facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2004

Aby informace nezamrzaly

Společnost Guseppe modernizovala svůj informační systém

-red-


Akciová společnost Guseppe byla založena v roce 1994 a od té doby zaujímá rozhodující postavení na českém trhu s mraženou pizzou a dalšími hotovými zmrazenými jídly. K dominantním výrobkům patří mražené pizzy, kterých společnost prodává cca 40 druhů v různých chuťových variacích. Guseppe patří mezi středně velké podniky s ročním obratem ve stovkách milionů a zaměstnává 140 lidí v třísměnném provozu. Sídlo společnosti se nachází na dvou místech. Výrobní závod je v Rokytnici v Orlických horách a vedení podniku v Hradci Králové. Informační systém byl v začátcích společnosti trochu podceňován. Proto byly nejdříve pořizovány pouze základní systémy nezbytně nutné pro chod společnosti (účetnictví, sklady atd.). Po vstupu zahraničního kapitálu v roce 1998 však bylo v první fázi investováno především do rozvoje informačního systému. Management Guseppe se tehdy rozhodl pro podnikový informační systém iScala, který na začátku roku 2004 modernizoval na jeho aktuální verzi 2.2. Tato verze představuje největší rozšíření funkcionality za posledních deset let vývoje systému. Jen v oblasti logistiky a výroby je to přes 400 nových funkcí. O zkušenosti z provozu informačního systému a jeho modernizace se s námi podělil Dobroslav Hnídek, IT specialista Guseppe, a.s.





Proč jste se rozhodli pro modernizaci informačního systému? Měli jste na nový informační systém nějaké specifické požadavky?
Pro novou verzi v našem případě hovořila zkušenost našich mezinárodních kolegů, kteří doporučovali upgrade hlavně s ohledem na lepší funkčnost MPC modulu (řízení výroby). Vedle toho pro nás samozřejmě byla zajímavá nová funkcionalita. Na nový systém nebyly kladeny žádné speciální požadavky. Velkou důležitost pro nás ale měl rychlý a bezproblémový přechod na novou verzi a snadné přizpůsobení uživatelů standardním funkcím. Teprve nyní po fázi implementace se snažíme využít nových funkcí.

Které agendy a obchodní procesy řešíte v systému iScala? Používáte i další podnikové aplikace, například v oblasti plánování a řízení výroby?
Systém iScala je využíván jako kompletní systém pro vedení účetní, skladové a výrobní agendy, evidenci dodavatelů a zákazníků. Instalovány jsou moduly Finance, Řízení investičního majetku, Řízení prodejních objednávek, Evidence nákupu a skladového hospodářství, Řízení výroby. Dále společnost Guseppe používá modul EDI Sales pro elektronický příjem objednávek od některých zákazníků. Využíváme též možnosti vzdáleného přístupu do iScaly, jak z lokality Hradec Králové, tak pro administrativní účely z domova. Nový systém nám umožnil informačně propojit závod v Rokytnici v Orlických horách s vedením společnosti, které se nachází v Hradci Králové. Tato dvě místa jsou nyní propojena on-line pomocí virtuální privátní sítě. V současné době je připravován přechod na standardní terminálové služby pro vzdálené uživatele a eventuálně i pro externí sklad. Systém je kompletně instalován na jednom serveru s Windows 2000 Advanced Server (2× Xeon procesor 2,66 GHz, 4GB RAM, 2× 60GB disk). Obecně je naší snahou minimalizovat počet dalších softwarových řešení a centralizovat maximum právě do iScaly. Všechny důležité oblasti zde máme pokryty a jsou doplněny pouze o specializovaná řešení pro reporting (MIS) a úzce zaměřená softwarová řešení pro kontrolu výroby (sběr a kontrola parametrů z výrobní linky).

Které funkce informačního systému jsou pro vás nejdůležitější?
Velmi důležité je sledování efektivity a doby výroby, reálné a kalkulované spotřeby surovin. Důležité je sledování výroby již od objednání suroviny. Například některé zakázkové sýry, jejichž zrání trvá několik týdnů, je potřeba objednat předem. To znamená, že po zhotovení měsíčního plánu výroby provádíme v iScale objednávky těchto surovin. Běžné suroviny jsou objednávány na základě týdenních plánů (MPC) výroby zadávaných do MPC modulu. Je třeba ale brát ohled na to, že vše musí projít laboratorními zkouškami. Na základě denního plánu výroby pak vedoucí směny zabezpečí přesun surovin z hlavních skladů do skladů výrobních. Některé sklady, jako například mrazicí a chladicí sklad, se nacházejí u Pardubic mimo výrobní závod společnosti Guseppe. Pro výrobu jsou také velmi důležité kontinuální kontroly parametrů, které probíhají na výrobní lince. Některé jsou průběžně či dávkově sbírány do podpůrných systémů (např. váhy výrobku v jednotlivých fázích produkce) a jsou dále vyhodnocovány. Hotový výrobek je pak na výstupu balen a označen čárovým kódem skupinového balení. Pro tento úkol jsou informace přenášeny ze systému iScala do softwaru pro EAN tisk.

Jak dlouho trval upgrade informačního systému iScala?
Upgrade trval poměrně krátkou dobu. Během tří dnů byl nový informační systém iScala 2.2 připraven a hned následoval ostrý provoz s řešením drobných problémů za běžného chodu systému. O usnadnění práce a změnách zatím hovořit nemohu. Je to ovlivněno relativně krátkou dobou po upgrade, ve které stále používáme běžné postupy. S využitím dalších funkcí se budeme teprve seznamovat a proškolovat uživatele.

Splňuje nová verze požadavky, které společnost Guseppe na systém měla?
Stávající verze obecně řečeno splňuje naše požadavky, jen využití některých funkcí je podmíněno atributy, které nejsou splněny z naší strany (například nás trápí nemožnost odesílání e-mailů přímo ze Scaly, což je dáno standardizovanou platformou Lotus Notes pro firmy v rámci koncernu Orkla Group, našeho majoritního akcionáře).

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.