facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 12/2021 , AI a Business Intelligence , Trendy ICT

Důležitá jsou nejen data, která uložíte, ale i ta, která zahodíte,

říká Roman Cabálek, generální ředitel české pobočky Dell Technologies



Roman CabálekV čele české pobočky Dell Technologies stojí od července 2020, předtím dlouhé roky pracoval na vedoucích pozicích v jiných technologických firmách. Roman Cabálek byl ale také 6 let profesionálním koučem a pomáhal špičkovým manažerům velkých firem vyrovnat se s neustálými proměnami byznysu. Náš rozhovor jsme tedy nemohli začít jinak než ohlédnutím za uplynulými měsíci, které byly převratných změn plné.


V současné době jsou to zhruba dva roky od začátku pandemie koronaviru, která ovlivnila životy nás všech. Co se za tu dobu změnilo a jakou roli sehrály technologie?

Myslím si, že technologie se ukázaly jako zásadní element při zvládnutí celé situace. Práce a studium z domova se staly ze dne na den standardem. Dalo by se říci, že se podařilo udržet svět v chodu právě díky technologiím, které byly ve středu dění. Zároveň jsme zjistili, jaké v této oblasti máme jako celá společnost rezervy. Nastartoval se proces digitalizace, organizace více než předtím přemýšlí nad tím, jaká řešení zvolit v oblastech data managementu, kyberbezpečnosti nebo vzdálených přístupů. Agilita v IT se stala klíčovou vlastností.

Co si pod tím pojmem máme představit?

Firmy daleko více přemýšlejí nad tím, jak využít optimalizovaných zdrojů podle aktuální potřeby, tedy takzvané IT on demand. Flexibilní modely založené na spotřebě jim umožní optimalizovat náklady i lidské zdroje. Zároveň jim to umožňuje držet krok s inovacemi. V hybridním přístupu dochází ke kombinaci veřejného a privátního cloudu a využití moderní infrastruktury.

Mluvil jste také o procesu digitalizace. Jak se daří České republice ve srovnání s ostatními zeměmi?

Bohužel v této oblasti máme stále velké rezervy a v rámci EU jsme na předposledním místě. Přesto nebo právě proto vidím velkou příležitost ve fondech obnovy, přes které můžeme čerpat miliardy korun na rozvoj digitalizace. Nejsme na tom dobře, což rozhodně není dobrá zpráva pro občany, podnikatele a firmy, ale znamená to, že je tu zároveň obrovský prostor pro zrychlení digitalizace státních a veřejných služeb.

Pro úspěšnou digitalizaci je nezbytné umět pracovat s dostupnými daty. Daří se to českým firmám?

Snad to nebude znít neskromně, ale jako Dell učíme trh, jak moderně pracovat s daty, ne je jen ukládat na hromadu. Je dobré si uvědomit, že data mají svůj životní cyklus, proces zpracování. Měli bychom přemýšlet nad tím, jaká data sbíráme, jakou mají strukturu, jak je chceme zpracovat a zálohovat. A samozřejmě taky určit, která data už nepotřebujeme a můžeme se jich zbavit. S trochou nadsázky data, která zahodíte, protože nepřinášejí přidanou hodnotu, jsou stejně důležitá jako ta, která se rozhodnete zpracovávat.

Neměli bychom zapomínat na to, že samotná data nic neznamenají. Je potřeba je nejprve zpracovat, abychom dostali informaci, která je k něčemu užitečná. Snažíme se klientům nabízet taková řešení, která jim usnadní práci ve všech zmíněných aspektech. Vysvětlujeme, jaké jsou aktuální trendy, jako je například hybridní cloud. Nebo jak může se zpracováním dat pomoci umělá inteligence – například s rozhodováním, která data jsou užitečná ke zpracování a která ne.

Co konkrétně firmám a organizacím doporučujete?

Každá firma by si měla udělat analýzu toho, jak pracuje se svými úložišti. Jaká data má on demand a jaká v cloudu, na co používá privátní a na co veřejný cloud. Zrevidovat a zkonsolidovat si datové procesy. Často se věci ukládají „ze zvyku“ bez jasné logiky – to, co by mělo být na privátním cloudu, je na veřejném a naopak, dochází ke zmiňovanému hromadění zbytečných dat. Hybridní cloud je kombinací veřejného a privátního cloudu s modernizovanou infrastrukturou. Nabízí konzistentní prostředí napříč cloudy a edge. Pokud vás přesvědčí čísla, tak z našeho průzkumu „Data Paradox“ vyplývá, že 87 % organizací s konzistentní správou cloudu uvádí novinky na trh rychleji než konkurence a 84 % hlásí snížení rizik a zvýšení bezpečnosti. Další nepochybnou výhodou je zkrácení migrace workloadů.

