- Přehledy IS
- APS (21)
- BPM - procesní řízení (22)
- Cloud computing (IaaS) (8)
- Cloud computing (SaaS) (25)
- CRM (48)
- DMS/ECM - správa dokumentů (18)
- EAM (16)
- Ekonomické systémy (66)
- ERP (84)
- HRM (27)
- ITSM (5)
- MES (32)
- Řízení výroby (47)
- WMS (27)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (24)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (40)
- Dodavatelé CRM (36)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (77)
- Informační bezpečnost (35)
- IT řešení pro logistiku (45)
- IT řešení pro stavebnictví (24)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (26)

















Využití 3D tisku v českém průmyslu roste
Na vzestupu jsou práškové technologie a DLP
Průmyslový 3D tisk zažívá v České republice zlaté období – výhody zapojení aditivních technologií do výrobního procesu využívají nejen největší podniky, ale výrazně proniká i do malosériové výroby v menších firmách. Na vzestupu jsou především práškové technologie a velmi přesné technologie DLP.


Náběhová výroba, která pokryje čas nutný k zahájení výroby běžnou výrobní technologií, sériová výroba menších a geometricky složitějších produktů, personalizovaná a malosériová výroba či produkce nedostupných náhradních dílů – to jsou některé způsoby, kterými průmyslový 3D tisk pronikl do výroby českých podniků. Výhoda jeho využití je nejen v objemu a rychlosti produkce, nabídce materiálů, ale především ve vysoké kvalitě povrchu, přesnosti a mechanických vlastnostech.
Jedním z průkopníků aditivních technologií ve výrobě je společnost 3Dees Industries, která je v České republice výhradním partnerem pro průmyslové technologie HP. Od instalace první 3D tiskárny HP v ČR před pěti lety bylo na této technologii vyrobeno již více než 4 miliony dílů a komponentů.
„Od první instalace technologie HP v Čechách máme za sebou už více než 20 úspěšných realizací, což jsou pro relativně malý trh fantastické výsledky. V dynamice rozvoje 3D tisku tak předstihujeme tradičně silné průmyslové země západní Evropy,“ říká Daniel Adam, spoluzakladatel společnosti 3Dees Industries.
„Využití 3D tisku ve výrobě zažilo během posledních několika let v České republice obrovský boom – s průmyslovými 3D tiskárnami se setkáváme například v prototypových a výrobních odděleních automobilových firem, v leteckém průmyslu, ve výrobě medicínských komponentů, ale i v drobné malosériové výrobě,“ říká Daniel Adam s tím, že spolupracují jak s velkými výrobci jako je Škoda Auto, tak i s malými firmami jako je například společnost ANITRA System, která si prostřednictvím 3D tisku vyrábí obaly na svá trackovací zařízení na sledování a monitorování ptáků.
Další typickou ukázkou aplikace, v níž je 3D tisk bezkonkurenční technologií, je česká značka kol REPETE. Pro ručně vyráběné rámy jízdních kol z vysokopevnostní oceli výrobce využívá 3D tištěné inserty pro vedení kabeláže. Vzhledem k objemu roční produkce rámů by výroba formy pro vstřikování nedávala ekonomický smysl, a tak je 3D tisk na průmyslové technologii ideálním řešením.
Rozšiřování 3D tisku v průmyslu a výrobě jde ruku v ruce s rychlým rozvojem a zlepšováním samotných technologií. „Na vzestupu jsou rozhodně práškové technologie – české firmy je využívají stále více a je to trend, kterým se bude průmyslová 3D výroba ubírat i v následujícím období,“ vysvětluje Adam Řehák, aplikační inženýr společnosti 3Dees Industries a zároveň dodává, že hlavní výhodou využití 3D tisku ve výrobě není pouze jeho rychlost, ale výrobci oceňují především přesnost, se kterou se dají vyrobit ty nejmenší komponenty a specifické díly.
Výrazný posun zažívají i technologie typu DLP (Digital Light Processing) – tiskárny vytváří výrobek 3D tiskem z tekuté pryskyřice za působení světla z digitálního projektoru. „DLP představuje jednu z nejpřesnějších technologií 3D tisku a díky vývoji poslední doby se výrazně zvýšila také výdrž a pevnost fotopolymerů, které nyní už obstojí i v teplotách okolo 200 °C, což je obrovský posun,“ uzavírá Adam Řehák.
Foto: HP a 3Dees Industries