" znamená, že do této skupiny patří položky (přesně 3 578 položek, 54,8 %), které neměly poptávku v žádném měsíci z posledních šesti sledovaných měsíců.




Přínosy auditu hmotných toků
· optimalizace hmotných toků v rámci rozšiřování výrobních kapacit · optimalizace systémů řízení výroby
· optimalizace dodavatelských služeb a služeb zákazníkům
· optimalizace nákupního managementu
· optimalizace systému distribuce zboží
· zaměření logistiky na speciální segmenty trhu
· zlepšení dodavatelských služeb
· racionalizace všech logistických služeb
· minimalizace zásob

Závěr a doporučení
Samozřejmě, že audit hmotných toků se týká především výrobních podniků, ale některé jeho principy mohou být s úspěchem využity i v ostatních podnicích nevýrobní povahy. Podnik může využít audit pro celý logistický řetězec, nebo pouze pro vybranou část (nákup, skladování a řízení zásob, výrobu, distribuci a dopravu apod.). Právě díky své obrovské četnosti a vysoké intenzitě materiálových toků se podnikům nabízí významné potenciální úspory ze zavedení efektivnějšího systému řízení. Součástí auditu je i doporučení, které optimalizační metody jsou pro daný podnik vhodné. Jedná se zejména o oblast řízení zásob (výpočet optimálního objednacího množství, signální stavy zásob, pojistné zásoby atd.), plánování výroby a předpověď poptávky.

Použité zdroje: [1] Milan Gregor: VAT - klasifikácia firiem, Slovenské centrum produktivity Autor článku, Ing. Tomáš Formánek, je technologickým ředitelem poradenské firmy Economic Wizard.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.