My dnes umíme zákazníkům poradit, jak vytěžit maximum z kombinace všech tří možností – privátního cloudu, veřejného cloudu a on-premise. S tím, jak se všechny tři světy neustále vyvíjejí, mění se i celkové náklady na provozování infastruktury. Naším cílem je usnadnit přechod mezi jednotlivými možnostmi s co nejmenšími náklady, aby optimalizace infrastruktury byla snadná a efektivní.

Jak se s výzvami, které přináší množství dat, vyrovnat po technologické stránce?

Ohlédněme se nejprve několik let zpět, kdy Dell provedl akvizici společnosti EMC a spolu s ní získal nejen storage technologie, ale i pozici na tomto trhu a silnou základnu výzkumu a vývoje. My na tomto základu rozvíjíme naše řešení PowerStore, které pracuje s deduplikací a kompresí dat – když si ho pořídíte, nekupujete jen hardware, ale také software, který ukládaná data komprimuje. Vysvětlujeme zákazníkům, že rozhodující není hrubá kapacita storage, ale celková kapacita, kterou pojme díky deduplikaci. To pomáhá redukovat celkové náklady vlastnictví storage technologií.

Když mluvíme o datech, nutně se musíme dotknout jejich zabezpečení. Jak tuto otázku řešíte se svými zákazníky?

Neustále, prakticky na každé schůzce se zákazníkem dojde řeč na téma kyberbezpečnosti, je to naše velká priorita. Lidé jsou na jednu stranu bombardováni médii riziky hackerských útoků, případy zneužití nebo ztráty dat, na druhou stranu si uvědomují, že data management je priorita. Nad daty je potřeba přemýšlet v celém cyklu – od jejich sběru, struktury, zpracování až po skladování a zálohování.

Zásadní je přemýšlet nad bezpečností koncepčně. Řešením není nový produkt, ale nový přístup. Průměrná organizace vlastní 70 až 100 bezpečnostních produktů, které vytvářejí tak složitý systém, že vlastně ohrožuje vlastní bezpečnost. Systém by měl být odolný, inteligentní a automatizovaný s integrovaným zabezpečením. Přemýšlíme nad zabezpečením už od základu (na vstupu), máme zabezpečený dodavatelský řetězec, implementujeme bezpečnost na úrovni hardwaru, firmwaru, spolupracujeme s výrobci operačních systémů a software. Zákazníkům doporučujeme kvalitní infrastrukturu s dostatečnou kapacitou, která jim umožní nejen efektivní a bezpečnou práci odkudkoliv, ale dá jim také i možnost detekovat případné útoky a nejen na ně reagovat, ale do budoucna je předvídat a předcházet jim. I s tím nám může pomoci umělá inteligence.

Jak se v současnosti Dellu v České republice daří?

Z mého pohledu je naše pobočka velmi výkonná. Jsme jedničkou na trhu jak v prodeji komerčních počítačů, tak ve storage i serverech. V době koronaviru se celosvětově zvedla poptávka po technologiích o 30 %, v ČR jsme ale rostli ještě rychleji. V té době bylo klíčové, že jsme se mohli spolehnout na dodavatelský řetězec, který nám fungoval lépe než u jiných hráčů na trhu. Dokázali jsme situaci včas předvídat a připravit se na ni. Zároveň jsme se mohli spolehnout na naše partnery.

Dell byl tradičně zaměřen na přímý byznys, jakou roli tedy vašem obchodním modelu hrají dnes partneři?

Ten „tradiční model“ se už dávno změnil. Tři čtvrtiny našeho byznysu probíhá prostřednictvím partnerů a nemáme ambici jim jejich kompetenci přebírat. Naopak se naši partnerskou spolupráci snažíme zdokonalovat a rozvíjet. Neustále partnerskou síť rozšiřujeme, a to jak v oblasti korporátní sféry, tak v SMB, zajímá nás i spolupráce s konzultačními firmami. Svým zákazníkům pomáháme s digitalizací a data managementem a chceme tyto kompetence rozvíjet i v partnerském ekosystému.

Už jsem mluvil o prostředcích na rozvoj digitalizace, které k nám budou proudit přes fondy Evropské unie. To přinese i nové příležitosti pro naše partnery. A nejvyšší prioritou je bezpochyby bezpečnost – přál bych si, aby naši partneři v této oblasti maximálně rozvíjeli své dovednosti, měli vlastní certifikované inženýry pro bezpečnost dat a celkově dostatečnou expertízu, která jim pomůže uspět u zákazníků. V data managementu a zajištění bezpečnosti dat vidím velkou obchodní příležitost do budoucna – jak pro Dell, tak pro naše partnery.

Roman Cabálek
Foto: 2× Petr Hejna

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.