facebook LinkedIN LinkedIN - follow
CAD I , CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk

3D tisk bude nedílnou součástí budoucnosti obuvnictvíSpolečnost 3Dees Industries navá­zala spolupráci s ateliérem Design obuvi, Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně s cílem inovovat český obuvnický průmysl prostřednictvím 3D tisku. Klíčovým prvkem této spolupráce je zkoumání možností sériové výroby 3D tištěných bot.


3D tisk a využití aditivních technologií již nepředstavuje pouze pro­stře­dek k rychlému prototypování – jeho nasazení do sériové výroby se stává pro výrobce výraznou konkurenční výhodou. Díky rychlosti a přesnosti výroby, širokému spektru používaných materiálů a snižu­jí­cí se náročnosti na obsluhu se v mnoha odvětvích daří prostřednic­tvím aditivních technologií optimalizovat výrobu. Pro hojnější využití 3D tisku hovoří v posledních letech i sílící tlak na udržitelnost.

S nasazením technologie se můžeme setkat téměř napříč všemi odvětvími od automobilového a leteckého průmyslu, přes výrobu sportovního a spotřebního zboží až po zdravotnictví, kde 3D tisk představuje prostředek k vysoké míře customizace zdravotnických pomůcek.

Nové vlastnosti, kterých lze docílit prostřednictvím zapojení 3D tisku do výroby, rezonují i v obuvnickém průmyslu. Při vývoji obuvi již využívají tuto technologii některé světové značky jako Adidas, Ecco, Brooks či Decathlon. Česká společnost 3Dees Industries spolu s obuvní designerkou Lucií Trejtnarovou, vedoucí ateliéru Design Obuvi, Fakutly multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, spustili projekt, kdy se studenty magisterského studia spolupracují na dlouhodobém vývoji bot, které by se v tuzemsku mohly v budoucnu vyrábět i sériově. „K sériové výrobě obuvi nebo jejích částí 3D tiskem v České republice zatím nikdo nepřikročil, byť to současné technologie již umožňují,“ vysvětluje aplikační inženýr 3Dees Indrustries František Hůla s tím, že nositelem těchto řešení je například prášková technologie HP Multi Jet Fusion.

Výzkum a inovace

Právě Lucie Trejtnarová se dlouhodobě zajímá o propojení tradičního obuvnického řemesla a inovací. „Během svého působení v zahraničí jsem se s testováním 3D tisku pro výrobu stélek a podešví setkala již před několika lety a ráda bych výhody použití této technologie předala nejen svým studentům, ale přenesla tyto poznatky i do českého obuvnictví,“ říká Lucie Trejtnarová s tím, že právě propojení s 3Dees Industries jí umožňuje testovat různé možnosti výroby.

„Jsme rádi, že jsme do projektu mohli přinést know-how v podobě konzultační podpory našich aplikačních inženýrů, a to nejen z pohledu výrobní technologie, ale také nejvhodnějších materiálů k použití,“ říká Daniel Adam, spoluzakladatel společnosti 3Dees Industries. Spolu s týmem se do projektu zapojil také společným workshopem se studenty – odborníci z 3Dees Industries navrhli a vytiskli podešve a společně se studenty pak na kurzu vyrobili první prototypy obuvi s 3D podrážkami. Projekt však neskončil jen u výroby obuvi, ale pokračuje jejím testováním. Pracovníci 3Dees Industries je nosí nejen při běžných činnostech. Zkoumají i jejich odolnost a funkčnost v extrémnějších podmínkách.

Možnost konzultací s 3Dees Industries využili i samotní studenti magisterského studia. Právě ti jsou součástí studijního projektu, v němž každý student navrhl osobitý design obuvi a prostřednictvím inovativní technologie převádí svůj návrh v reálný model. Studenti výsledky své práce společně s faktickým zhodnocením výhod i nevýhod využití technologie představí v únoru.

3D tisk pro udržitelné obuvnictví budoucnosti

3Dees Industries a UTB ve Zlíně kladou důraz na udržitelný přístup k výrobě obuvi. Jak ukazují aktuální trendy ze zahraničí, tak 3D tištěné boty lze snadno skládat z jednotlivých částí, což zvyšuje jejich životnost a snižuje ekologický dopad. „Variabilita použitých materiálů včetně možnosti rozložit a složit obuv ze samostatných částí je udržitelným řešením, které už zdaleka není ve fázi testování, ale mnohé světové značky jej převádí do výroby,“ doplňuje Lucie Trejtnarová s tím, že opotřebenou podešev bude možné přetvořit například na nový 3D tiskový materiál a svršek vyrobený z přírodních materiálů zase zkompostovat či jiným způsobem recyklovat.

„Tlak na udržitelnost společně s benefity 3D tisku posouvá obuvnic­tví zcela novým směrem – hovoříme již o cirkulární obuvi, která může být vyrobena a složena z jednotlivých částí a spotřebitel bude moci samostatně vyměnit za novou pouze jednu z komponent, nikoliv celou botu,“ popisuje posun v obuvnictví František Hůla.

Na cestě k sériové výrobě

V současné době si designeři při prototypování pomáhají filamentovým tiskem. Ten je však časově náročný a není určený k sériové výrobě. Cílem společného výzkumu je najít cestu, jak spustit sériovou výrobu pomocí práškového tisku tak, aby ekonomicky dávala smysl. Právě snížení výrobních nákladů a udržitelnější koncept obuvi ve spojení s designerskou tradicí může v budoucnu pomoci konkurenceschopnosti českých firem.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.